Ranné cvičenie nalačno je u mnohých efektívne, pretože v tele je po noci malá zásoba krvného cukru. Aeróbna záťaž nalačno rýchlejšie umožní, aby zdrojom energie boli tukové zásoby. No niektorí ľudia to nemusia zvládať. Nedostatok cukru v krvi sa u nich môže prejavovať slabosťou, malátnosťou, niekedy dokonca až pocitmi na odpadnutie. Inokedy to môžu lační cvičenci vnímať až ako extrémne nepohodlie. Potom je lepšie cvičiť inokedy, lebo hrozí, že sa minú „zásoby“ pevnej vôle. Ak je to váš prípad, potom cvičte až po ľahkom jedle.
Ráno a dopoludnie sú ideálne. Žiaľ, málokto vtedy môže. Tak prichádza do úvahy popoludnie po práci. Večer sa človeku už neraz nechce „vyliezť“ z domu. Večerné cvičenie často spôsobí problémy so zaspávaním.
Cvičiť doma, alebo v posilňovni?
Ak cvičíte doma, väčšinou necvičíte vôbec. Prvé, čo človeku asi napadne, je kúpiť si domov nejaký stroj (stacionárny bicykel, stepper, či nejaký iný posilňovací zázrak). Stroj „na chudnutie“ však nemôže byť lacným riešením. Ak na ňom chcete niečo dosiahnuť, musí vydržať stovky hodín pri zaťažení človekom, hmotnostnej triedy „obezita“. Predstavte si, ako na lacný bicykel zasadne 120 kíl živej váhy a začne z celej sily šliapať. Lacný bicykel to dlho nevydrží. Zakrátko vám začne nejakým spôsobom robiť problémy. Niečo sa odlomí, alebo zadrhne. Budete radi, ak sa nerozsype tak, že by vám ublížil.
Podobne sú na tom fitlopty zo supermarketu. Stoja len tretinu toho, čo poriadna fitlopta, ale ak pod vami taká lacná lopta praskne, môžete si otvoriť šampus, ak si pri páde vážne neporaníte chrbticu. Jaj, čo to píšem! Šampus nesmiete!
Tak sa dostávame k cenám. V nižšej cenovej triede sa kupovať mučiaci stroj vôbec neoplatí. Radšej zaplaťte vstupné do dobrého fitka. Získate na výber kompletnú sadu rôznych strojov a činiek, často s prítomnosťou človeka, ktorý poradí. Môžete pravidelne striedať stroje a nedovolíte tak svojmu telu zvyknúť si len na jeden druh pohybu.
V posilňovni sú zvyčajne stroje na cvičenie v najvyššej cenovej triede. Výborná ergonómia aj výdrž. Na tom sa cvičí lepšie a bezpečnejšie.
Je lacnejšie cvičiť vo fitcentre. Ak vás to po pár týždňoch prestane baviť, viac už neprídete. Nezostane vám doma drahý a zle tvarovaný vešiak na šatstvo. Navyše ak sa vo fitku vytvorí dobrá partia, tak aj to vás môže motivovať aby ste zdvihli zadok a šli cvičiť.
Každý sa na začiatku obáva nového a neznámeho. O posilňovni si asi každý, kto tam ešte nebol, predstavuje, ako tam kulturisti dvíhajú jednou rukou 500-kilové činky, druhou sa špárajú v nose a tešia sa, kedy už príde niekto nový, aby sa mu vysmiali. Nie je to tak. Do posilňovne chodia normálni ľudia, ktorí sa chcú precvičiť k lepšiemu zdraviu. Často tuční, ktorí tam „pália tuk“. Všetci raz začínali. Vedia, aké je to byť nováčikom. Vidia, že začínate s tým, čo oni už robia. Predsa sa vám za to nebudú smiať. To by sa smiali sami sebe, veď máte rovnaký cieľ. Ak od nich niečo môžete očakávať, bude to podpora, uznanie, posmelenie, pomoc. Nebojte sa niečo spýtať.
Vyberte si fitko ktoré máte blízko od bytu, alebo od práce. Choďte tam, spýtajte sa na podmienky a cenu za cvičenie. Bežná prax je, že sa síce platí za hodinu, ale nikto vás nekontroluje, ako dlho tam zostanete. Overte si to, nech necvičíte v strese. Nekúpte si hneď permanentku na rok, najskôr pár návštev vyskúšajte, či je v posilňovni čisto, či tam je príjemná atmosféra. Netreba dlho čakať na malý počet strojov alebo činiek? Nechodí tam nejaký smradľavý kulturista, ktorý si veci neperie, len ich medzi tréningami dusí v plecniaku? Nereve tam hudba tak, že vás z toho bolí hlava? Nehrajú tam hudbu, ktorú nemáte radi? Potom to je príjemné fitko.
Pri prvých cvičeniach sa nebojte na čokoľvek spýtať. Ak vám neodpovedia ochotne a príjemne, proste choďte do iného fitcentra. Nebudete predsa platiť nepríjemným ľuďom.
V posilňovni je zvykom prezliecť sa. Čisté pevné tenisky a pohodlné oblečenie sú optimálne. Oblečenie si nevezmite veľmi teplé, zahrejete sa hneď na úvod. Zoberte si aj uterák – budete si líhať na lavičky a žinenky neraz aj tvárou. K tomu fľaša vody! Pitný režim je pri cvičení dôležitý.
Športové aktivity striedajte, ak sa dá
Po krátkom čase sa telo naučí cvičiť úsporne. Posilní tie svaly, ktoré používate. Po pár mesiacoch cvičenia už spravíte na stroji aj 2 hodiny pri vyššej záťaži, ako nič. Ani sa pritom poriadne nezadýchate. Telo sa už naučilo šetriť energiou. Je to výborná správa pre vašu kondíciu a zdravie! Ale je to zlá správa pre vašu peňaženku a obytný priestor: chcelo by to iný stroj.
Ak by ste chceli na bicykli míňať stále rovnaké množstvo energie ako na začiatku, cvičenie by ste museli robiť stále výkonovo náročnejším a dlhším. Pri takomto dlhodobom a jednostrannom cvičení by sa vám svaly formovali nerovnomerne.
Po každom tréningu si spravte strečing. Tréner vás to naučí.