Zdravie sa definuje ako stav biopsychosociálnej rovnováhy. Slovensky to znamená, že ak telesný stav, duševná pohoda a medziľudské vzťahy sú v poriadku, človek je zdravý. Keď sa jedno z toho zhorší, zvyčajne sa zhoršia aj ostatné oblasti. Zdravie teda znamená schopnosť dosiahnuť rovnováhu v živote – v rámci možností. Potom sa dá za zdravie označiť aj schopnosť zvládať situácie, ktoré prináša bežný život. Ste teda zdraví, ak dokážete byť v živote spokojní, aj keď dôvody na zlú náladu by sa asi vždy našli.
Ako dosiahnuť takú rovnováhu? Strava, pohyb a relaxácia sa postarajú o to, aby vaše telo „technicky“ fungovalo podľa možnosti správne. Dobre fungujúce telo podporí pozitívne naladenie mysle a to posilní vašu spokojnosť. To všetko môžete kontrolovať vy. Jednu vec však kontrolovať určite nemôžete. Neovplyvníte, čo spravia druhí. To je ich rozhodnutie. Preto sa nestarajte o druhých, ale sledujte to, aby ste boli v poriadku vy.
Ak nie ste zdraví, nechudnite podľa tejto ani žiadnej inej knihy. Je veľa zdravotných problémov, ktoré by sa nevhodným chudnutím mohli zhoršiť.
Počas chudnutia si kontrolujte zdravie!
Parametrom, ktorý vás zaujíma pri chudnutí je celkový pocit pohody. Prečo? Ak ste spokojní, ľahšie vydržíte v režime chudnutia. Keď ste spokojní, asi ste zároveň vitálni a s dobrou náladou. To je pomerne presný indikátor zdravia. Preto dobrý pocit, dobrá nálada a chuť do života sú také dôležité kontrolné body. Asi je všetko v najlepšom poriadku. A platí to aj obrátene. Niekedy si ľudia naordinujú príliš prísnu diétu. Výsledky na seba nedajú dlho čakať.
- Nedostatok sacharidov sa zvyčajne prejaví. Najskôr to býva únava. Keď s tým neprestávate, tak začnete mať návaly chutí na sladkosti, na štipľavé, alebo na čokoľvek, hlavne nech toho je veľa.
- Nedostatok bielkovín je menej častý. To by potom telo muselo bielkoviny vyrábať a obralo by vás tak o kostnú hmotu, alebo svaly. Kto nevie, ako také zvnútra vykradnuté telo vyzerá, pozrie si v Googli, ako vyzerajú večné diétarky a mentálne anorektičky.
- Prebytok bielkovín pri niektorých diétach tiež nie je dobrý. Zaťažuje telo škodlivými látkami a môže spôsobiť nepokoj až agresivitu.
- Nedostatok tuku môže mať závažné dôsledky v mnohých telesných systémoch, od srdca až po pleť. Preto ani pri našom chudnutí nebudeme tuk znižovať príliš pod 50 gramov na deň.
Vysoký krvný tlak
Veľa ľudí s nadváhou ním trpí. Často môžete zvýšený krvný tlak dostať na normálne čísla len tým, že dodržíte zdravý životný štýl. Samozrejme, všetko robte až po dohode s lekárom, pretože ťažkosti s tlakom krvi alebo so srdcom môžu mať rôzne príčiny a rôzne riešenia. Pomôže však:
- Úplne prestaňte soliť. V strave je dosť soli. Nepoužívajte ani sójovú omáčku a dochucovadlá s obsahom glutamátu sodného. Vyhýbajte sa minerálkam, v ktorých je vyšší obsah sodíka.
- Pravidelný pohyb v miernom zaťažení trénuje srdce a zlepšuje prekrvenie celého tela. Ideálne sú rýchle prechádzky. V priebehu niekoľkých týždňov nameriate lepšie výsledky.
- Strava v tomto jedálničku by mala prispievať k dobrým výsledkom. Možno by ste mohli pravidelne užívať magnézium (horčík) a koenzým Q10.
Krvný tlak sa zvýši keď jedávate slané jedlá, keď priberiete, keď pijete alkoholické nápoje. Zhoršuje sa ak fajčíte, ste v strese, alebo keď sa často hneváte (to je znak bezmocnosti). Zhoršuje sa aj keď žijete pasívne a bez správneho pohybu. A to všetko sa pokúsime už zakrátko dostať pod kontrolu.
Odporúčania z tejto knihy sú vhodné aj pre srdce.
Ak ste obézni, pravidelne si merajte tlak krvi a pulz. Výsledky si zapisujte! Zápis je dôležitý, aby ste mohli sledovať trend. Normálny tlak krvi je 120 / 80. Normálna pulzová frekvencia je 60 až 80 pulzov za minútu. Ak si opakovane nameriate vyšší tlak ako 135 / 85, radšej sa poraďte s lekárom.
Potravinové alergie
Potraviny môžu u citlivých ľudí vyvolať alergické reakcie. Ak ste v minulosti už mali potravinovú alergiu na nejaké jedlo, nikdy ho nejedzte. Ani málo. Ak sa taká potravina nachádza v tomto jedálničku, nesmiete ju jesť!
Prechod na zdravšiu stravu by sa mal prejaviť vašou vitalitou a zdravím. No ak namiesto toho o pár dní po prechode na novú stravu zaznamenáte jeden alebo viac z problémov, ako napríklad únava, hnačky, ekzém, opuchy či svrbenie na zápästiach, v lakťových jamkách, nádchu, tak môže ísť o prípad, že niektorú z nových potravín vaše telo neznáša. Akékoľvek podozrenie na alergiu musíte riešiť s lekárom a nie experimentovať doma.
Ešte jeden tip pre alergikov: Užívate lieky na „zníženie žalúdočnej kyseliny“? Často ich lekár predpíše na problémy so žalúdkom, žalúdočné vredy, pálenie záhy, Helicobacter pylori a iné ťažkosti. Počas liečby takýmito liekmi radšej nejedzte nové potraviny, aké ste ešte neskúšali.
Pokiaľ nemáte od lekára predpísanú bezlepkovú diétu, stravujte sa normálne. Nekupujte bezlepkové potraviny len preto, že šikovní výrobcovia z toho spravili módu.
Zelenina či strukoviny mnohých z nás nadúvajú. Pred vážnejším rokovaním sa dá užiť výživový doplnok obsahujúci látku Simetikón. Dlhodobejšie však pomôže užívať trvale probiotiká a postupne hľadať, ktorá zložka či kombinácia potravy robí ťažkosti.
Ach, to naše zdravie…
Ozaj, aj vy si dáte trochu tej skvelej šunčičky? Čistá diéta! To je poctivá pražská hamka, ako z Tuzexu! Dajme si, kým sme zdraví. Užime si, kým sme spolu. Neskôr večer sa ešte pustí televízor. K nemu sa hodia zemiakové lupienky. No áno, malo by sa ísť už spať. Ale ani ten spánok už tak neslúži. Aj tak sa jej, chudinke, večer nepodarí zaspať a bude v noci musieť užiť tabletku na spanie. Nečudo po toľkých kávach.
Zlomové obdobia v živote
Obezita (niekedy však aj chudnutie) môže začať vznikať po väčšej životnej zmene. Zmena na prvý pohľad vôbec nemusí súvisieť s obezitou. Známe a nebezpečné sú tieto zmeny:
- Kúpa auta. Neraz je to chvíľa, kedy zaniká aj posledný aktívny pohyb.
- Zmena pracoviska, kde je zvykom nepravidelná strava. Alebo vás presťahujú do inej budovy. Nechodíte denne peši po schodoch, máte výťah…
- Sobáš a s ním súvisiaca zmena bývania. Sobáš znamená novú kuchárku. Alebo novú variacu svokru, ktorá nosí plechy makovníkov a iných maškŕt.
- Tehotenstvo. V tomto období je častejšie jedenie normálne. Žena by si mala ale dať len vhodné množstvo jedla. Pribrať o 12 až 13 kíl je normálne a potrebné. Určite však nie 20 či 30 kíl.
- Narodenie dieťaťa. Matka je odrazu pripútaná k domácnosti, málo sa hýbe. Častý zlozvyk je, že dojedá sladkosti a výživičky.
- Rozvod. Po rozvode sa môže stať, že muž či žena sa „opustí“ a začne jesť. Alebo prestane jesť normálne jedlo a hľadá útechu v čokoláde. Alebo si nájde nového partnera či partnerku s veľkou vareškou a horúcou pecou pripravenou opekať husi i prasiatka.
- Opatrovanie staršieho človeka. Toto je obdobie extrémnej záťaže aj pre opatrovateľa. Je časté, že jedáva nepravidelne. Alebo nevhodným jedlom kompenzuje psychické vyčerpanie.
- Úmrtie člena domácnosti. Na priberanie môže mať vplyv to, že sa preskupí generalita v kuchyni. Alebo sa v jedle nájde útecha v trúchlení.
- Úraz. S úrazmi sa spája takmer nulový pohyb. Často aj nuda a maškrtenie.
- Operácia. Podobne, ako po úraze môže ísť o zníženie pohybu.
- Sťahovanie sa. Stačí sa presťahovať z vidieka do paneláku a zmení sa mnohé. Človek, ktorý predtým stále niečo robil okolo domu sedí v paneláku možno pred televízorom a chrúme krekry.
- Dôchodok. Dôchodca často nemá veľmi čo robiť. Síl už nie je nazvyš, dôchodok lakomý. Čo v takej situácii podniknúť?
- Ukončenie fajčenia. Fajčenie je pre organizmus záťaž, ktorá odoberá aj energiu. Organizmus silného fajčiara „minie“ asi o 10% energie viac, ako telo nefajčiara. Kto prestane fajčiť, musí o niečo opatrnejšie jesť a trocha viac športovať, aby nepribral. Nie zmeniť cigarety za cukríky!
Podobné zmeny v živote často vedú k obezite. Máte pocit, že sa vo vašom živote niečo zmenilo? Dávajte si radšej pozor na váhu.