Disciplína je trénovatelná!

Čím dlhšie budete niečo robiť, tým ľahšie vám to pôjde.

  • Ak sa stravujete zdravo a pravidelne cvičíte, stane sa to vaším životným štýlom. Pôjde vám to stále lepšie.
  • Ak sa plneniu úloh vyhýbate, stanete sa v tom dobrí! Zlepšíte sa v schopnosti vyhnúť sa povinnostiam.

Ak máte problém donútiť sa k nejakému režimu, viete, že práve toto je asi vaše najslabšie miesto. Môžete na tom zapracovať. Ako? Staňte sa revízorom. Kontrolujte samých seba! Pomôže vám v tom štatistika. Veďte si evidenciu toho, čo robíte. Tak dostanete pod kontrolu prehľad, čo sa vo vašom živote naozaj deje často. Buď na tajné miesto, alebo pekne verejne na zrkadlo v kúpeľni si zaveste papier a na ten si denne zapisujte svoje výsledky. Úspechy, zlyhania, výnimky. Veľmi to pomáha! Na prvý pohľad uvidíte, ako často máte výnimky. Aj to, aké máte výsledky.

Zapisujte si svoje výsledky!

Má to viacero výhod, ktoré stoja za námahu. Keď si začnete zapisovať priebeh chudnutia, miniete tým niekoľko minút denne. Nepohodlné! Ale tých niekoľko minút za deň svoj mozog tak trocha programujete. Pripomínate si, že máte zámer schudnúť. Spomínate, čo ste cez deň dosiahli.

Chudnutie je veľká zmena v živote. Oplatí sa prísnejšie sledovať, čo sa deje. Predstavte si, že po týždni, či dvoch sa objavia nejaké ťažkosti. Možno únava. Možno hnačka. Možno zistíte že nechudnete. Stačí sa pozrieť do zápisníka a často objavíte príčinu, čo sa vlastne stalo.

Ak si zapisujete priebeh, budete sa správať disciplinovanejšie. Pomáha, aj to, ak si fotíte všetky jedlá a posielate to niekomu kto je ochotný vás „strážiť“. Len preto aby ste si nemuseli zapísať „zlé“ jedlo si ho nedáte.

Nie je choré tak sa starať o jedlo?

Možno si hovoríte, že úzkostlivo si zapisovať jedlá, pohyb a iné veci je predsa choré. Že to je možno neurotické, alebo priam posadnutosť. Hmm. Zaujímavá vec! Nikomu nevadí ak priberiete na 150 kíl. Nevadí, ak sa obézny po infarkte napcháva rezňami, či si dá tortu. No akonáhle sa pokúsi začať svoj život kontrolovať a teda riadiť, zrazu je to „choré“?

Pokojne to skúste bez zapisovania. Bez rátania. Bez toho, že by ste mysleli na vhodné jedlo a pohyb. Lenže vieme, že takto to dokáže málokto. Preto si radšej dajte záväzok, že aspoň po nejaký čas si budete viesť dennú evidenciu toho, čo robíte a aké máte výsledky. Neskôr, keď už budete presne vedieť čo robíte, už si nič zapisovať nemusíte. Niekto na to potrebuje 2 týždne, iný možno 3 mesiace.

Zapíšte si dôvody prečo chcete schudnúť

Chudnutie je náročné a po schudnutí je to ešte ťažšie. Preto potrebujete mať absolútne jasné, prečo to celé chcete podstúpiť. Nejaké „chudnutie do plaviek“ či „chudnutie na svadbu“ sú zlé motívy. Čo vás bude motivovať po letnej sezóne? Po svadbe? Ak chcete schudnúť je dobré vedieť prečo. Napíšte si to. Tento zoznam sa v čase bude meniť – neskôr ho asi doplníte.

Je možné, že teraz chcete chudnúť z estetických príčin. Možno chcete vyzerať štíhlejšie, atraktívnejšie. Možno vám obezita robí problémy – je ťažké zaviazať si šnúrky na topánkach, alebo to večné potenie sa. No neskôr si všimnete, že čím menej vážite, tým lepšie sa cítite. A to je poriadny dôvod prečo vydržať. Aj lekár vám povie, že v štíhlom tele máte väčšiu šancu žiť dlhší a zdravší život. Aj to je poriadne silný dôvod prečo chudnúť. Byť tu pre príbuzných čo najdlhšie radšej ako opora, než bremeno.

Preto si teraz zapíšte všetko čo si spomeniete, že vám dnes robí ťažkosti. Keď schudnete tak postupne aj pozabúdate aké to bolo ťažké byť ťažkým. Túžba vrátiť sa do starých koľají bude silná. Zapíšte si preto ešte dnes zoznam toho, čo vás na obezite štve. Priložím zopár námetov.

Zdravie: tlak krvi, cukrovka, astma, kožné problémy, bolesti kĺbov… Spoločenské ťažkosti: Obézny si ťažšie nájde prácu, môže mať nižší plat, musí voliť menej atraktívneho životného partnera. Často je terčom posmechu. Rodinné ťažkosti: ste zlým príkladom pre deti. Neskôr možno aj bremenom. Osobné ťažkosti: mnoho tučných má komplex menejcennosti. Necítia sa spokojní. Vyhýbajú sa ľuďom. Praktické ťažkosti: výrazne horší výber šiat, nepohodlné sedenie v kine…

Čo sa mi dnes naozaj podarilo?

Odporúčam vám, aby ste si denne zapísali aspoň 3 veci, ktoré sa vám ten deň podarili. Niečo s čím ste spokojní, čo si zaslúži ocenenie a zápis. Prečo? Pretože mnoho (nielen) tučných má zo seba zlý pocit. Myslíme si, že nič nestíhame, nezvládame. Že všetko sa dalo spraviť lepšie. Že sme vlastne tak trocha nemožní. Z toho potom mnohí začnú mať komplex menejcennosti a ten vedie k rozčarovaniu. To už je len krôčik od toho, aby sme si dali veterník, ako poslednú útechu. Takže prr!

Každý deň si zapíšte, čo ste dokázali. Možno ste niekomu pomohli, alebo poradili. Možno ste niekoho potešili, alebo spravili nejakú ťažkú prácu. Dokončili úlohu, alebo dokázali NEzjesť keksík. Možno ste si uvedomili, že ste niekomu za niečo vďační alebo ste zažili niečo krásne. Je jedno, čo to je. Zapíšte si to, čo ste vnímali ako príjemné. Alebo niečo za čo ste na seba hrdí. Ak s tým vydržíte dlhší čas, pomôže vám to zlepšiť dobrý pocit zo života.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.