Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. V tomto texte sa, samozrejme, nebudem venovať elektrickým kolobežkám, ani rôznym roztlčdržkám a rozmláťhlávkam, na ktorých sa kaskadér rúti na jednom elektrickom koliesku medzi nákladiakmi a bez helmy. To sú viac vábničky úrazov, prípadne skracovátka životov pre jazdca i okoloidúcich. Nie šport.
Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej kolobežke zapájate celé telo spravidla bez bolestí. Kolobežkovanie môže dokonca pomôcť odstrániť napríklad bolesti chrbta! Toto môžem potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. Podobné skúsenosti má veľa kolobežkárov.
Pri jazde rozhýbete celú oblasť panvy a chrbticu. Ak vás predtým pobolieval chrbát, po pár jazdách bolesť zmizne. Niektoré ženy majú problém s únikom moču pri smiechu, alebo kašli. Keď najazdíte pár desiatok jázd, zlepší sa to. Počítajte aj so zlepšením celkovej kondície. Toľko úvodná agitka.
Kolobežku máme zafixovanú ako hračku pre deti a hračky bývajú bezpečné. Ak sa však dospelý postaví na kolobežku a začne jazdiť rýchlo, je to iná rýchlosť, iná výška a iné kosti. Preto odporúčam opatrnosť pri výbere kolobežky, príslušenstva, ale aj pri jazde. Kúpte si kvalitnú prilbu, rukavice a cyklistické okuliare. Oblečenie si vyberte výrazne farebné. Je lepšie, ak vás bude počas jazdy dobre vidieť! No a, samozrejme, jazdite bezpečne. Športujeme preto, aby sme boli zdravší. Nie preto aby sme riskovali! Aj preto nikdy nechoďte športovať unavení. Ak ste unavení, prípadne dokonca smädní, oveľa ľahšie spravíte chybu a z nej sa môže stať vážny úraz.
Veľa dospelých môže mať rozpaky odrazu sa „len tak objaviť pred svetom“ či „pred susedmi“ na kolobežke. Nikdy necvičili, nikdy sa nehýbali a teraz zrazu TOTO? Proti takému strachu môže byť dobré, ak máte sparring partnera. Môžete povedať „ideme na výlet“. A punktum! To je hneď niečo iné, ako keby ste mali ísť kolobežkovať len tak, bez konkrétneho cieľa, „kvôli chudnutiu“. Preto je výhodné ak si zorganizujete pár známych, ktorí by s vami šli jazdiť. Len by to mali byť ľudia, ktorí chcú jazdiť bezpečne.
Nehodí sa plánovať spoločnú jazdu tak, že vy na kolobežke a ostatní na bicykli. Na kolobežke pôjdete rýchlosťou 8 až 15 kilometrov za hodinu na rovine. S úsilím vydržíte nejaký čas ísť okolo 20 kilometrov za hodinu. Bicyklista je oveľa rýchlejší. Pri chudnutí však nejde o to zničiť sa šprintom.
Vaši sparring partneri by mali byť štíhlejší, než vy. Inak vás budú lákať do každej pizzérie, bufetu, kaviarne a cukrárne v okolí. Kde nájsť sparring partnerov? Skúste kolobežkárske diskusné skupiny na Facebooku.
Akú kolobežku si vybrať a čo to stojí?
Skôr než kúpite, skúste si kolobežku najskôr od niekoho požičať a vyskúšať. Či vás to vôbec baví, či nemáte nejaké bolesti a podobne. Ujasnite si, či vôbec máte kadiaľ jazdiť. Podľa terénu vyberiete aj druh kolobežky. Pred nákupom sa poraďte aj s lekárom, či môžete jazdiť. Tak teda poďme vyberať kolobežku. Nie takú tú s elektromotorom, ale so zabudovaným chudnutím.
- Okolo 100 až 150 eur stojí skladacia, menšia bežná kolobežka. Má malé tvrdé kolesá z PU materiálu. Nosnosť okolo 100 kíl. Vyberte si ju skôr nakrátko, na skúšku, alebo na krátke jazdy. Veľkosť koliesok 27 cm je už pomerne dobrá. Bežné 20 centimetrové viac trasú aj na dobrom asfalte.
- Okolo 400 až 600 eur stojí výborná športová kolobežka. Takú si kúpte, ak plánujete jazdiť pravidelne a dlhšie trate. Má nafukovacie kolesá, podobné, ako bicykel. Nosnosť býva do 150 kíl. Odporúčam vyberať zo značiek Mibo, Kostka, Yedoo, či Kickbike. Skladacia športová kolobežka s kolesami okolo 40 centimetrov je fajn. Väčšie kolesá sú však lepšie. Ak nemusíte kolobežku skladať a prenášať, uprednostnite veľkosť.
- Ak sú peniaze problém, kolobežka sa dá kúpiť aj jazdená na inzerát.
Skladacia kolobežka sa hodí, ak časť cesty chodievate mestskou dopravou. V byte zaberie menej miesta. Veľká kolobežka je rýchlejšia a bezpečnejšia.
Pri jazde na kolobežke je nutné pravidelne striedať nohy. Ak to myslíte vážnejšie, dajte si poradiť od kolobežkárov nielen s výberom kolobežky, ale aj s technikou jazdy. Tak, ako v každom športe totiž aj tu platí, že zlá technika zdraviu neprospeje. Predsa len ide o desaťtisíce opakovaní rovnakého pohybu. Tak sa oplatí, robiť ho správne.
Ak máte stuhnutý chrbát, alebo ste už dokonca mávali bolesti v tej oblasti, začnite s jazdami opatrne. Radšej nech vám jazdenie odsúhlasí fyzioterapeut. Pravdepodobne si potom všimnete, že po začatí jazdenia sa v problémovej oblasti objaví trocha zvýšená bolestivosť. To je častý sprievodný jav aj pri rehabilitačnom cvičení. Po pár jazdách to prestane. Inými slovami – pri prvých jazdách na kolobežke je mierna bolesť v problémovej časti chrbtice po jazde v poriadku. Nemalo by to však bolieť počas jazdy. Po pár dňoch jazdenia by ale bolesť mala potichu zmiznúť a vtedy viete, že všetko je O.K. Ak by nemizla, alebo sa zhoršovala, choďte s tým k lekárovi a dovtedy nejazdite. Neskôr, keď už budete mať lepšiu kondíciu, bude pre vás jazda bezbolestnou. V prípade, že pár dní nepôjdete kolobežkovať, možno sa znova ozve stará známa bolesť chrbta. Kolobežka tú bolesť znova „vypne“ lepšie, ako keby ste hltali tabletky proti bolesti. Pohyb je lepší, než lieky.
Ak som vás teda na kolobežkovanie navnadil, budem rád, ak sa vám tiež zapáči. Je to príjemný pohyb. Ak si dnes dáte kolobežkový výlet, je to výborné! Zajtra si zas dajte niečo iné. Napríklad chôdzu. Nech telo dostane čo najpestrejšie druhy záťaže.