Identifikujte časté problémy pri chudnutí

Zapisujte si aj problémy, ktoré vás daný deň postretli. V spätnom pohľade si totiž môžete všimnúť, že niektoré osobné problémy môžu vyvolať diétne chyby. Niečo vás naštve a začnete jesť. Potom je dobré o tom vedieť.

Tiež je dobré, ak sa prípadné problémy zapisujú preto, že si ich môžete lepšie uvedomiť. Napríklad si pár dní po sebe uvedomíte, že stále zapisujete rovnakú vec. Potom viete, že ju máte zrušiť.

Aj tu platí takzvané paretovo pravidlo: len 20% z toho čo robíte vám prinesie 80% z toho čo chcete. Keď viete čo je pre vás tých 20% robte toho viac. Málo užitočných 80% sa skúste zbaviť úplne – nič sa nestane. Váš život to prudko zlepší. Aj pri chudnutí to platí. 20% jedál je fakt nevhodných, ale sú zodpovedné za to, že priberáte. Stačí, ak sa zbavíte údenín, masla, slaniny, smotany, cukru, limonád, alkoholu a maškŕt… Už to spraví veľký rozdiel.

Sledujete televízor? Zábavy v ňom je sotva 20% vysielacieho času. Zvyšok tvoria slabé relácie, reklamy, znelky a upútavky. Ak ste pritom sedeli celý večer tak z troch hodín času pred televízorom ste sa bavili možno 35 minút. Zvyšok času ste zabíjali čas a teda míňali svoj vlastný život.

Výnimky

Zapisujte si každú výnimku, ktorú zjete. Aj keby to mal byť len malý cukrík, koláčik, alebo jedna škvarka! Jednoducho si to zapíšte a nič iné.

Zápis výnimiek má svoj dôvod. Ak raz za pár dní zjete niečo „zakázané“, nič sa nestane. Sledujte to! Ak to tak funguje, tak výnimky zvládate a sú celkom v poriadku. Žiaľ, častejšie to vyzerá inak. Dáte si napríklad koláčik. O pár dní si dáte v reštaurácii hranolky. Napozajtra si dáte do kaše med. Ďalší deň neodoláte a zjete pol čokolády. Ďalší deň si ani nevšimnete ako a v káve budete mať cukor a smotanu. A večer slané lupienky… Ani si nevšimnete ako a výnimky sa začnú stávať stále častejšie.

Preto si zapisujte výnimky. Ak sa po nejakom čase vaše chudnutie zastaví, hneď budete vedieť, čo sa stalo. Zvyčajne je to len veľa výnimiek.

Poviete si: „Toto jedlo mám len raz za rok, inak sa stravujem dokonale a zdravo. Neviem len, prečo nechudnem!“ V dennom zápise by ste však videli, ako to vyzerá jesť niečo len raz za rok:

Denne si zapisujte tieto údaje

 • Každé jedlo, ktoré zjete. Nemusíte „počítať kalórie“. Stačia názvy jedál tak, aby ste vedeli čo a koľko ste zjedli. Až keby sa neobjavili výsledky chudnutia, bude vhodný čas na prísnejšiu kontrolu a váženie.
 • Zapíšte si akú športovú aktivitu ste mali a koľko trvala.
 • Ako ste sa dnes cítili? Toto si zapisujte len pre neskoršiu kontrolu. Ak by sa stalo, že sa neskôr začnete cítiť zle, zistíte kedy to začalo.
 • Ak boli ťažkosti, tak aké. Tu si zapíšte čokoľvek, čo považujete za dôležité. Ak sú problémy v práci, alebo ste sa na niekoho nahnevali, zapíšte si to. Niekedy sa tak dá zistiť, že po strese či hneve máte horšie výsledky v chudnutí. Alebo si uvedomíte, že každý deň si zapisujete ten istý zdroj problémov? Potom viete, že to treba riešiť a zmeniť.
 • Jedli ste zeleninu pred každým jedlom? Koľko ste jej zjedli?
 • Pitný režim. Stačí ak si napíšete že ste pili zhruba správne.
 • Čítanie. Zapisujte si, akú knihu čítate. Povzbudí vás, ako veľa sa dozviete, ak tomu obetujete tak hodinku denne.
 • Zažili ste dnes zábavu, alebo radosť? Aj táto kolónka je dôležitá. Ak ju nechávate často prázdnu, mali by ste to napraviť. Bez pocitu spokojnosti sa žije zle. Aj chudnutie to môže ohroziť, pretože potom sa ľahšie stane, že si radosť budete chcieť spraviť maškrtami.
 • Spánok za včerajšiu noc. Ak si všimnete že často spíte málo, mali by ste to napraviť. Inak to ohrozuje zdravie i chudnutie.
 • Výnimky. Tu si zapíšte čokoľvek, aj malý cukrík. Ak ich máte málo a neohrozuje to chudnutie, je to OK. No ak nechudnete, viete sa spätne pozrieť a nájsť dôvod, prečo nemáte výsledky.
 • Aké 3 úspechy na sebe dnes oceníte? Odporúčam vám to sledovať. Sem si zapisujte čokoľvek osobné. Čo sa vám na vás páčilo? Čo sa vám podarilo? Mnoho ľudí si myslí, že sú neschopní a nemožní a pritom si len nevšímajú, ako pomáhajú ostatným.
 • Spravili ste niekomu radosť? Aj tento bod je nepovinný, ale odporúčam. Každý deň niekomu pomôžte. Spravte niekomu radosť. Niečo darujte. Niekomu poraďte. Alebo sa aspoň na niekoho usmejte. Taký prístup zlepšuje medziľudské vzťahy. Ak sa vy a vaši blízki budú dobre cítiť, je to príjemné. Naplní vás to pocitom radosti a spokojnosti a o to menšiu chuť budete mať možno na koláčiky.
 • Koho potešíte zajtra? Tu si môžete premyslieť, kto by mohol byť ďalší. Je dobré nenechávať dobré veci na náhodu. Zlé veci a problémy prídu aj samé, ale dobrým veciam zvyčajne treba trocha pomôcť.

Každý týždeň zodpovedajte krátky dotazník

Boli za posledný týždeň akékoľvek zmeny v niektorej z týchto oblastí? Ak áno, bezodkladne konzultujte s lekárom, či nejde o príznak spôsobený nevhodnou diétou, vyčerpaním, alebo v inej súvislosti s chudnutím. Významné sú zmeny oproti predošlému obdobiu. Ak ste predtým boli veselí a čulí a posledný týždeň ste otrávení, unavení a najradšej by ste len spali, tak to je varovná zmena.

Ak ste za týždeň zaznamenali dokonca zmeny k lepšiemu, všetko je v najlepšom poriadku. Týždenný zápis je síce nudný, ale prečítajte si ho a zapíšte odpovede každý týždeň. Sú to prejavy, ktoré ak predtým neboli a zrazu sa objavia, môžu signalizovať zdravotný problém. Chybná výživa, môže to zhoršiť váš zdravotný stav. Podvýživa (málo jedla) ale aj zlá výživa (chybné zloženie jedál) sa prejavia u každého inak. Najmä novovzniknutá únava, výbuchy hnevu a podobné reakcie môžu signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Ak zlá výživa trvá dlho, môže sa prejaviť mnohými ďalšími prejavmi.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.