Kde vziať čas? Nepozerajte televízor!

Televízor je obťažujúci spoločník. Napumpuje vás zlosťou a nechá tak. Je to tiež zabijak času i zdravia. Na prvý pohľad zábava, v praxi plytvanie životom.

Naliehavé nič. Tak nazývam prúd, ktorý televízor pumpuje do našich životov. Mnoho ľudí má pocit, že „veď predsa musím vedieť čo sa deje“. Je to však len ilúzia. Správy v TV nie sú o tom, čo sa deje. Ukážu len to, čo udrží sledovanosť. Preto sú plné šokujúcich správ, škandálov, tragédií, násilia. Tým pôsobia naliehavo a závažne. Divák má pocit, že bez týchto informácií nemôže existovať. Je to však len ilúzia! Nepotrebujete sa zúčastniť hodiny pumpovania zlosti do občanov, ktorá sa začína každý večer v rovnakom čase.

Sledovanie televízora je skratka k nadváhe! Pojem sledovanie je naozaj presný. Televízia totiž využíva náš inštinkt. Náš zrak reaguje na zmeny. Keď aj len kútikom oka zbadáte pohyb, hneď sa tam pozriete. Preto televízie vyrábajú relácie tak, že tam stále niečo bliká, skáče, mení farby. Náročky vytvárajú pohyb. Ak sa aj nepozeráte priamo na televízor, stále vás to núti podočkom pozrieť, čo to bliklo. Tak sa upevní zvyk, že na televízor treba pozerať. No a človek sadne a sleduje. Tak ako keď mačka sleduje myš.

Ak poznáte tento trik televízií, viete, ako sa im brániť.

Pozrite si v televízore len to, čo ste chceli vidieť. Potom ho vypnite. Alebo lepšie: televízor odpracte z bytu. Je to prežitok z minulého storočia.

Nesledujte pasívne. Vytvorte niečo! Spôsobte zmenu. Žite.

Zrušte, alebo drasticky obmedzte sociálne siete!

Možno používate sociálne siete ako je Facebook, Instagram, či Youtube. Sú pre nás nepriateľom. Aktívne a programovo vyvolávajú v používateľoch závislosť. Žerú čas – aj niekoľko hodín denne. Žerú nervy – pretože vytvoria ilúziu, že všetci okolo nás sú šťastní. Sú práve v New Yorku, fotia západ slnka na Lomnickom štíte. Práve preberajú medailu za ubehnutý maratón. Fotografujú sa so známym hercom. „A čo ja? Ja nemám nič. Sedím pri Facebooku a potichu závidím ako sa ostatným darí a ja upadám.“ Taký pocit to vo vás môže vyvolať! Odmerajte si, koľko času zo dňa namiesto cvičenia alebo zdravého jedenia len sedíte a hladkáte svoj mobil. Na takú kontrolu sú tu aplikácie, ako RescueTime.com. Možno zistíte, že tých pár letmých pozretí do Facebooku vám v skutočnosti ukrojí hodinu z vášho dňa. A hneď viete, ako hodinu času môžete získať zajtra.

Nie je dobré, ak v ochrnutej pozícii ležíte a hladkáte tablet, či mobil! Pri pomerne malom používaní sociálnych sietí zistíte, že je to ako nič získať voľných 20 hodín mesačne. Stačí sociálne siete nepoužívať. Možno ďalších 20 hodín keby ste tak rôzne nebrowsovali po rôznych stránkach. No a možno oveľa väčší počet hodín ak hráte hry. Viem, asi sa vám nebude páčiť, že od príjemného pobudnutia si pri počítači vás ženiem na prechádzku. Ale kdesi na začiatku sme hovorili, že ideálne by bolo schudnúť a že rozumné by bolo udržiavať si zdravie. Určite tomu neprispejete hraním sa s mobilom.

Kde vziať čas? Obmedzte údržbu a domáce práce!

Možno veľa času miniete rôznymi piruetami pred zrkadlom, na údržbu tváre, vlasov, nechtov, zvažovaním čo si obliecť, žehlením, upratovaním, varením. Plus kvetinky, havinko, vysávanie…

Chápem, že sebavedomie si žiada dbať o seba. Aj to, že máme rôzne povinnosti doma i v práci. Ak ale trpíte obezitou, tak pre dobrý vzhľad bude určite lepšie schudnúť, než si perfektne nalíčiť tiene a zoštíhliť mihalnice. Nehovorím, že máte chodiť zanedbaní a žiť v špine. Ale ak do údržby dávate neprimerane veľa času, pripomínam: „Práca trvá toľko, koľko na ňu máte času.“ To je známy Parkinsonov zákon. Ak si nedáte žiadny časový limit na upratovanie, môžete celý deň zabiť tým, že budete chodiť po byte a utierať zbytky prachu, prerovnávať veci a dolešťovať veci v poličke. Keď skončíte, môžete začať znova. Nechajte tú trochu špiny tam kde je a radšej choďte cvičiť. Odporúčam, prečítajte si brilantnú knihu Zákony profesora Parkinsona. Cyril Northcote Parkinson ju napísal v roku 1957 a platí dodnes.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.