A čo tak chirurg? Nepomohol by?

S nadbytkom tuku v krajnom prípade môže pomôcť aj chirurg. Mnoho ľudí už podstúpilo bariatrický chirurgický zákrok. Niektorí sú s výsledkom spokojní. Iní po ňom zas pribrali. Absolútna väčšina obéznych nepotrebuje chirurga. Ak vôbec, tak na konci chudnutia ak ostane prebytočná koža.

Dietológ poradí zmeniť stravu. Tréner vás vyženie na kopec. Psychológ vás bude nabádať k analýze. Každý máme „to svoje“. Chirurg vás bude lákať na operáciu. Moje stanovisko je jednoduché:

Neriešte skalpelom to, čo môžete riešiť pomocou príboru.

Chirurgia ponúka tieto okruhy zákrokov.

  • Liposukcia znamená „odsávanie tuku“. Zvyčajne v oblasti stehien, zadku. Je to zákrok spadajúci do takzvanej estetickej chirurgie. Inými slovami je pre tých, čo sú nespokojní so svojou postavou. Liposukcia vás neschudne. U tučnejších ľudí sa po liposukcii niekedy dokonca ešte môže zhoršiť ich aktuálny zdravotný stav. Nebudem sa jej teda ďalej vôbec venovať.
  • Bariatrické zákroky sú známe aj pod názvami ako gastrická bandáž, či bandáž žalúdka a mnohými inými. Ide o zákrok, ktorým sa „zmenší“ žalúdok. Ľudovo povedané „menší žalúdok = menej jedla“. Tieto chirurgické zákroky však majú vplyv aj na produkciu hormónov. Tým môžu znížiť pocit chuti do jedla. Preto sa to nazýva aj metabolická chirurgia.
  • Odstránenie prebytočnej kože. Po schudnutí z morbídnej obezity zvyčajne zostane na bruchu, na prsiach, na predlaktiach či v oblasti stehien doslova visieť koža. Tá je nielen estetickým problémom, ale aj mechanickým. Prekáža. Aj taký zákrok je náročný, ale potrebný. Ak sa vám podarí schudnúť nejakých 100 kíl, asi sa tomu nevyhnete.

Bandáže žalúdka sa robia zhruba od začiatku 60-tych rokov dvadsiateho storočia. Za tie roky už síce prešli vývojom, stále sa však len hľadá optimálne riešenie. Objavujú sa nové a lepšie prístupy. Inými slovami to znamená, že tu ešte nemáme nejakú celkom jednoznačne overenú a spoľahlivú metódu.

Chirurg má k dispozícii viaceré druhy výkonov. Niektoré prístupy riešia problém tak, že žalúdok zmenšia. V poslednej dobe sa však miesto toho používajú rôzne prstence, ktoré žalúdok zvonka rozdelia akoby na dve polovice. Taký zákrok je šetrnejší. Je to fajn, ak máte šťastie. Horšie je ak máte smolu a implantát sa posunie. Potom môžete ísť „pod nôž“ znova.

Mnoho tučných vkladá nádej práve do toho, že ak im chirurgovia „zmenšia“ žalúdok, budú vďaka tomu chudnúť. Skôr než si zamilujete tento príbeh, poďme na chvíľu nasadiť sedliacky rozum. Po zákroku smiete jesť len malé množstvo kašovitej stravy. Obmedzenia sú prísne.

Po operácii nemôžete jesť normálne. Načo teda operácia?

Práve toto je nepríjemný fakt, ktorý si človek akosi neuvedomí. Taký zákrok je na úrovni stredovekého donucovacieho prostriedku. To vám fakt musí kat odrezať pol žalúdka, aby ste si naložili menšiu porciu? Ale no tak!

Ak koketujete s myšlienkou na operáciu, prečítajte si najskôr rady pre pacientov po operácii! Viete, ako vyzerá diéta prvé mesiace po zákroku? Nasaďte si hneď od zajtra takú istú diétu. Hrajte sa, že už ste už po operácii. Natvrdo to dodržte jeden mesiac. Dokonca vám „dovolím“ aby ste si namiesto prísnej pooperačnej tekutej diéty užívanej cez slamku naparili „len“ racionálnu stravu. Jednoducho jeden mesiac slovenský jedzte zdravo. Viete čo sa stane? Schudnete. Bez chirurgov. Bez jazvy, bolesti a rehabilitácie. Potom sa spýtajte: „Ak som schudol, načo teda mám ísť pod nôž?“

Samozrejme, teraz možno namietnete, že po operácii by ste mali tú sladkú „výhodu“ v podobe menšieho žalúdka. OK. Chcete bandáž? Majte ju! Žiaden problém! Aj to sa doma a rýchlo dá zariadiť. Poradíme, poslúžime:

Spravte si bandáž žalúdka aj bez žabikláčov!

Výsledky budú lepšie, ako od chirurga.

Žalúdok sa nemusí len zmenšiť zvonka, či odfaklením kusu sliznice. Chirurgovia testovali aj bandáže v podobe balónika, ktorý vyplní žalúdok zvnútra. Vám vôbec nič nebráni, aby ste si túto formu bandáže spravili sami, doma. Hneď dnes! Toľkokrát denne, koľkokrát len chcete!

Zjedzte pred každým jedlom zeleninu. To je rovnaké, ako balónik. Je to skutočná bandáž žalúdka. Už som o tom písal, ale dobré je pripomenúť si to. Dajte si kaleráb a ušetríte si najmenej jeden nie tak celkom úplne bezpečný chirurgický zákrok.

Zostane pár nešťastníkov, ktorí sa nedokážu ovládať. Tým by som pred chirurgom odporúčal konzultovať najskôr psychológa.

Ťažobu, ani smútok vám chirurg neodreže!

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.