Čo vám pri športe pomôže vytrvať

Je výhodné, ak sa vopred pripravíte tak, aby ste vydržali čo najdlhšie. Ako na to? Posilnite faktory, o ktorých je známe, že vám pomôžu vytrvať! No a oslabujte tie, ktoré vedú k zlyhaniu. Poďme na to:

  • Očakávajte od seba to najlepšie a s uspokojením uvidíte, že všetko dopadne lepšie, než keby ste si vopred povedali, že aj tak zlyháte. Čo tým myslím? Premietnite si v duchu, s akým pocitom začínate cvičiť? Čo si hovorievate? Ak je to niečo ako „budem sa snažiť, ale…“, alebo „skúsim, ale aj tak asi nevydržím“, tak váš mozog už čoskoro tento pocit naplní. Pár týždňov a uvedomíte si, že už necvičíte a že ste to teda skúsili a mali ste pravdu – nevydržalo to. Ak o sebe začnete zmýšľať spôsobom „svoj život zmením k lepšiemu a dokážem to“, váš mozog vás poslúchne. Aj o pár mesiacov budete stále na sebe pracovať a dokážete to.
  • Ujasnite si dôvod, pre ktorý plánujete vytrvať. Ten by vás mal motivovať! Napríklad vás bolí chrbát a vy cvičíte rehabilitačné cvičenia. Už po pár dňoch je to cvičenie fakt nudné. Ale zároveň ste si všimli, že vás akosi prestáva bolieť chrbát. Kým nebude chrbtica celkom v poriadku, bude vás aj malá bolesť motivovať, aby ste cvičili aj ďalej. Keď však cvičením bolesť pominie, motivácia zmizla… Ak teda máte dôvod prečo chudnete, alebo prečo chcete trénovať, pripomínajte si ho. Bude vás motivovať. Ako motiváciu použite niečo trvalé. Nie prechodné stavy, ako je bolesť, veľké brucho, túžba dobre vyzerať na svadbe.
  • Ak ste v minulosti cvičili a potom ste prestali, je to pre vás dobrý znak. Veľmi pravdepodobne sa dokážete pomerne ľahko vrátiť k cvičeniu a dokonca pri ňom aj dlho vydržíte. To sa týka športovcov, či trénerov.
  • Keď vás rodina a kamaráti podporujú. Asi tušíte, čo sa stane, ak chcete schudnúť a príbuzní pred vami defilujú s rezňami, tortami, údeninami a obloženými chlebíčkami. Ak nechcete jesť, začnú vás lákať a ponúkať. To je tvrdý nápor na nervy a málokto to vydrží. Oveľa lepšie je, ak vás rodina bude podporovať. Obrazne povedané chváliť vás za to že bojujete. Oceňovať snahu, posmeľovať, aby ste šli cvičiť aj nabudúce. Dokonalé je, ak niektorí členovia rodiny začnú chodiť cvičiť s vami. Tento bod sa v niektorých rodinách asi nedá splniť. Najmä ak sú všetci obézni, nebude sa im hodiť, že jeden sa rozhodol pravidelne cvičiť, alebo chudnúť. Ak môžete, stretávajte sa preto prednostne s ľuďmi, ktorí vašu snahu chudnúť a cvičiť vedia úprimne oceniť a podporia vás. Športovci, ktorí vás zoberú na výlet, alebo kolobežkári na výjazd a nie na grilovačku.
  • Ak máte poruke trénera, výživového poradcu, mentora či nejakého kouča, pomáha to. Pomáha to často len tým, že s ním udržiavate trocha konverzácie a to stačí nato, aby ste svoju pozornosť nenechali zakotúľať sa do neznáma. Samotný odborník nemusí často spraviť vôbec nič. Všetko sa deje len vo vašej hlave. Máte známeho čo je tréner, alebo sa venuje poradenstvu? Dohodnite sa že vás bude „sledovať“. Odteraz začnete žiť s pocitom „ON sa díva“. Idete si dať tortu a cvakne vám v hlave „čo by na toto povedal ON?“. Jednoducho vnímate, že autorita je neďaleko. Že vás môže pochváliť, ale aj skritizovať. A to vás môže motivovať. Nájdite si preto v okolí niekoho, kto je aspoň trocha zorientovaný v tom čo chcete robiť a spravte si z neho mentora. Platí to pre akúkoľvek oblasť, nie len pre chudnutie. Mať mentora je overený spôsob, ako akcelerovať výsledky a dosiahnuť úspech.
  • Pomáha, ak máte často rôzne príležitosti k športovej aktivite. To úzko súvisí aj s rodinou a známymi. Chodieva váš švagor s pár kumpánmi každý víkend na túru? To je skvelá príležitosť. Pridajte sa. Máte kolegu, ktorý chodí pravidelne bicyklovať? Pridajte sa k nemu. Máte psa, ktorý si potrebuje riadne zabehať? Zoberte ho von. Vždy lepšie, ako využiť príležitosť partičky pivárov a ísť večer nasávať. Čím viac sa pohyb stane súčasťou vášho životného štýlu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že pri ňom zotrváte.
  • Ak máte hodinu a pol cestovať do posilňovne a hodinu a pol potom cestovať domov… Tak to vás asi čoskoro prestane baviť. Je to neefektívne. To radšej choďte na prechádzku okolo domu. Viem, les by bol lepší, ale ak vás od neho delí trištvrtehodinový presun, tak radšej cvičte nedokonale ako vôbec. Hľadajte taký šport, alebo také druhy cvičenia, ktoré môžete vykonávať s čo najmenšími stratami času a námahy.
  • Sparring partner, alebo skupinové cvičenie sú ďalší overený spôsob, akým sa udržíte pri aktivite. Ak ste dohodnutí, že vo štvrtok SA chodí o piatej na tréning, je to záväzné. Možno sa vám nechce. Ale vy viete, že tá druhá potvora tam bude čakať na vás a ak neprídete, vynadá vám do večných lenivcov, korytnačiek, tuleňov a rozmaznancov. Tak vezmete tepláky a idete. A viete čo? Možno aj tá kamarátka v tom fitku bude len preto, lebo sa bojí, že by ste tam vy boli a ona nie… Práve preto to tak dobre funguje. Skupinové cvičenie je v tomto ešte lepšie. Je záväznejšie. Jeden, či dvaja ľudia občas vypadnú. Ale skupinka býva prakticky vždy. Navyše ak vám niekto chce ukradnúť poobedie, je ľahké povedať „nechoď cvičiť, pôjdeš neskôr“. A má vás! Ale ak je to skupinové cvičenie tak tam sa nedá uvažovať o tom, že by ste to presunuli. Nedá sa dohodnúť, aby si 10 ľudí šlo zacvičiť o 2 hodiny neskôr.
  • Zapisovanie výsledkov. Nezaškodí mať poruke rôzne špeciálne váhy, chytré hodinky, tlakomer, krokomer či iné vybavenie. Prečo? Pretože získate štatistický pohľad na svoj pokrok. Odrazu uvidíte, že to nie je len pár kíl, čo ste schudli. Uvedomíte si, že opasok si zaťahujete hlbšie. Že vaša kľudová tepová frekvencia sa zlepšuje, že klesá tlak krvi, cholesterol. Že klesá percento vášho tuku. Že máte výsledky. Štatistika vám môže byť nečakane nápomocným oporným bodom. Bude vám pripomínať zámer a uvidíte, že sa vám nebude páčiť, ak by ste mali za niektorý deň napísať len strohú poznámku „nesplnil som si cieľ“.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.