Jedenie pri chudnutí

Raňajky

Na raňajky sa nebojte najesť. Práve tu máte najväčší priestor na rôzne diétne chybičky. Dáte trocha viac tuku, ako by som odporúčal? Zjete 5 plátkov celozrnného chleba namiesto štyroch? Hodíte do kaše k malej hrstičke orechov ešte zo dva orechy navyše, keď sa nikto nepozerá? Tak budete mať tajomstvo. Ráno to nevadí. Ale predpokladám, že po raňajkách nepôjdete driemať! Ak budete celé predpoludnie pracovať, nemusíte sa báť riadne raňajkovať.

Pár tipov k raňajkám: Vyberte si také, ktoré vyrobíte ľahko a rýchlo. Zložité raňajky, ktoré ani nemáte čas pripraviť a zjesť, nie sú raňajky! Skúste si rôzne druhy raňajok. Kaše, müsli, chlieb s niečím, jogurt s niečím…

Dobré sú také raňajky, po ktorých na jedenie zabudnete a desiata sa vám ešte ani nechce jesť. Ste celé predpoludnie čulí, v dobrej nálade? Potom je všetko v poriadku. Účelom raňajok je, aby vám dali silu. Ak ste po raňajkách oťapení, tak niečo nie je v poriadku. Hľadajte iné jedlá. Keď sa vám potom niečo na raňajky už osvedčí, môžete to opakovať, kým vám to chutí.

Desiata

Desiata bude len ľahká. Hlavné funkcie desiatej budú naplniť brucho, aby ste náhodou nepocítili hlad a s ním túžbu po sladkostiach či maškrtení.

Zatiaľ čo zeleninu budeme jesť spolu s raňajkami, obedom a najmä večer, ovocie si doprajeme na desiatu a olovrant.

Na desiatu stačí väčší pomaranč. A to je všetko, to je vaša desiata. Pokiaľ by ste zistili, že toto vám na desiatu nestačí, nestačí a nestačí, tak si k tomu pomaranču môžete dať niečo malé. Trebárs hrsť sójových vločiek. Dostať ich skoro všade a dajú sa zjesť „len tak“. Majú príjemnú chuť. Bezpečne vás zasýti aj jedna hrsť a energeticky je to v poriadku. Alebo niečo iné. Kúsok syra. Malý, biely jogurt. Zo tri orechy.

Nie sú pekné pomaranče? Kúpte si niečo iné. Čerešne, jablko, kivi, ananás, melón či slivky.

Pokiaľ ste na pracovisku, kde je nevhodné šúpať ovocie, tak si pomaranč doma môžete pripraviť na mesiačiky. Tie si dajte do téglika a to potom zjete v práci. Pokiaľ je váš zamestnávateľ had a nechce vám dovoliť jesť počas práce, tak si skočte na WC a zjedzte desiatu v kabínke. Možno vám to pripadá ponižujúce. Áno. Je ponižujúce pracovať pre psychopata. V takom prípade odporúčam prečítať si knihu Sociálně úspěšní psychopati aneb Vzpoura deprivantů, ktorú napísal František Koukolík.

Obed

Obedy môžete mať v závodnej jedálni. Dajte tomu šancu. Skúste, či by to fungovalo. Môžete si spraviť vlastné kombinácie. Napríklad k mäsu si nedajte bielu knedľu či bielu ryžu. Doneste si vlastný celozrnný chlieb a zjedzte ho so šťavou a mäsom. Ak sa to kombinovať nedá, potom si musíte nosiť do práce vlastné obedy. Nech si o tom kolegovia myslia, čo chcú.

Obed je tiež jedlo, ktoré môže byť a malo by byť silnejšie. Ešte stále vás čaká veľká časť dňa a energiu potrebujete.

Olovrant

Na olovrant platí to isté, čo na desiatu. Zjedzte veľké jablko. Občas nebudú mať pekné jablká. Potom si kúpte niečo iné. Trebárs jahody, mandarínky, slivky, či čokoľvek iné, čo vám pôjde na chuť. Menej sladké druhy sú pri chudnutí vždy výhodnejšie.

Večera

Večer môžete trocha znížiť sacharidy aj tuk. Predpokladám, že do noci už nebudete prenášať tehly, ani rýľovať pozemok. A tak na večeru nám bude ako najlogickejšie jedlo vychádzať šalát. Množstvo zeleniny vás poriadne zasýti. Na večeru však môžete pokojne zjesť to, čo zostalo z obeda.

Všimnite si, že som napísal večeru v jednotnom čísle. Na nejakú druhú večeru hneď zabudnite. Plné brucho nepatrí do postele.

Pokiaľ sa v noci budíte na hlad, budete mať na nejaký čas nepohodlie. Nočný hlad je len zvyk! Ak je niečo zvyk, tak rovnako, ako ste si na to navykli, tak si môžete aj odvyknúť. Vydržte to a nejedzte. Ak chcete chudnúť, potrebujete v noci spať. Nie jesť. Verte mi, sám som patril k nočným jedákom. A tiež som si myslel, že bez maškrty o tretej nadránom sa noc jednoducho nedá prečkať. Potom som si to zakázal a už roky jednoducho v noci nechodím jesť ani piť.

Jedlo je energia aj radosť

Jedlo slúži aj ako odmena. Zábava. Poďakovanie. Antidepresívum. Znižovač stresu. Lahôdka. Rituál a tradícia. Liek. Jed. Dar. Ozdoba. Symbol.

  • Jedlo nám chutí. Čím viac chutí, tým ľahšie túžime dať si dupľu.
  • Jedlo mení náladu. Keď práve jeme, nemôžeme byť zároveň príliš naštvaní. Jedlo preto niektorí ľudia používajú aj na upokojenie alebo na zahnanie zlej nálady. Alebo ako výplň nudy.
  • Jedlo je lákavé. Vidíte čokoládu? Dostanete na ňu chuť, aj keď nie ste hladní. Potom je tu už len boj medzi túžbou a rozumom.
  • Jedlo je rituál. Mnoho spoločenských akcií sa koná pri stoloch. Jedenie je potom aj slušnosť, aj radosť.
  • Jedlo je dar. Ani vy nechodíte radi na návštevu s „prázdnymi rukami“?

Práve preto, že jedlo má toľko funkcií, býva neľahké zmeniť návyky.

Nikdy nejedávajte z hrnca!

V prípade, že zaútočíte na plný hrniec jedla, neviete, koľko ste vlastne zjedli. Hrozí, že zjete niekoľkonásobne viac, než ste pôvodne chceli.

Pri jedení len jedzte!

Nerobte pri jedle nič iné. Nejedzte pri počítači. Nečítajte noviny. Radšej jedzte s rodinou alebo priateľmi, než sami. Obézni často jedia rýchlejšie a hltavo. Požiadajte partnerku, aby vás na to upozorňovala. Naučte sa jesť pomalšie. Pocit nasýtenia sa dostaví až po nejakých minútach jedenia. Ak jete rýchlo, zjete priveľa, pretože vás nestihne zabrzdiť pocit nasýtenia.

Chudnutie a „rýchlosť metabolizmu“

Začnime tým čo to vlastne je metabolizmus. Naše telo nejako funguje. Orgány pracujú, krv prúdi, telo si vytvára potrebné chemikálie, teplo, obnovu buniek… Je toho veľa, čo sa stále deje. To všetko sa dá označiť skrátene ako metabolizmus či látková výmena. Je to súhrn procesov zaisťujúcich fungovanie tela. Strava sa v tele premieňa na energiu a stavebnú „hmotu“.

Zamlada môžete často zjesť čo chcete a všetko „spálite“. No ako sa prehupnete cez štyridsiatku, dosť prudko sa začne znižovať potreba príjmu energie. Metabolizmus je u staršieho človeka stále pomalší. Telesného pohybu ubúda. Ak človek v strednom veku nezmení množstvo jedla, začne priberať aj z toho, čo pred pár rokmi jedol bez „následkov“. Nepríjemné.

Metabolizmus si predstavte ako horenie. Ak chceme oheň zväčšiť, treba viac paliva. Ak prestanete prikladať, nerozhorí sa. Ani metabolizmus nezrýchlite, ak budete málo jesť. Preto diéty s nízkym energetickým príjmom nefungujú. Akurát spomalia metabolizmus.

Máte diétami spomalený metabolizmus? Ak nechudnete ani keď zjete toľko, koľko by malo zjesť 20-kilové dieťa, tak asi áno. Ženy, ktoré už dlhšie diétovali majú často príjem okolo 5 000 kJ len na „udržanie“ aby nepriberali. Neskôr idú ku 4 000. A stále nechudnú. Chronické diétarky to dôverne poznajú. Priberajú aj z vtáčích porcií.

V takom prípade vám odporúčam, aby ste svoje telo nastavili na „diétu“, ktorá je vhodná pre menšieho človeka. Nie je to „veľa“ zjesť okolo 8 000 kJ (2 000 kalórií) za deň. Dajte svojmu telu čas. Len to nesmie byť hocijakých 8 000 kJ. Musí to byť zdravá strava. Nie čokoládky a keksíky.

Metabolizmus je pomalá záležitosť. Zmeny sa odohrávajú skôr na ploche mesiacov, ako týždňov. Ak ho máte diétami spomalený, tak spočiatku možno nebudete hneď chudnúť, aj keď strava bude OK. Možno dokonca trocha priberiete. Vydržte to! Je šanca, že váš metabolizmus sa po pár týždňoch pravidelnej stravy začne dostávať do normálneho stavu. To spozorujete v tej chvíli, keď vám začne klesať obvod vášho pása.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.