Minimálna a maximálna účinná dávka

Minimálna účinná dávka znamená, že na dosiahnutie efektu potrebujete určitú dávku. Ak bude dávka menšia, nedostaví sa efekt. Maximálna dávka je zas informácia o tom, kedy prestať. Vyššia dávka už nepriniesla lepší efekt. Môže však prinášať riziká, alebo problémy. V prípade chudnutia platí:

  • Buď energetický príjem znížite oproti normálnej potrebe,
  • alebo pri normálnej strave trocha zvýšite energetický výdaj.

To stačí. To je minimálna a zároveň aj účinná dávka na chudnutie. Ak to preženiete a znížite denný príjem na polovicu normálnej potreby, alebo začnete tvrdo cvičiť 5 hodín denne, poškodíte si zdravie.

Príklad. Chcete dosiahnuť rast svalov? Potrebujete ich zaťažiť tréningom. Po ňom telo potrebuje živiny, stavebné látky a čas na regeneráciu.

  • Pokiaľ cvičíte málo, alebo krátko, sval nedostane potrebný impulz. Nič sa nestane, sval nebude rásť.
  • Musíte prekonať minimálnu dávku svalovej práce. Hneď ako ju na tréningu prekročíte, impulz bol vyslaný. Sval bude rásť. Už nemusíte dávať ďalšie, ani ťažšie cvičenie.
  • Priveľa tréningu by však mohlo sval poškodiť. Príliš tvrdý, alebo príliš dlhý tréning by veci zhoršil. Nestačili by ste asi regenerovať. Rast svalov a sily by sa tým zastavil. To je dôsledok opačného extrému, ak sa prekročí maximálna účinná dávka.

Reklama nás často láka, aby športovec do svalov „natlačil“ bielkoviny. Nech svaly majú z čoho rásť. Znie to lákavo. No v skutočnosti vyššia dávka bielkovín nespôsobí lepší rast svalov. Amatérski športovci v dobrej viere kupujú drahé kulturistické bielkoviny. Jediné, čo im však z toho rastie, je brucho. V skutočnosti stačí optimálna dávka bielkovín a vaše svaly aj bruško budú celkom v poriadku.

Vždy sa preto zaujímajte o to, akú optimálnu dávku potrebujete na to, aby ste dosiahli svoj cieľ s čo najmenšou námahou a investíciou. Netreba robiť viac, hrotiť to, „tlačiť na pílu“. Vyčerpali by ste svoje zdroje zbytočne.

V ľudskom tele neplatí pravidlo „čím viac, tým lepšie“. Platí pravidlo „toľko, koľko treba, nie oveľa viac, ani menej“.

Výživový rýchlokurz

O výžive sa môžete dočítať nečakane veľa najrôznejších informácií. Nebudete si istí, komu veriť. Niektorí autori spochybnia úplne všetko ako škodlivé. Nedajú vám však žiadne konkrétne riešenie čo presne máte vlastne spraviť, ak sa chcete stravovať zdravšie. Iní autori zas budia dojem, že prezentujú zdravý výživový štýl no v skutočnosti tým len predávajú nejaký produkt. Aby vás zneistili, nastrašia vás. Vždy zvláštnou náhodou práve tak, aby vám ako jediné riešenie vyšlo niečo od nich kúpiť. Ako vás nastrašia? Napríklad vám budú tvrdiť, že banány či jablká sú „plné chémie“ kvôli skladovaniu. Radšej máte kúpiť od nich tento skvelý produkt. Napríklad práškovú náhradu jedla vyrobenú organicky a celkom bez pridania chémie. Tak čo? Naletíte?

Aj medzi lekármi nájdete autorov, ktorí sa v tvrdeniach rozchádzajú. Jeden vám kvalifikovane vysvetlí, prečo je diéta podľa krvných skupín úplný nezmysel. Iný odporučí diétu podľa krvných skupín ako ideálne vodítko. Ďalší lekár odporučí aj srdciarovi slaninu. Iný zas prisahá na biorezonanciu a hneď vám ponúkne kúru. Plus detox. A viete čo? S detoxom si to vybavme hneď teraz, jednou vetou: Neprijímajte tox a nepotrebujete detox!

Na „scéne“ výživy je chaos. Počítajte s tým, že akýkoľvek výživový štýl si zvolíte, nájdete preň podporu aj tvrdé protiargumenty. Presne toto je postup, ako sa dá desaťročia udržiavať zlý stav.

  1. Spochybní sa overená informácia.
  2. Navrhne sa, že kým sa to celé neujasní, nebudeme konať zbrklo.
  3. Všetko zostáva pri starom.

Iste ste už zachytili rôzne názory, že mastné mäso vlastne nie je škodlivé. Alebo že zelenina môže obsahovať dusičnany a preto je lepšie ju nejesť. Alebo že sója je nebezpečná pre zdravie aj plodnosť. Potom vzniká pocit, že aj tak nikto nevie, čo vlastne máme jesť. Načo sa niečo učiť? To však nie je pravda! Už dávno je známe, čo máme jesť a čo nie!

Jednu vec vám však viem povedať vopred. Chcete sa začať stravovať zdravšie? Narazíte na mnohé problémy. Zistíte, že jeden dlhý regál v potravinách je plný slaných arašidov. Tie ale nemôžete. Ďalší niekoľko metrov dlhý regál je obložený slanými krekrami. Ani tie nemôžete! Ďalší pult vás láka samými čokoládovými dobrotami. Ani tie nemôžete. Potom sú tu regály so sladkými malinovkami, regály s pivom, vínom, tvrdým aj mäkkým alkoholom. Dlhokánske pulty s údeninami prelínajú do pultov s výbornými tučnými syrmi. No a potom batéria bieleho pečiva.

Môžete prejsť celý hypermarket a zistíte, že absolútna väčšina ponúkaných výrobkov sú potraviny, z rôznych dôvodov nevhodné na chudnutie, ani na fázu keď si chcete novú váhu aspoň udržať. A vlastne ani na upevnenie zdravia. To bude stáť proti vám. Správate sa netypicky. Snažíte sa o zdravší životný štýl v spoločnosti, kde je trendom správať sa impulzívne. Budete mať problém aj s výberom základných potravín. To všetko bude stáť proti vám. Doživotne.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.