Hladovka

Mnohí ľudia si ju svojvoľne naordinujú v dobrej viere, že im pomôže schudnúť, očistí telo od jedov a zlepší zdravie. Hladovka je však asi tým najhorším známym receptom na chudnutie. Keď telo začne hladovať, zapája záchranné mechanizmy, aby prežilo. Začne sa prepínať do úsporného režimu, môže sa oslabiť imunita. Hladovku preto neskúšajte nasadiť ako zbraň proti obezite. Nefunguje a ešte môže aj zhoršiť situáciu.

Ak uvažujete o hladovke ako o nástroji na dosiahnutie iných cieľov, potom sa riaďte inštrukciami lekára.

Prerušované hladovanie

V angličtine sa to volá Intermittent fasting, stretnete sa aj s prekladom prerušovaný pôst. Z rôznych schém spomeniem aspoň jednu, ktorá určite stojí za pozornosť a možno aj vyskúšanie. Počas každého dňa máte niekoľko hodín „okno“, počas ktorého môžete jesť dve, alebo tri porcie normálneho množstva jedla. Zvyšný čas dňa a noci neprijímate potravu vôbec. Iba vodu.

16 hodín hladujete a 8 hodín môžete jesť.

Ak by ste, napríklad, chceli začať jesť o 8:00, tak si dáte raňajky. Obed si dáte o 12:00 a večeru o 16:00. Ukazuje sa, že taký režim môže byť prospešný aj pre zdravie. Ak vám to je príliš tvrdé, môžete si zvoliť iné časy a „okno“ na jedenie môžete predĺžiť až na 10 hodín.

Pre istotu to zopakujem: Pri prerušovanom pôste musíte zjesť normálne množstvo stravy. Také, aké by ste jedli celý deň. Normálne porcie, nie nejaké lakomé, o prílohy ukrátené pokusy o urýchlenie chudnutia! Potom sa až do ďalšieho dňa pokračuje pôstom a neje sa už nič.

Režim 16/8 je asi najvýhodnejší – ľudia sa najedia dosýta a potom už od popoludnia do druhého dňa vydržia bez jedla. Tento režim má priaznivý vplyv aj na tlak krvi, cholesterol a inzulín. Môže mierniť problémy s cukrovkou. Zrejme dokonca pomáha predĺžiť život. No a pre nás zaujímavé je, že prináša aj výsledky v chudnutí – bez obmedzovania množstva stravy sa darí chudnúť normálnym, zdraviu prospešným tempom.

Môžete skúsiť aj režim dvoch jedál za deň. Raňajky a obed. Inak nič. Verzia takéhoto stravovania vegetariánskou stravou má zaujímavé výsledky aj pri liečbe cukrovky. Podrobne na túto tému publikovala MUDr. Hana Kahleová, Ph.D. Pozrite si videá na Youtube, najmä ak máte cukrovku.

Takže prerušované hladovanie sa už aj v klinických štúdiách osvedčilo. Dajte tomu šancu niekoľko dní a uvidíte, ako vám to vyhovuje.

  • Niekto povie, že jesť 2× alebo 3× denne je výhoda, pretože nemusí stále myslieť na jedlo. Prerušovaný pôst si asi obľúbi.
  • Iný zas má vo zvyku jesť častejšie. Či už je to zdravé, alebo nie. Predstava, že by mal zostať nalačno od neskorého popoludnia až do druhého rána je priam bolestivá. Taký človek si asi tento režim neobľúbi.

Prerušovaný pôst je účinným nástrojom. Ale asi nemá cenu, aby sa do toho nútili tí, ktorí by taký život mali doslova nenávidieť.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.