Nenaleťte na bludy

Ste vyčerpaní? Ste nevyspatí? Váš mozog vtedy pracuje oveľa menej kriticky. V stave únavy ľahšie „naletíte“ nejakému dobre znejúcemu príbehu. Napríklad vám bude reklama tvrdiť, že jablkový ocot pomôže schudnúť. Prečo o tom rozmýšľať? Príjemnejšie a jednoduchšie je zaplatiť a skúsiť to, než otvoriť odbornú knihu a niečo študovať.

Pozor na „odborníkov na výživu“, ktorí zároveň aj sami predávajú to, čo odporúčajú. Predajcovia majú za sebou výcvik a školenia. Na nich sa učia, ako účinne manipulovať zákazníkov. Ako sa obliecť, čo hovoriť v úvode, čo až neskôr. Ako meniť polohu tela podľa vašich reakcií. Sú to overené a fungujúce postupy predaja.

Začnite si pripravovať novú identitu

Trpíte obezitou? Tá už roky formuje váš postoj k sebe samému, tvorí súčasť vášho ja. Tuk formuje nielen tvár a jej výraz, ale aj správanie.

Kým som bol tučný, myslel som si, že mám veľké len brucho. Dnes vidím, že obezita bola dobre viditeľná aj z tváre. Po schudnutí takmer 40 kíl som sa stal tak trocha niekým iným aj v zrkadle.

Na podobnú zmenu myslite aj vy. A nielen na zmenu vzhľadu! Plánujete žiť zdravšie? Musíte si nato vyčleniť čas a zmeniť zvyky. Aj malá zmena návykov však dramaticky ovplyvní vaše vzťahy. Napríklad začnete denne na hodinu chodiť na prechádzky. Musíte sa však v tom čase vzdať klebetenia so susedkami v cukrárni. Časom zistíte, že je to fajn pre vašu postavu a peňaženku. No zároveň vás možno začnú ohovárať.

Tučný sa musí so svojou hmotnosťou nejako vyrovnať. Žijeme v spoločnosti, ktorá uznáva štíhlosť. Ak do nej chce vstúpiť obézny, musí zaujať nejaké postoje (obranné, únikové, útočné), ktorými bude kompenzovať reakcie okolia na svoju obezitu. Neraz musí uniesť posmech, výčitky, kritiku.

Niekto sa štylizuje do úlohy, že je tučným rád a možno až naschvál. Predstiera, že jeho slanina je mu celkom ľahostajná, nehanbí sa ju ukázať, alebo dokonca oblečením zvýrazniť. Iný môže mať z obezity depresie a pred okolím sa skrýva. Bojí sa výsmechu, odsúdenia, predpokladá ho vopred. Niekomu vyhovuje, že vďaka nadváhe ľahko upozorní na seba a strhne pozornosť. Z obezity sa dá spraviť výhoda, aj nevýhoda.

Keď schudnete, zmení sa váš vzhľad, záujmy, názory a často aj ľudia okolo vás. Na zmenu identity sa však vopred nikdy nepripravíte úplne. Neviete, čo sa zmení. Neodhadnete, čo vaša zmena životného štýlu spraví s vami a s vaším okolím. Preto je dôležité chudnúť pomaly. Lepšie sa prispôsobíte zmenám, ak prichádzajú postupne, nie skokovo. Keby ste rýchlo schudli veľa kíl, môžu sa stať nasledovné veci: Vaša nová a rýchlo získaná identita vám nemusí vyhovovať; budete sa cítiť ako niekto „v cudzom tele“ a môže vám to byť nepríjemné. Vaši blízki si hneď neuvedomia, že s vami už majú počítať, ako so štíhlym. Príliš rýchle chudnutie vás navyše môže „vyvrhnúť“ z vášho kolektívu tučných priateľov; no novú skupinu známych si zas až tak rýchlo nevytvoríte; potom ste sami a ani to dlho nevydržíte; návrat do starej partie a k starým návykom však zvyčajne znamená pribratie kíl nazad.

O vlastnej identite premýšľajte vopred. Nepovažujte sa už za tučko. Začnite sa vnímať ako niekto, kto žije zdravším životným štýlom. Precíťte sami seba ako štíhleho človeka. Klaďte si otázky.

  • Kto som? Príklad odpovede: „Som človek, ktorý sa rozhodol v živote vykonať zmeny. Chcem mať pod kontrolou dôležité veci.“
  • Aká je situácia v súčasnosti? Príklad odpovede: „Som obézny, robím chyby v stravovaní a málo sa hýbem, mám vysoký krvný tlak, začínajúcu cukrovku a nepáči sa mi, kam to smeruje. Viem, čo treba zmeniť.“
  • Čo plánujem spraviť? Príklad odpovede: „Naštudujem si návod a dodržím ho aspoň na jeden mesiac. Podľa výsledkov sa zariadim.“
  • Čo by ostatní radi videli aby som spravil? Príklad odpovede: „Mnohí ma podporia. Niektorí mi môžu brániť vedome, či podvedome.“

Udržať si výsledky po schudnutí je také ťažké aj preto, že sa vám v živote začne meniť viac vecí, než ste pôvodne čakali. Zmeny idú stále hlbšie. Niečo malé zmeníte a ono to ovplyvní aj na prvý pohľad celkom nesúvisiace oblasti. Niekedy nás to prekvapí.

Nikto nemá rád zmeny. Žiadne. Zmeny totiž v prvej chvíli znamenajú nepohodlie a neistotu. Nedajte sa tým odradiť.

Napríklad muž pije denne zo tri pivá. Rozhodne sa schudnúť a prestať s pivom. No tie pivá vypil v partii kamarátov. Lenže choďte si natriezvo sadnúť medzi pivárov. Nuda bude šialená. Pivné reči sa bez ohlúpenia hlavy pivom dlho počúvať nedajú. No a pivári abstinenta medzi sebou tiež dlho neznesú. Preto rozhodnutie nechodiť na pivo zmení vzťahy s kamarátmi. Oni totiž s vami nepôjdu na výlet. Odrazu máte voľný večer! Ak ho využijete na vzdelávanie, môžete sa profesne o kus posunúť. Stanete sa možno lepším odborníkom a zlepší sa váš príjem. Odrazu sa s vami rozprávajú ľudia, ktorí vás predtým prehliadali. Aj šaty zmeníte. Už to nebudú tričká veľkosti RS (rodinný stan). Sami viete, ako ťažko je dobre sa obliecť vo veľkosti XXXL. Šaty robia človeka. Na váš nový vzhľad môže reagovať vaša manželka či manžel. Odrazu má po boku tak trocha inú bytosť. Atraktívnejšiu manželku či štíhlejšieho manžela. Pre partnera však nemusí byť váš úspech vždy len dobrou správou. Môže odrazu začať žiarliť, začne sa cítiť ohrozený. Alebo starší človek schudne a zrazu môže vyzerať oveľa starší – vrásky na tvári bývajú po schudnutí výraznejšie.

Schudnutie vyvolá zmeny aj v oblastiach, ktoré dopredu neviete odhadnúť. Zmeny na jednej úrovni ovplyvnia ostatné úrovne a tie zas ovplyvňujú aj pôvodnú oblasť. Preto chudnite pomaly, získate čas na prípravu.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.