Čo vás môže zastaviť v športe

  • Pitie alkoholu. Pri chudnutí, či športovaní pitím alkoholu rozumieme aj malé dávky. Ak chcete začať cvičiť, chudnúť, alebo inak zlepšiť svoj život, škrtnite zo svojho života alkoholické nápoje. Pokiaľ to nedokážete, tak aspoň neprekročte dávku zodpovedajúcu asi deci a pol vína na deň a osobu. Ale ak „musíte“ piť denne čo aj len malé množstvo, vždy si úprimne odpovedzte na otázku prečo „musíte“. Pre pravidelnejšie pitie alkoholu nie sú žiadne vážne zdravotné ani iné dôvody. A na senzačné články z internetu, kde 9 z 10 lekárov radí že pre srdce, krvinky, náladu či zdravie je vhodné piť denne pohár vína zabudnite. Ľúbivé správy sa vždy šíria ľahšie, ako nepríjemné fakty.
  • Ešte stále fajčíte? Prestaňte s tým. Že to škodí zdraviu to je jasné a známe. Chcete byť tí, čo smrdia? Chcete, aby každý videl, že nezvládate ani len samých seba keď musíte svoje peniaze premieňať na škodlivý dym? Chcete aby každý videl, akí ste ľahostajní k sebe aj ku svojim známym? Zbavte sa tejto závislosti. Ak sa nedokážete vzdať cigariet, veľmi pravdepodobne sa podobným mechanizmom potichu vyzujete aj z cvičenia, športu a chudnutia. Vytvorte prostredie, v ktorom nebudú fajčiť ani ľudia okolo vás. Nestretávajte sa s fajčiarmi. Jednak ich fajčenie škodí aj vám a druhak ich podporujete v ich neduhu, ak im falošne dávate rešpekt v tom, čo robia. Netolerujte to!
  • Depresia môže skomplikovať až zrušiť cvičenie, aj chudnutie. Podobne aj pocity úzkosti. Aj keď takáto téma patrí do rúk odborného lekára, píšem o nej preto, že niektorí ľudia môžu trpieť depresiou a nevedia o tom. Ľahké formy depresie či duševnej rozlady môže šport účinne tlmiť. Na bežnú „zlú náladu“ tréning pôsobí ako liek. Vážnejšie depresie však nerozcvičíte. Začnite to riešiť s lekárom.
  • Úraz môže byť vážnym problémom. Je príjemný pocit ťahať ťažkú činku s pocitom „teraz to bolí ale robím to pre seba“. Ale zároveň je to riziko. Stačí málo a niečo rupne. Malý pruh, nejaká šľacha, alebo zabolí chrbát… Nemusí ísť o nič vážne. Ale ak sa objaví bolesť a úraz, zvyčajne to potom vedie k spomaleniu alebo prerušeniu tréningov. A sme presne tam, kde sme nechceli byť. Jasné – poviete si „dám si predsa pozor“. Ale nedáte. Nedá sa ustrážiť všetko. Každý človek si predsa dáva pozor. A predsa len ľudia havarujú v autách, padajú z bicyklov, kolobežiek, či sa len voľne potknú tam, kde by to ani nečakali.
  • Niektorí ľudia majú extrémne náročné zamestnanie. Potom potrebujú vybiť zo seba frustráciu. Siahnu po adrenalínovom športe kde idú na hranicu ohrozenia života. Po celom dni stuhnutého svalstva je však riziko úrazu oveľa vyššie. Stačí malá nehoda a prídu o všetko čo dosiahli. V prípade, že zamestnanie je náročné fyzicky, potom tréning navyše môže znamenať rovnaký problém, ako pretrénovanie. Telo nestíha regeneračné procesy a to môže chudnutie zastaviť. Ak máte náročné zamestnanie, prispôsobte tomu svoju tréningovú záťaž! Športom prednostne kompenzujte to, čo ste v práci zanedbávali.
  • Ak ste si vybrali šport, alebo športovisko, ktoré je drahé, je to faktor, ktorý môže neskôr stáť v ceste vášmu dlhodobému cvičeniu. Cena nemusí znamenať len vstupné náklady v peniazoch, ale aj váš čas. Viem, niektorí ľudia si predplatia drahé fitko v nádeji, že to ich donúti začať cvičiť. Nedonúti. Nevyberajte taký šport, pre ktorý treba ďaleko cestovať. Ak je plaváreň až v najbližšom okresnom meste, a mali by ste niekoľkokrát týždenne ísť na autobus, zaplatiť ho aj so vstupným, cestovať… To zvyčajne dlho nevydrží. Preto si nezvoľte cvičenie, ktoré je pre vás finančne, alebo priestorovo zle dostupné.
  • Pri cvičení aj chudnutí je skvelé mať poruke niekoho, kto vás bude viesť. Osvalený chlapík z posilňovne nemusí byť najlepším radcom. Veľa trénerov s vami bude cvičiť rozvoj veľkých svalových skupín. Prsia, stehná, chrbát, zadok. Ak posilníte tieto svalové skupiny, budú preberať aj prácu „malých“ svalových reťazcov. To zhorší vaše pohybové stereotypy a zvýši riziko úrazov. Konzultujte svoje cvičenie s fyzioterapeutom. Na 99% máte problémy s pohybovým aparátom. Buď zlé držanie tela, alebo možno máte bolesti chrbta hlavy či nôh. Pre vás potom nie je dobrý nápad začať štandardný kondičný tréning!

Žiaľ, asi najčastejšie je príčinou necvičenia prostá lenivosť.

S tým zatiaľ neviem poradiť. Keby na to niekto prišiel, dostane Nobelovu cenu…

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.