Chudnutie a bolesti chrbta

Asi si viete prestaviť, čo sa stane, ak zdvihnete bremeno. Okamžite kompenzujete svoj postoj tak, aby ste vyvážili ťažisko.

Ak máte veľké brucho, tak aby ste ho vyvážili musíte sa trocha zakloniť. To postupne začne meniť postavenie panvy, aj tvar chrbtice. Začne sa vyvíjať hyperlordóza (to je zahnutie spodnej časti chrbtice) a v hornej časti chrbtice kyfóza (to je hrbenie sa).

Po schudnutí už zvyčajne tieto zmeny chrbtice zostanú. V miestach, kde je chrbtica najviac namáhaná „sa ozvú“ časom platničky a potom je zle. Chrbticou to však celé nekončí.

Čím je človek tučnejší, tým viac sa oslabuje aj brušná stena. Tuk vnútri obézneho brucha tlačí na brušnú stenu a postupne ju takpovediac roztiahne. U zdravého človeka práve brušná stena tvorí hlavnú oporu pre chrbát.

Po schudnutí však brušná stena nespevnie sama od seba. Preto je vhodné cvičiť cviky na jej podporu už počas chudnutia. Ak to spravíte, pomôže vám to aspoň trocha zlepšiť držanie tela. Obézni majú problém aj s tým, ako vôbec udržať to ťažké telo. Často to kolená neudržia a vzniká typické státie do X alebo do O. To ešte viac stupňuje záťaž na kĺby. Tie nie sú navrhnuté nato, aby niesli desiatky kíl nadváhy, navyše v neprirodzenej pozícii.

Chudnutím sa zbavíte neprirodzene umiestnených „závaží“.

Preťaženému pohybovému aparátu sa síce uľaví, ale stále má staré pohybové vzory. Chrbtica je už „pokrútená“ a teraz si len bude hľadať novú polohu.

Na tomto obrázku vidíte typické chyby v držaní tela. Ak pozorujete na sebe niečo podobné, spozornejte. Neskoršia bolesť hlavy či chrbta môže byť dôsledkom podobne chybného držania tela. Akokoľvek som to na fotke prehnal pre názornosť, žiaľ, podobne chybne naozaj stojím.

Bolesť sa zvyčajne objaví skokovo. Aj preto sa to volá „seknutie“. Ráno v plnom zdraví vstávate z postele. Zrazu vás „sekne“ v chrbte a je koniec. Od tej chvíle ste na zvyšok života „platničkár“. Lieky, rehabilitácia, trvale si musíte dávať pozor. Cvičením to síce môžete značne zlepšiť, ale vyskočenú platničku už nenapravíte. Preto je také dôležité myslieť na bezpečnosť pri tréningoch. Preto je výhodné cvičiť rehabilitačné cvičenia na podporu správneho držania tela ešte kým nič nebolí. Preto je dôležité nechudnúť bez pohybu. Máte tak šancu vyhnúť sa nepríjemným ťažkostiam s chrbticou.

Pohodlie a zdravá chrbtica sa vylučujú.

Najmä tí, čo máme problémy s nadváhou už od detstva, s týmto máme ťažkosti. Väčšinou sa nám páči pohodlie. Vyhýbame sa telocviku už na škole. Dlhý čas to neprekáža. Lenže neskôr príde čas splatiť účty. Nízka fyzická aktivita prináša zväčša obezitu. Samotné sedenie či polihovanie už stačí nato, aby sa vám rapídne zhoršovalo držanie tela. Obezita urýchľuje zhoršovanie držania tela, pretože nemôžete stáť normálne, ak potrebujete vyvážiť 40 a viac kíl slaniny.

Skôr alebo neskôr sa objavia bolesti. Bolesti potom často skúšame zmierniť liekmi. To však situáciu zvyčajne len zhorší. Liekmi totiž neriešite príčinu. Navyše, ak vám liek „vypne“ bolesť, nešetríte sa. O to väčšie je riziko, že poškodíte chrbticu ešte viac. Keď už nás bolí chrbát, alebo kolená, príde nám najlogickejšie viac sa šetriť a ešte menej sa hýbeme. To je však chybný záver. Bez pohybu ešte viac oslabnú svaly. Šetrením sa pri bolesti sa mnoho ľudí postupne cez bolesti chrbta prepracuje k znižovaniu celkovej sily. Neskôr potrebujú pri chôdzi oporu. To je smutný dôsledok postupnej degenerácie.

SPS metóda doktora Smíška (SM systém)

Skratka SPS je odvodená z názvu „Spirální stabilizace páteře“. Viac o SPS metóde nájdete v knihách MUDr. Richarda Smíška, alebo u fyzioterapeuta. Ide o cvičenie so špeciálnym lanom. Stačí cvičiť pár minút denne.

  • Ak ste ešte žiadne bolesti nemali, nebude sa vám asi veľmi chcieť venovať čas cvičeniu. Odporúčam vám, poučte sa na chybách druhých a obetujte ten čas. Poraďte sa s fyzioterapeutom. Títo odborníci vedia na prvý pohľad zbadať, že máte nejaký problém v pohybovom vzore či držaní tela. Fyzioterapeut vám navrhne kompenzačné cvičenie ktoré môže vznikajúci problém zastaviť. Skôr než sa stane niečo s chrbticou.
  • Pokiaľ už bolesti chrbta máte, toto cvičenie vám môže pomôcť sa ich zbaviť. S bolesťami však potrebujete inú zostavu cvikov, než aká je vhodná pre zdravých. Budete najmä musieť spočiatku cvičiť viac. Nie pár minút denne. Ak sa premôžete na frekvenciu trikrát denne po pol hodine, tak zhruba za tri dni alebo do týždňa by ste mali byť bez najhorších bolestí. Zhruba do mesiaca až troch by sa bolesť mala utíšiť úplne. Bez liekov a operácie, bez obstrekov. Po zhruba troch mesiacoch správneho cvičenia už nebudete na snímkach mať „nález“, len zahojené miesto. (Žiaľ, plná funkcia poškodenej platničky sa už nikdy neobnoví.)

Bolesť upozorňuje, že máte niečo rýchlo zmeniť.

Nie je to pripomínač, že treba užiť tabletku!

Metódu SPS (SM systém) odporúčam ako hlavné doplnkové a rehabilitačné cvičenie popri chôdzi, kolobežkovaní, či inom športe, ktorý si zvolíte.

Ako to cvičenie vyzerá? Pozrite si videá z tréningov s doktorom Smíškom, ktoré som pred časom nafilmoval. Nájdete ich na youtube.com/MiroVesely. Je tam aj niekoľko hodín záznamu zo seminárov s doktorom Smíškom.

Na koho sa obrátiť s bolesťami chrbta?

Nepodceňujte bolesť v oblasti chrbta! Nemusí ísť len o chrbticu! Môže ísť o akútny problém so srdcom, ale aj so žalúdkom. Pri akýchkoľvek bolestiach prvou voľbou vždy musí byť lekár. Nehľadajte v Googli čo robiť! Lekár vám odporučí správny postup. Pokiaľ je problémom chrbtica a lekár to odsúhlasí, obráťte sa na certifikovaného fyzioterapeuta. Zoznam terapeutov nájdete na stránke doktora Smíška www.spiralstabilization.com.

Dobrý fyzioterapeut vám niekedy už za pár hodín až pár dní pomôže uľaviť od bolesti. Žiaľ, u nás to poisťovňa nehradí. U súkromného fyzioterapeuta zaplatíte nemalé peniaze. Ceny sú vysoké. Viem. Chodiť však po svete bez bolestí má, aspoň pre mňa, väčšiu cenu, než som musel zaplatiť. Nemal som byť pol života lenivec! Keby som bol cvičil a menej posedával, neriešil by som zrejme bolesti chrbta. Ani obezitu. Takže poďme uzavrieť tému šport:

Dobrá kondícia nie je vaším majetkom! Dá sa len prenajať!

Cenou za prenájom je pravidelný pohyb a zdravá strava. Ak prestanete, kondíciu stratíte. Mrzuté. Bolo by príjemné mať niekoho, kto by namiesto mňa chodil cvičiť a mne by pritom rástli svaly a lepšila sa mi kondícia.

Takže vyberte si šport, ktorý je:

  • Bezpečný: chceme zdravie posilniť, nie zaistiť si rýchly prevoz do špitála. Nedáva zmysel po nerváku v práci adrenalínovať na horskom bicykli.
  • Efektívny: chceme minúť málo času a získať čo najviac prospechu.
  • Akceptovateľný pre vás: Mal by mať u vás aj dlhodobejšie vôbec šancu. Nemá zmysel začať niečo tvrdé, s čím po pár týždňoch aj tak seknete.
  • Primeraný: Šport by váš aktuálny zdravotný stav nemal zhoršovať.
  • Kompenzujúci: športom by ste mali kompenzovať to, čo telu chýba. Obrazne povedané: ak v práci stále tlačíte, v športe by ste mali ťahať.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.