Dá sa schudnúť bez športu a pohybu?

Nie je to správne. Nie je to zdravé. Je to nerozumné. Ale možné to je. Dá sa chudnúť bez pohybu. Aj ja som tak chudol a dodnes ľutujem, že som bol tak zúfalo pohodlný. Strava sa v takom režime musí znížiť na drastické čísla. 6 500 kJ denne a menej. Taký režim vám spoľahlivo spomalí metabolizmus a len málokto dokáže potom prejsť na normálny režim a pritom nepribrať.

Dochádza pritom k stratám svaloviny a kostnej hmoty. Odhaduje sa, že pri chudnutí bez cvičenia stráca človek asi 75% hmotnosti z tuku a zvyšných 25% strát hmotnosti je aktívna hmota. V skutočnosti to teda vlastne nie je až tak chudnutie, ako skôr chradnutie.

Aj vás invalidizuje počítač a televízor?

Tieto zázraky techniky sa spravidla používajú posediačky, alebo poležiačky. Vinou zlej polohy trpí chrbát. Hlava. Krk. Hemoroidy. Zápästie…

Kým vás niečo bolí, nemáte nič iné.

Ak máte bolesti, nezaujíma vás práca ani iné radovánky. Prečo to píšem? Mladá generácia bola technológiami takpovediac prikovaná k počítačom. Žijú vo svojich mobilných telefónoch a to sa im vypomstí. Nielen na zdraví, ale aj na schopnosti učiť sa, či správne komunikovať. Prečítajte si skvelú knihu Kybernemoc, napísal Manfred Spitzer.

Počítače prešli dlhým vývojom. Málo pozornosti však venujeme tomu, v akej polohe je naše telo počas práce. Ako často v praxi vidíte ľudí pracovať v naozaj ergonomickom prostredí? Málokedy! Počítače vyžadujú aby naše telá strnuli v nehybnej polohe neraz na dlhé hodiny. A to je problém.

Žiadna dlhodobejšie trvajúca statická poloha nie je zdravá

Veľa dlhoročných používateľov počítačov trpí rôznymi ťažkosťami napríklad:

  • Bolesti niektorej časti chrbta. Vinníkom je oslabené svalstvo zo sedenia.
  • Neurologické ťažkosti. Začínajú častejším vypadávaním vecí z rúk.
  • Bolesti hlavy, únava, slabnúca ostrosť zraku. Často sú spôsobené vyčerpaním očí zo statickej polohy vpred. Lepšie by bolo pozerať sa stále na niečo iné, preostrovať. Tak, ako keď hráte tenis.
  • Obezita z minimálneho výdaja energie a z nevhodnej stravy.

Pri sedení môže čiastočne pomáhať fitlopta. Donúti telo, aby bolo stále v miernom pohybe a balansovalo. Tak sú stále zapojené aj malé stabilizačné svaly. Žiaľ, málokto vydrží na fitlopte sedieť v správnej pozícii. Chybná poloha potom môže spraviť viac škody ako úžitku. A nevravte mi, že vy to dokážete lepšie. Sám som pracoval na fitlopte aj v zúfalých polohách!

Počítač sa často kupuje s napnutým rozpočtom. A tak k nemu dostanete už len najlacnejšiu myš, klávesnicu a ste radi, ak sa vám to všetko podarí nejako umiestniť na hocijaký voľný stôl. Ešte horšie je na tom notebook a tablet. Nevyžaduje nič, stačí si ho dať na kolená, alebo kdekoľvek. Že s ním budete robiť v neprirodzenej polohe? No a čo? „Veď tých pár mailov vybavím hneď.“ Poviete si. A potom ďalšie dve hodiny ťukáte. V zlej polohe.

Reklama nás zvádza kúpiť si drahé ergonomické kreslo. Ceny nemajú konca, aj tisícka je málo. Horšie je, že ťažko určiť, ktoré kreslo je ergonomické pre vás. Nevie to predajca a často ani váš lekár. Aj to najdokonalejšie kreslo má jednu vážnu nevýhodu: hneď, ako zasadnete, nebude sa vám už chcieť vstať.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.