Naše telo sa vyvíjalo v prírode. Človek po dlhé tisícročia chodil, behal, stál, nosil, zbieral, naháňal a inak sa hýbal. Na to sme prispôsobení a tak by sme mali fungovať. No dnes netreba potravu loviť. Nežijeme v studenej jaskyni. Neživíme sa lakomou potravou, ktorá občas ani nie je.
Hýbeme sa málo. Dlhodobá nečinnosť má za následok postupné oslabovanie. Po fyzickej stránke to je merateľné, psychika však trpí tiež. Len si svoj zlý duševný stav (náladu, výkon, schopnosti…) často nespojíme s tým, čo je pôvodnou príčinou. Prečo? Lebo je to pomalý proces. Človek si neuvedomí, že slabnutie a únava sú dôsledky zlej kondície a pohodlia.
Neveríte? Skúste si to. Ľahnite si na 4 hodinky k televízoru. Čakali by ste, že si dobre oddýchnete a naberiete silu, však? Keď však budete vstávať, budete sa cítiť ako o 20 rokov starší. Ledva sa hýbete, svaly tuhé.
- Srdce lenivca je slabé, má malú účinnosť. Aby to kompenzovalo, stúpne tepová frekvencia. Inými slovami: srdce pasívneho človeka musí pracovať rýchlejšie, ako srdce vytrvalostného bežca. Netrénovaný človek môže mať tepovú frekvenciu ráno po zobudení 80 a viac úderov za minútu, srdce športovca rovnakú prácu zastane aj pri 50 a menej úderoch.
- Slabosť a únava je často spôsobená pasivitou. Sedavé zamestnanie. Pohyb ra rieši autom. Večer pri televízore. To stačí. Svalstvo slabne, kondícia sa stráca, pľúca nestíhajú. Na to nedostať žiaden liek. Treba len cvičiť. Nie je spôsob, ako by sa to dalo obísť.
Každú príležitosť na pohyb preto využite – nepresúvajte sa na stoličke s kolieskami, ale vstaňte. Každú hodinku až dve si zacvičte. Ak máte sedavé zamestnanie, pár drepov raz za dve hodinky spraví rozdiel. Môžete si to pripomínať programom na počítači. Prestaňte používať výťahy. Nepoužívajte mestskú hromadnú dopravu ani auto. Choďte peši, alebo na kolobežke.
Budete mať viac sily a to má mnoho výhod. Nejde (len) o to, aby telo „dobre vyzeralo“. Sila neznamená len schopnosť preniesť bremeno pri upratovaní z jedného miesta izby na druhé. Nedostatok svalovej sily sa v strednom veku prejavuje napríklad bolesťami chrbta. Iným príkladom prejavov slabosti sú pády. Časté sú u starších ľudí. Celý život necvičili. Majú zlú svalovú koordináciu a ak sa len trocha potknú, nevládzu sa už zachytiť, či udržať balans. Slabé svaly neposlúchnu, ani nevládzu a nasleduje zranenie z tvrdého pádu.
- Hojenie rán je u trénovaných ľudí lepšie, ľahšie znášajú choroby. Kosti, svaly, šľachy a kĺby sa nepoužívaním stávajú slabými a zle fungujú. Netrénovaný človek sa ťažšie vyrovnáva s chorobami, úrazmi, operáciami. Pravidelným cvičením preto získate viac, než len lepšiu „ohybnosť“ celého tela.
- Mnoho ľudí v strednom a vyššom veku sa zdráha začať cvičiť, alebo nebodaj posilňovať. Majú pocit, že to už nie je nič pre nich. Že by nevládali. Lenže ich slabosť je práve dôsledkom nedostatku pohybu. Takže buď cvičiť nepôjdu a budú stále slabší, alebo cvičiť začnú a kondícia sa im zlepší.
- Najmä keď s cvičením začnete v strednom, alebo vyššom veku, začnite opatrne a pod dohľadom. Ideálne nech je to športový, alebo rehabilitačný lekár, alebo fyzioterapeut.