Čo sa doma upečie, to sa aj doma zje!

Ak si spravíte celozrnnú bábovku s olivovým olejom a jej naozaj malý kúsok použijete ako súčasť raňajok, tak sa asi naozaj nič zlé nestane. Ale ona vám bude chutiť. Neodoláte. Dáte si jej viac. Ak si zobnete občas medzi jedlami, chudnutie sa zastaví.

„Ja si to spravím po svojom.“ Často sa stretávam aj s prístupom, keď si ľudia chcú vytvoriť vlastný systém chudnutia. K schudnutiu vedie veľa ciest. Uistite sa však, že postup, ktorý si vyberiete je overený a dá sa dlhodobo udržať. Hlavne však: nedúfajte, že existuje ľahšia cesta, skratka, či možnosť expresného príplatku. Niektorí autori odporúčajú nezmyselné postupy na chudnutie. Tie síce nefungujú, ale veľmi dobre sa čítajú. Nesadnite na lep odporúčaniam, že na chudnutie stačí len veľmi chcieť a netreba meniť stravu či cvičiť.

Preto pozor! Aby vaše chudnutie neskončilo obezitou!

Hľadaním skratiek pri chudnutí vznikajú najväčšie okľuky!

Preto si overte, či vôbec máte dôvod chudnúť

To, či máte vôbec chudnúť zistíte pomocou krajčírskeho metra! Pás si merajte zhruba v oblasti pupka. Pri obvode pása u žien menej ako 80 cm a 94 cm u mužov sa nepokúšajte chudnúť. Možno máte trocha väčšie brucho, potom treba len mierne poopraviť jedálniček a začať pravidelne cvičiť. Kilá navyše sa stratia. Pri obvode pása u žien viac ako 80 cm a 94 cm u mužov už začíname hovoriť o obezite. Vtedy sa oplatí chudnúť.

Obvod pása Zvýšené riziko Vysoké riziko

  • Ženy > 80 cm > 88 cm
  • Muži > 94 cm > 102 cm

Výpočet podľa obvodu pása a výšky

Iný jednoduchý vzorec sa dá vypočítať takto: Váš pás deľte vašou výškou. Ak je výsledok viac, než 0,5, tak sa už dostávate do vyššieho rizika. Nad 0,6 ste už v pásme vysokého rizika srdcovocievnych ochorení. Ak meriate 170 cm a pás máte 80 cm, rátajte 80:170 = 0,47 čiže dobrý výsledok. Až s 85 cm pásom by ste boli v rizikovom pásme. Pri páse 102 cm a viac by ste už boli vo vysoko rizikovom pásme.

Výsledky chudnutia nemusí byť vidieť na váhe

Samotná hmotnosť tela nehovorí nič konkrétne.

  • Ak jedávate výrazne slané jedlá, vaše telo na to zareaguje zadržaním vody. To môže zmeniť vašu hmotnosť aj o 2 či 3 kilá.
  • Ak ste jedli veľa vlákniny a potom si uštedríte nezmyselnú hladovku, zbavíte sa črevného obsahu. Aj tu môže byť rozdiel 2 kilá.
  • Ak sa večer a ráno nenapijete, ste dehydrovaní a o to menšia hmotnosť. To môže byť rozdiel jedného kila už za noc.
  • Pár týždňov potom, čo začnete pravidelne cvičiť, mierne oťažiete. Telo si vytvorí o niečo viac krvi. Neskôr možno budú mierne rásť aj svaly.
  • Pred a počas menštruácie je viac zadržanej vody. To sa odrazí na váhe.

Takže pri chudnutí vážite všetko možné. Nie len tuk.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.