Kde vziať na chudnutie čas

Túžba schudnúť spravidla znamená že do vášho života ide vstúpiť nová životospráva a niečo staré bude musieť z vášho života odísť. Ak ste predtým jedávali v reštauráciách, teraz zabijete varením pol hodinu až hodinu dňa. Ďalšia hodina dňa sa, ako nič, „zabije“ pohybom. Nedá sa však do dňa „pridať“ hodina. Deň nie je nafukovací. Budete musieť zrušiť iný, doteraz možno častý program. To nebude tak ľahké, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Najmä ak sa vám ani veľmi nechce, tak to budete odkladať na neskôr. Z dopoludnia na podvečer, z podvečera na zajtra a tak podobne. Spravte si prehľad dňa.

  • Čomu sa venujete často?
  • Koľko času investujete a do čoho?
  • Ako užitočné to je konkrétne pre vás?

Často máme život zorganizovaný neefektívne a na to najdôležitejšie potom nezostane čas. Lenže ako zistiť, čo je pre vás najdôležitejšie? Schválne, prestaňte čítať a napíšte si 3 veci na ktorých vám naozaj veľmi záleží. Máte to?

Na prvom mieste priorít by ste mali mať vaše zdravie.

Nič iné pred to nepatrí.

Prečo? Až keď ste zdraví (= čulí, spokojní) máte možnosť začať robiť na čomkoľvek ďalšom, čo je pre vás dôležité. Starať sa o blízkych, pomáhať, pracovať, smiať sa, tvoriť, milovať. Kým nie ste zdraví, nič z toho sa veľmi nedá. Máte bolesti? Len ťažko si užijete organový koncert. Kým sami nevládzete, len ťažko niekomu pomôžete. Skôr ste na obtiaž.

Aj obezita sa dá označiť za stav nezdravia, ktorý sa v čase zvyčajne bude stále mierne zhoršovať. Niektorí sa možno ozvete: „Ja som predsa tučný a pritom som fit!“ Obezita je metabolické ochorenie, ktoré nemusí hendikepovať každého už počas prvých rokov. Možno vám je teraz ešte dobre napriek obezite. Lenže dokedy? Obezita je totiž ako časovaná bomba. Skôr či neskôr sa to tučné telo začne „kaziť“. Kĺby, srdce, chrbtica, diabetes… Rôzne. A z vášho skvelého fat & fit zdravia začnú vytŕčať prvé ťažkosti.

Najhoršie je, že niekedy si ľudia neuvedomia, že názov ich diagnózy súvisí s obezitou. Choďte sa posadiť do čakárne na kardiológiu. Poväčšinou tam stretnete obtlstlých päťdesiatnikov. Húfik pupkáčov pofajčieva aj pred oddelením, kým prídu na rad. Oni tam ale neprišli s obezitou. Neprišli s tým, že cigarety im škodia. Oni tam prišli len so srdcom. Dochtor pomóóóž!

Na zdravie nestačí len „myslieť“. Poznám ľudí, ktorí si svoje zdravie veľmi cenia, kým je o tom reč. Potom po práci idú na hazardnú adrenalínovú jazdu horským bicyklom. Alebo počas šoférovania v aute si píšu správy mobilom na sociálnej sieti. Je ľahké podceniť riziko.

Ak sa udržíte v dobrej kondícii a budete štíhli, je väčšia šanca, že sa vyhnete rôznym ťažkostiam. No a hlavne budete čulejší! Pohyb pomáha nielen chudnúť. Zlepší vašu kondíciu a myslenie. Pomáha aj odbúrať z tela rôzne chemické pôsobky ktoré vznikajú v strese. Tá hodinka denne, ktorú obetujete na chôdzu, kolobežkovanie, či iný vhodný šport je pre vás cenným vkladom. Je to investícia do akcií z fondu „zdravie“. Stanete sa výkonnejšími.

Čas je vecou priorít. Kto chce, čas si nájde.

Zrejme aj váš život vyzerá tak, že čas je obsadený, úloh je viac, než stíhate. Ako do tohto nerváku zaradiť prechádzky, varenie a toľko jedenia?

  • Ujasnite si priority. Pýtajte sa: aký dosah má táto činnosť na môj život? Podľa toho sa možno rozhodnete niektoré veci celkom prestať robiť.
  • Úloha, ktorá je pre nás najdôležitejšia je často tá, do ktorej sa nám chce najmenej. Spravte ju preto teda vždy ako prvú.
  • Najdôležitejšie úlohy spravidla nebývajú ani súrne. Ľahko sa stane, že plníte súrne a málo významné úlohy a potom už nestíhate to dôležité.

Do diára si preto najskôr naplánujte najdôležitejšie úlohy: šport, prípravu jedla a jedenie, odpočinok. Zvyšný čas môžete plánovať ako predtým.

Poviete si možno v duchu: „Ako by som ja mohol prerušiť svoju prácu?“ Odpoveď je jednoduchá. Keby vám do oka náhle vletela muška, bleskovo prerušíte akýkoľvek telefonát o biznise a budete si ratovať oko. Alebo iný príklad: Ak by ste dostali hnačku, v tom momente si nájdete spôsob, ako sa dá vaše neodkladné a neprerušiteľné rokovanie okamžite prerušiť. Preto neberiem výhovorky typu „Nemám čas jesť a cvičiť“. Ak neprerušíte prácu „len kvôli jedlu či športu“, možno vám ju neskôr trocha preruší infarkt. Nepodceňujte jedlo. Pri vhodnej strave a s pitným režimom podáte lepší výkon. Fyzický aj intelektuálny. A navyše začnete aj chudnúť.

Chudnúť len ak vám na to možno „zostane čas“, sa nedá!

Chudnutie vyžaduje zmeny v živote a tie sa nedajú realizovať spôsobom pridávania! Nedá sa „pridať pohyb“, „zaradiť zdravú stravu“. V skutočnosti musíte niečo zrušiť. Až potom namiesto toho môžete chodiť, variť, cvičiť.

Kde vziať čas? Využite kompresiu!

Spojte dve alebo tri činnosti do jednej a tak získate čas.

  • Radi pozeráte seriály? V posilňovni si upevnite tablet na bežecký pás.
  • Pri športe môžete ísť na prechádzku s niekým a rozprávať sa. Viem, dnes je štandardom debatovať pri káve. Skúste to zmeniť. Choďte to riešiť do lesa. S dobre pracujúcimi pľúcami vám to bude aj lepšie myslieť.
  • Na výlet môžete ísť spolu s rodinou, aby ste spolu trávili čas.
  • Na prechádzke môžete študovať. Pustite si v súchadlách audioknihu, či prednášky. Tip: softvér, ktorý zmení text na hlas: www.nextup.com.

Lepšie by bolo robiť vždy len jednu vec. Ale ak nemôžete ísť na prechádzku s vypnutým mozgom, tak radšej choďte so zapnutým, než by ste nešli vôbec.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.