Ako si zložiť vlastné jedlo podľa tabuliek?

Budete jesť podľa jedálnička z tejto knihy? Nemusíte nič počítať. Táto kapitolka sa týka situácie, že si chcete uvariť niečo nové a premeniť to na „čísla“.

Zvoľte si cieľ. Napríklad chcete zjesť 1 600 kJ zložených z 18 g bielkovín, 48 g sacharidov a 13 g tuku. Potom si zvolíte, aké suroviny plánujete použiť. Napríklad to bude chlieb a tofu. Zrátajte si, koľko živín by obsahovalo 100 g chleba a balíček 120 g lahôdkového tofu. Tie čísla nájdete na obaloch potravín, alebo aj na internete v kalkulačkách. Zistíte, že je to 22 g bielkovín, 53 g sacharidov a 12 g tuku. Spolu 1 628 g energie. Akurát to približne sedí. Môžete jesť. 100 g chleba a jedno tofu vám dá veľmi príjemnú kombináciu živín. Nie na gram presne, ale to naozaj nevadí!

Energetické tabuľky na mojom webe: www.chudnutie-ako.sk/potraviny

Ako sa počíta energetická hodnota jedla?

Chcete si upiecť chlieb podľa receptu z tejto knihy. Ako zrátať, akú má energetickú hodnotu? Zrátajte všetky múky ako 350 g. Zarátame tekvicové semená a olivový olej. V tabuľkách vám vyjde, že suroviny majú 6 138 kJ energie. Tá sa skladá zo 48 g bielkovín, 255 g sacharidov a 39 g tuku. Potom už stačí len deliť. Ak z bochníka spravíte 7 krajcov, jeden krajec bude mať 876 kJ zo 7 g bielkovín, 36 g sacharidov a 5 g tuku. Ak by ste chceli poznať energetickú hodnotu tohto chleba na 100 g tak, ako sa to bežne uvádza, museli by ste si chlieb odvážiť po upečení. Bude to okolo 750 g. (450 g z toho sú múky a ostatné suroviny z tabuľky. Zvyšok tvorí voda, rasca, soľ a droždie.) Po vydelení vieme povedať, že 100 g tohto domáceho chleba má 818 kJ ktoré sa skladajú z 6 g bielkovín, 34 g sacharidov a 5 g tuku.

Ak aj pri vhodne zvolenom energetickom príjme budete predsa len ďalej trocha priberať, zvyčajne to znamená, že:

  • Zjete toho v skutočnosti viac, než si myslíte. Väčšinou je na vine zobkanie maličkostí, alebo iné výnimky. Počítajte pár dní pomocou váhy a energetických tabuliek, či naozaj zjete len vhodné množstvo.
  • Z nejakých dôvodov chybne cvičíte. Buď necvičíte, alebo cvičíte pritvrdo.
  • Možno máte porušený metabolizmus. Ak ste predtým diétovali, možno z príčin, ktoré môže posúdiť len váš lekár. Choďte sa poradiť.
  • Alebo ste vo veľkom strese, či zle spíte. Ani vtedy sa chudnutiu nedarí.
  • Možno nie je celkom vhodne zvolený energetický príjem.
  • Alebo robíte nechtiac nejakú chybu a neviete o tom.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.