8 príčin prečo priberáme

Častá otázka znie: prečo priberáme? Ľahká odpoveď by znela: genetika, strava, pohyb… No nebolo by to celkom presné. Pribrať sa dá vlastne celkom nenápadne, človek si ani nevšimne. Ľahko sa môže stať, že sme v situácii, kedy jedlo môže nahradiť pohladenie, upokojenie pri strese a podobne. Dôvody prečo priberáme som popisoval aj v článku Príčiny obezity.

Pozrime si teraz pár príkladov, ako môžeme začať priberať a nevšimneme si to:

1. Zajedanie problémov

Problém sa dá zahovoriť, zabudnúť, zapiť, zafajčiť – alebo zajesť. Rozumnejšie by však bolo problém vyriešiť. Je nebezpečné riešiť nervák, či smútok jedlom a „obaľovať si nervy tukom“. Jedenie v problémovej situácii sa totiž môže stať (zlo)zvykom. Časom sa človek môže na problémovú chvíľu dokonca tak trocha tešiť, pretože už má aj pripravenú čokoládku. Potom je ťažké rozpoznať, či sa kŕmi preto, že je rozčúlený, alebo je rozčúlený preto, že sa nemôže kŕmiť a potrebuje zámienku aby už mohol?

Ak máte pocit, že v krízových situáciách hľadáte útechu v jedle, spomínajte. Čo sú to za problémy, ktoré vás provokujú k jedeniu? Nedá sa im vyhnúť? Nedajú sa riešiť v inom čase, alebo na inom mieste? Možno zajedáte nejaký nevyriešený emočný problém. Namiesto vyriešenia vzťahov, alebo situácií ich zajedáte? Potom môže pomôcť skôr psychológ, než diéta.

2. Vedľajšie účinky liekov môžu spôsobiť obezitu

Vzostup hmotnosti môžu vyvolať:

  • lieky používané na liečbu cukrovky a inzulín;
  • lieky na liečbu niektorých chorôb štítnej žľazy;
  • lieky predpisované pri rôznych psychických problémoch;
  • niektoré lieky na liečbu epilepsie;
  • niektoré lieky na zníženie krvného tlaku;
  • lieky používané na dlhodobú liečbu migrény;
  • tabletkové formy kortikoidov (používajú sa na hormonálnu liečbu rôznych ochorení, napríklad astmu, niektoré kožné, reumatické ochorenia…);
  • niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie;
  • staršie druhy liekov na liečbu alergií, ktoré vyvolávajú ospalosť.

Najlepšie spravíte, ak sa o tom poradíte s lekárom, ktorý vám lieky predpísal. Niekedy sa dá zmeniť liečba. Niekedy nie, potom sa poraďte, čo s tým.

3. Obdobie menopauzy

Je to obdobie, keď sa v organizme ženy mení hormonálna situácia. Zmení sa energetická spotreba na nižší „výkon“. Môže sa zmeniť správanie, život sa stáva viac sedavým. Často pribudne chuť na sladkosti… V tomto období zvýšte ostražitosť. Nechtiac nabraté kilá by sa vám zhadzovali ťažšie.

4. Ukončenie fajčenia

Fajčíte? Ako úplne prvú vec zrušte tento zlozvyk. Pomôžu nikotínové náplasti. Ak nestačia, požiadajte lekára o liek, ktorý zmierni túžbu. Pár dní to bude zlé. Pár týždňov nepríjemné. Potom sa začnete tešiť, že ste to dokázali. Toto píšem z vlastnej skúsenosti. Tiež som, ako taký tĺk, pár rokov fajčil.

Fajčenie pre telo predstavuje značnú záťaž. Záťaž, čiže ľudovo povedané stres. Telo fajčiara sa trvale musí pasovať s miernou otravou. To, plus účinky cigaretového dymu ženú energetickú spotrebu vo vašom tele asi o 10% rýchlejšie, než by bola normálne. Ľudia, ktorí prestanú fajčiť preto musia ubrať asi 10% zo svojej stravy. Alebo – a to je lepší nápad – o trocha pridať v pohybe. Potom nepriberú, aj keď prestanú fajčiť. Len nenahraďte cigarety sladkosťami, či alkoholom. To nie je riešenie. Kto prestal fajčiť vie, že v tomto období sa mení aj veľa iných vecí – často býva ospalý, menej sa hýbe.

Pokiaľ ešte fajčiarom ste a chcete prestať fajčiť, radšej to nekombinujte s chudnutím. To môže byť priveľký stres. Prestať fajčiť je dôležitejšie, tak sa najprv zbavte cigariet. O mesiac potom riešte kilá, ktorých sa chcete zbaviť.

Pribrať po ukončení fajčenia asi 3 až 5 kíl je normálne. Nie je to nutné, ale je to v poriadku. Viac si však nedovoľte. Rozumné je potom už od fajčiarov bočiť. Ich dym totiž škodí aj vám.

5. Pitie piva (a iného alkoholu)

Pitie piva môže spôsobiť obezitu. Pivné brucho vzniká rýchlo a ľahko. Stačí, ak si predstavíte, že dve veľké pivá vám do tela vpália zhruba toľko energie, ako obed. Pivár si však dá normálny obed a na to ešte tie dve pivá. Tým zdvojnásobí svoj príjem energie. Pivár ich za deň vypije aj viac. A teda neverím, že by si v stave opitosti kládol otázky typu prečo priberáme.

Nepite alkoholické nápoje. Je to závislosť! Neveríte? Spravte si rýchlotest závislosti. Dajte si cieľ byť mesiac celkom bez alkoholu. Ak sa vám taká predstava nepáči, je to varovný signál závislosti – že proste to pivo chcete.
Čím ťažšie si viete predstaviť, že by ste alkohol škrtli, tým vážnejší máte problém s alkoholom. Riešte ho čím skôr.
To sa týka aj manželiek, ktorých mužíček stiahol ešte nedávno večer 3 pivká. Dnes už hrdinsky zvládne aj šesť? Tak s tým niečo robte už teraz. Nech si nechováte na prsiach ožrana.
Závislosť je téma ku ktorej sa ešte vrátime viackrát. Má totiž podobné vlastnosti, či už ide o alkohol, hazard, jedenie, internet či vzťahy.

5. Žičlivosť rodiny

V mnohých rodinách panuje diktatúra jedla. Dobré dieťa je dieťa, ktoré zje všetko. Ak zje všetko, za odmenu dostane zmrzlinu. V takej rodine je všetko v poriadku, kým jedákom chutí. Ak človek v detstve dostane systematické „základy“ návykov vedúcich k obezite, len ťažko sa mu to na staré kolená podarí zmeniť. Má váš syn v dvadsiatke nadváhu 10 kíl? Po tridsiatke to môže byť 25 kíl. Po štyridsiatke to môže byť už nadváha 50 kíl a čakajú vás prvé návštevy v nemocnici, kde sa bude zotavovať po infarkte.

Chcete viesť svoje deti k štíhlemu životu a racionálnej strave? Musíte s tým začať vy, ísť príkladom. To býva problém v rodinách, ktoré sú zložené zo samých tučných ľudí. Stane sa zvykom, že rodina sa stretáva u rodičov. Aspoň raz za týždeň. Potom sú z toho nezmyselné hostiny. Bežne celodenná dávka energie len ako obed od troch generácií predháňajúcich sa kuchárok. Máte nepriateľských rodičov, ktorí trvajú na nedeľnom obede (polievočka, mrkvička, krkovička, rakvička, kávička, bábovčička, oslavička, borovička…) ktorý trvá nepretržite 5 hodín? Tak máte dosť smolu. Ťažko to riešiť.

7. Nejedzte to, čo už iní nechceli. Nie ste odpadkový kôš.

Prečo priberáme? Pretože v niektorých rodinách sa nerado vidí, ak necháte jedlo nedojedené. Či už v mene úspory alebo vyjadrenia pochvaly kuchárkam. Hneď, ako cítite, že ste najedení, prestaňte. Ak sa kuchárke nepáči, že ste nedojedli, tak sa nedá nič robiť! Nabudúce nech vám naloží menej. Alebo si naložte jedlo sami.

8. Víkendy

Víkend pre mnohých prináša vážny problém a prekážku v chudnutí. Rozruší sa štruktúra dňa. Namiesto 8 hodín v práci sme doma, alebo na návšteve. Ponúka sa jedlo. Na víkend sa odkladajú oslavy, stretnutia. Príležitosť dať si pohárik, ďobnúť koláčik… Výsledkom je, že: Chceli ste mať zdravý jedálniček a máte zlostniček. Lebo je to fakt na zlosť ak plánujete jesť vločky a zrazu dojedáte pečené kura.

Prečo priberáme? Pretože niečo robíme zle!

To je základné info. Ak váš obvod pása nie je v poriadku, považujte to za červenú kontrolku. Stop! Treba niečo zmeniť.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.