Citové vydieranie

Býva nepríjemné, pretože je osobné. „Babka tú tortu robila len pre teba. Ak si nedáš, zlomí jej to srdce.“ Inými slovami: Budete sa cítiť zle, ak hneď nespravíte to, čo chce manipulátor. Pokiaľ teda máte v okolí niekoho, kto vás pravidelnejšie takto manipuluje, vopred sa na to pripravte. Nech vás to nabudúce neprekvapí. Naštudujte si tému citového vydierania. Býva totiž často skryté a neuvedomíte si ho hneď. Manipulátor totiž citové vydieranie používa len nenápadne. Nechce, aby ste si všimli, že vami manipuluje. Najlepšia manipulácia je taká, kedy vy spravíte to, čo chcel on (ona) a ani si pritom neuvedomíte, že vlastne robíte niečo iné, než ste pôvodne chceli.

Všetci vás podporia. Slovami. A obklopia koláčikmi!

Nečudo, že sa mnohým obéznym zdá nereálne vzdať sa svojho životného štýlu. Ako môžete zvládnuť odpor okolia voči vášmu rozhodnutiu? Vopred sa pripravte. Teraz nemyslím, aby ste stáli pred zrkadlom a učili sa povedať „nie, ďakujem, neprosím si“. To nestačí. Použite triky, ktoré pomáhajú.

Trik číslo 1: vysvetlenie

Funguje na väčšinu z nás. Ak ľudia vedia, že na niečo máte dôvod, vyhovejú vám ľahšie a ochotnejšie. Napríklad tvrdenie: „krémeš si neprosím“ je zlé. Neobsahuje vysvetlenie. Správne: „krémeš si neprosím, pretože obsahuje viac tuku a cukru, ako dnes môžem zjesť, pretože chudnem“. Alebo: „krémeš si neprosím, pretože som uzatvoril stávku so svojím žlčníkom, že to vydržím. Stavili sme sa o jeden záchvat.“ Slovo „pretože“ uvádza dôvod. Oznámite teda svoj zámer a odôvodníte ho. Vo vašom vysvetlení teda musí zaznieť slovíčko „pretože“. Je to síce absurdné, ale fungovať môže aj takéto vyhlásenie: „Krémeš si neprosím, pretože si neprosím krémeš“.

Trik číslo 2: sugestívne tvrdenia s pozitívnym predpokladom

Na návšteve ako prví povedzte: „Aké krásne krémeše tu máte. Som si istý (nasleduje sugescia) že mne jedinému ich neponúknete. Viete že chudnem (nasleduje pozitívny predpoklad) a vy ma v tom od začiatku podporujete.“ Predneste to tak trocha akoby zo žartu, určite ale bez náznaku obviňovania. Viem, je to tiež trocha manipulatívne. Je to však obrana pred manipulátormi. Vaši priatelia vás v chudnutí určite podporia. Radi a úprimne.

Trik číslo 3: Podpásovka

Niekedy asertivita ani slušnosť voči manipulátorovi nestačia. Sú ľudia, ktorí budú do vás chcieť vpraviť svoju tortu za každú cenu. Tu už môžete siahnuť po tvrdšej argumentácii. Spýtajte sa ich: „Považuješ za vhodné, aby som jedol tortu počas chudnutia? Páči sa ti, že som stále tučný? Núkaš mi jedlo, ktoré môže zhoršiť môj zdravotný stav. Chceš, aby som ochorel? Neprekáža ti, že to u mňa zvyšuje riziko infarktu?“ Toto sú už tvrdé podpásovky. Vyťahujte ich až v prípade, keď zacítite údery pod svojím vlastným pásom. Je to obrana v núdzi, kontramanipulácia. Je to odpoveď na nefér hru.

Najúčinnejšia rada ako zvládnuť manipulátora však znie: ak zistíte, že niekto vo vašom okolí je manipulátor, úplne s ním prerušte kontakt. Ak je to váš manželský partner, či rodič, bude to asi ťažšie, potom sa vám oplatí začať sa učiť vychádzať s ním. Ak je to známy, nestretávajte sa vôbec. Ak je to vedúci, vážne premyslite zmenu pracoviska. Manipulatívni ľudia totiž strpčujú život trvale. Oni s tým neprestanú. Nie je možné zmeniť ich. Preto je únik najúčinnejšou obranou.

Pár signálov ako môžete odhadnúť, či je niekto manipulátor.

  • Má málo dlhoročných priateľov. O mnohých hovorí „že sa mu otočili chrbtom“, alebo „ho zradili“, alebo „mu bodli nôž do chrbta“ a podobne.
  • Nehovorí jasne. Vyvoláva neistotu. Cítite, že by ste mali spraviť niečo čo nechcete. Vyhoviete? Bude chcieť viac, lebo s vami počítal a preto musíte.
  • Presúva zodpovednosť a vyvoláva pocity viny. Nespravíte čo on chce? „Vy mu tým spôsobujete utrpenie.“
  • Vyhráža sa. Ak ale spravíte čo on chce, hrozba sa nesplní. To je vydieranie.
  • Ak niečo sľúbi, zvyčajne to nesplní. To považuje za normálne. No vy musíte plniť aj to, čo ste nesľúbili. Na meranie nepoužíva rovnaký meter.
  • Spravidla sa nezaujíma o to, čo chcete vy. Ak vám niečo sľúbi, nespraví to.
  • Často vás kritizuje. Len v náznakoch. Vyvolá vo vás pocit, že ste sebci, bezohľadní, bezcitní. To vtedy, ak sa rozhodnete nesplniť to, čo on chce. Vyvolá vo vás pocit, že ak spravíte čo chcel, neoznačí aj vás medzi sebcov.

Jeden, či dva body z týchto príkladov občas predvedieme asi všetci. Ak ale na niekoho vo vašom okolí sedia tri alebo viac bodov naraz, môžete byť obeťou citového vydierania. Viac na tému manipulácie a citového vydierania v skvelej knihe Isabelle NazareAga: Nenechte sebou manipulovat.

Hmm. Je ešte možnosť, že ten manipulátor vo vašom okolí – ste vy. Potom by bolo dobré poradiť sa o tom s psychológom.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.