Ako rýchlo sa dá schudnúť?

Prvý mesiac to môže byť aj viac, než 6 kíl za mesiac. Organizmus sa zbaví zadržanej vody z presolenej stravy. V ďalších mesiacoch by ste mali chudnúť asi 2 kilá za mesiac. Pri výraznej obezite sa dá počítať aj so štyrmi kilami za mesiac. Takže schudnúť za rok 25 a ž 50 kíl je zdravé a reálne tempo.

Čo treba spraviť, aby ste schudli

Miroslav Plzák v jednej z kníh popísal, že disciplína sama osebe môže byť prospešná aj škodlivá. Záleží na tom, akým smerom je orientovaná. Ak sa držíte overeného návodu na chudnutie, je to disciplína orientovaná správnym smerom. Dobre investovaná námaha, pretože vám to prinesie výsledok. Horšie je, keď niekto skočí na lep niektorej diéte. Disciplinovane drží nejaký nezmyselný stravný režim, minie veľa času, ale bezvýsledne.

Mnoho ľudí sa dokáže „zdisciplinovať“, ale nezačnú s tým, že by si spravili plán. Nenaštudujú si to. Nevedia, čo by mali jesť. Tak improvizujú. Riadia sa neodbornými názormi, diétami, alebo nezmyselnými radami z časopisov. Výsledkom sú sklamania. „Všetko som už skúsila, ale ja už asi nikdy nedokážem schudnúť“. Mnohí v snahe schudnúť pomiešajú všetko, čo niekde počuli a kdesi čítali. „Diéta“ je potom podivným hybridom nízkotučných sloganov na paleo spôsob, bezlepkovo posypaných chia semiačkami s agávovým sirupom šmrncnutým v kokosovom tuku. Plus 1000 brušákov denne, samozrejme! Myslia si, že čím menej zjedia, tým viac schudnú. Jedia výrobky, na ktorých je napísané slovíčko FITNESS, alebo 0 % tuku. Úplne vylúčia prílohy aj chlieb. Omyl, za ktorý sa platí rastúcou obezitou a zdravím.

Následkom zle zostaveného jedálnička prídu problémy. Slabosť, rýchla unaviteľnosť, častá ospalosť, zlé sústredenie sa. Aj pri bežnej chôdzi sa môže objaviť zadýchanie sa, búšenie srdca. Chybná výživa oslabuje aj mozgové funkcie. To sa môže prejaviť depresiami alebo zníženou súdnosťou. (Znížená súdnosť sa môže prejaviť aj tým, že si do svojej „diéty“ nedá nikým „kafrať“. Ani lekárom. Oslabuje sa kritické myslenie.)

Schudnete disciplinovaným opakovaním správneho konania

Prejdite na zdravší životný štýl. Stačí denne opakovať stále to isté.

  • Celý týždeň jedávate nevhodné jedlá? Nepomôže vám, ak si v piatok dáte „pôstny“, alebo „zeleninový“ deň.
  • Celý týždeň sa stravujete zdravo? Nestučniete, ak v nedeľu u rodičov zjete jedno nevhodné jedlo.

Potrebujete dlhodobý trend. Nie jednorazové výkriky do tmy. Počíta sa len to, čo robíte zvyčajne, väčšinou, a teda často. Grilovačky, chrumky, mňamky? Alebo strukoviny, šalát, vibramky? To sa týka aj iných oblastí zdravia. Bolí vás chrbát? Koľko hodín denne sedíte? A koľko hodín denne cvičíte?

Proti tučnote s vypätím všetkých chuťových pohárikov!

Disciplína je dnes nepopulárne slovo. Žijeme v rozptýlenej dobe. Zovšadiaľ sa valia lákadlá, aby ste disciplínu vypli. Načo disciplinovane šetriť? Zober si pôžičku. Načo sa niečo učiť? Lepšie je zabaviť sa a čo treba sa vygúgli. Načo namáhavo chudnúť? Čo tak liposukcia? Dokážete sa prinútiť robiť správnu vec aj keď sa vám nechce? Potom máte zásadnú výhodu!

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.