Ideálny pohyb pri chudnutí

Máte už za sebou veľa hodín chôdze? Držanie tela je už lepšie? Chrbát vás už dávno nebolel? Máte chuť spraviť ešte niečo viac pre svoju kondíciu? Výborne! Dajte si 2 až 3× do týždňa namiesto prechádzky intervalový alebo kruhový tréning 40 minút a po ňom aeróbny tréning 40 minút. Alebo si dajte cvičenie s činkami 40 minút a aeróbny tréning 40 minút. Keď nemáte tréningový deň, kratšia prechádzka je vhodná, ale „netlačte na pílu“. Stačí 30 minút v pomalšom tempe.

Uistite sa, že vás vedie kvalifikovaný tréner! Profesionál stráži, či všetko robíte tak, ako treba. Zaplaťte si aspoň občas osobného trénera, nech vás skontroluje. Necvičte podľa videí. Tréner, alebo radšej fyzioterapeut, posúdi stav vášho tela, vyhodnotí vašu pracovnú záťaž a odporučí vám aj vhodné kompenzačné cvičenia. Naučí vás správnu techniku. Ak ste niekedy mali ťažkosti s chrbticou, niektoré cviky nesmiete cvičiť vôbec! Francúzske tlaky či rotácie s činkou môžu byť pre vás poukazom na ortopédiu.

Jeden až dva dni v týždni by ste však vždy mali mať v každom prípade bez tréningu a záťaže. Na regeneráciu. Keď poviem bez záťaže, tak tým myslím, že v tých dňoch nebudete nosiť vrecia s maltou na stavbe rodinného domu!

S kruhovým tréningom a posilňovaním začnite až keď ste fit, máte chuť pridať a fyzioterapeut súhlasí. Začiatočníka by príliš tvrdé cvičenie na začiatku mohlo znechutiť. To nechceme. Preto začnite po troche a ľahko.

Rehabilitačné a kompenzačné cvičenia

K prechádzkam pridajte pár doplnkových cvičení. Tieto cvičenia sa volia podľa toho, ako konkrétne ste v práci, alebo pri športe zaťažení.

Kompenzačné cvičenia kompenzujú prípadné problémy, ktoré máte. Ak, napríklad, celý deň šoférujete, tak máte skrátené prsné svaly. Ako kompenzáciu potom je vhodné cvičiť opačnú svalovú partiu, teda oblasť medzilopatkového svalstva a prsné svaly skôr natiahnuť strečingom. Tým kompenzujete jednostrannú záťaž z práce.

Pod pojmom rehabilitačné cvičenie sa rozumie tréning, ktorý pomáha odstrániť zdravotný problém, alebo urýchliť jeho liečenie. Napríklad, ak máte bolesti chrbta, tak sa volia cviky, alebo masáže, ktoré vás bolestí zbavia.

Toľko rýchla teória. Okrem pohybu určeného na chudnutie a zlepšenie kondície sa raz za čas poraďte s fyzioterapeutom. Nedá sa o tom veľa mudrovať takto naslepo. Pre každého človeka je totiž vhodné niečo iné. V kapitole o bolestiach chrbta sa však k tomu ešte vrátim.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.