Do svojho plánu započítajte aj neúspech

Jedno je isté: dopustíte sa chýb. Nech si už naplánujete čokoľvek, nepodarí sa vám všetko splniť. Môžete s tým začať počítať a pripraviť si plán. Ako budete riešiť vzniknutú chybu?

Ste pozvaní na zabíjačku. Jesť, či nejesť? Zistíte, že sa vám nechce ísť na tréning. Pracovný problém znemožní, aby ste šli na obed. Podľahnete túžbe a dáte si nejakú maškrtu. Teraz chcete ďalšiu. Namiesto spánku ste ponocovali. Takéto situácie jednoducho vo vašom živote nastanú. Neraz „zlyháte“, alebo neodoláte a spravíte „chybu“. Prečo o tom píšem?

Pretože niektorí ľudia berú život a chudnutie čiernobielo. Dodržiavam diétu? Som super, darí sa mi. Dal som si keks? Zlyhal som, je koniec. Môžem to celé zabaliť.

Neboráčka drží nejakú nezmyselnú diétu a začína toho týrania mať dosť. Potom si dá s kamarátkou krémeš. Od sebamrskačských výkrikov „zlyhala som“ môže prejsť cez „všetko je márne“ až po „už to celé aj tak nemá žiadnu cenu“. Prestane držať diétu. Veď keď už predsa mala ten krémeš, tak by to predsa aj tak nemalo žiaden zmysel. Či?

Buďme k sebe veľkorysí. Občas spraviť chybu je celkom normálne. Nielen v strave. Aj v práci, či v medziľudských vzťahoch. Hodnoťte celkový priemer mesiaca. Alebo iného obdobia. Nedívajte sa na jedno popoludnie. Veľkorysosť k občasným chybám je fajn. Len ju nepoužívajte ako výhovorku. Ak po týždňoch výborne odvedenej práce náhle „zlyháte“ a zjete niečo nevhodné, je to chyba. Žiadne výčitky. Užite si to!

Výnimky nechajte výnimočnými.

Čo najskôr sa však zas vráťte k správnemu režimu a všetko bude v poriadku. No ak vám začne niekde v hlave plávať nápad že „Veselý v knihe radí robiť výnimky a že sa aj tak nič nestane“, tak to nie je veľkorysé, ale je to výhovorka. Ide o to plánovať, aby vás chyby neodradili. Nejde o to plánovať chyby.

Vytvorte si svoj súkromný kupónový systém.

Vyrobte si na mesiac napríklad 4 kupóny. Budú pre vás symbolizovať „právo“ na jednu maškrtu. Miňte ich kedy len chcete. Ako chcete. Na konci mesiaca prepadnú, ak ste ich všetky nevyužili. Takým spôsobom si v rukách necháte pocit, že ak treba, môžete jesť aj nevhodné jedlo. Kupóny zas zaistia, že to nebude príliš často. Sami vyskúšajte, či vám takýto prístup vyhovuje. Ako som už písal, pre niekoho sú výnimky problém a neoplatia sa mu.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.