Nesprávnym chudnutím si môžete ublížiť!

Asi väčšina tučných by bola ochotná urobiť takmer čokoľvek, aby schudli. Takmer čokoľvek! Len nie to, čo funguje. Funguje naučiť sa pár princípov a disciplinovane sa nimi riadiť. To je nepohodlné. Mnohí sa radšej snažia schudnúť tvrdým obmedzením množstva jedla (diéta), alebo intenzívnejším cvičením (míňanie energie). Logická úvaha to síce na prvý pohľad je, ale v praxi nefunguje. Pokus vyhladovať, či utrénovať organizmus sa totiž nedá vydržať celoživotne.

  • Tvrdé cvičenie pri nevhodnej strave nestačí! Neschudnete.
  • Tvrdé obmedzenie potravy bez pohybu je nezdravé.
  • Výrazné obmedzenie stravy a zároveň tvrdšie cvičenie je ešte horší nápad.

Váš súper totiž nie je tučnota, ale doterajší životný štýl. Obezita je len jeho dôsledkom. Nemá zmysel útočiť na nadbytočný tuk, kým nie je odstránená príčina jeho vzniku. Nabudúce si pri rodinnom nákupe položte otázku:

Podporuje môj nákup zdravie, alebo maškrtenie?

Jojo efekt

Jojo efekt je fyziologicky nevyhnutný jav. Telo je prispôsobivé. Reaguje. Ak nemá dosť energie zo stravy, začne šetriť. Aby prežilo. V úspornom režime potom funguje ešte niekoľko mesiacov po diéte. Aj malé navýšenie jedla po skončení diéty sa potom pre úsporný metabolizmus javí ako obžerstvo. Mnoho žien má tak „vydiétovaný metabolizmus“, že priberajú aj z množstva jedla, z akého by zdravý človek prudko chudol. Sú v podvýžive a napriek tomu bojujú s nadváhou. Aj tak môže vyzerať situácia, ak sa stravujete zle.

Ak si vravíte, že „dám si rýchlu a prísnu diétu a POTOM prejdem na zdravú stravu“, tak klamete sami seba. Načo držať nezdravú diétu, ak poznáte zdravý spôsob? Prejdite na zdravú stravu hneď a nemusíte sa trápiť s diétou. Schudnete síce pomalšie, ale nenastane jojo efekt.

Ale jasné, viem. Mnoho tučných má svoju vlastnú hlavu a oni si to aj tak chcú skúsiť po svojom. Tvrdohlavo. Jojo efekt preto nie je správny názov. Presný názov je „neverímefekt“. Jojo sa stane každému kto chce chudnúť a nič len schudnúť. Po schudnutí zmení prísnu diétu na „normálnu“ stravu. Ak vás tá „normálna“ strava už raz vykŕmila, stane sa to znova. To je jojo efekt. Zákonitá postupnosť príčiny a následku.

Schudnite ma!

Klasickou chybou začínajúcich chudnúčov je hra „áno, ale“. Možno ste už počuli tú madam: „Rada by som schudla, ale som veľmi zamestnaná, nemám čas pravidelne jesť. Tak čo mám teda robiť?“ Poradíte jej aby si nosila so sebou v igelitovom vrecku kaleráb a chlieb so šunkou. Ona na to: „Áno, ale to nemôžem, to je veľmi veľké. Tak čo mám teda robiť?“ Poradíte jej papať oriešky s ovsenými vločkami. „Áno, ale keď mám kostým, tak to nemôžem jesť len tak rukou a nemám lyžičku. Tak čo mám teda robiť?“ Odporučíte jej nosiť lyžičku. „Áno, ale mne je trápne jesť niekde na záchode medzi rokovaniami.“ Poradíte jej kúpiť si proteínovú tyčinku. „Áno, ale tie sú plné chémie, konzervantov a stabilizátorov“. Tak jej od zúfalstva aspoň poradíte, že treba piť veľa vody. Ale jej voda nechutí, tlačí ju v žalúdku a tiež by musela často chodiť na vécko. To sa jej nechce. Tak čo má robiť?

V istej chvíli treba povedať dosť. Milá dáma teda nemôže chudnúť, pretože nemá lyžičku? Hrá s vami hru, v ktorej chce vyzerať ako obeť a vás pritom znemožní. Čokoľvek nech sa hovorí, hlavne ešte nezačínajme chudnúť. Ak vás hry tohto druhu zaujímajú, určite si prečítajte knihu Jak si lidé hrají. Eric Berne ju síce napísal dávno, ale oplatí sa ju prečítať!

Problémy niekedy skúšame riešiť aj chybnou stratégiou typu „viac toho istého“. Ako príklad si zoberme ženu, ktorá už roky postupne priberá a priberá. Stále s tým bojuje. Takmer nepretržite drží rôzne diéty. No nič. Tak zmení diétu. Ani to nepomôže. Tak iná diéta. Stále diétuje, stále nechudne.

Ak po diéte vždy stučniete, nepomôže vám „viac diéty“.

Hľadajte chybu v období, kým nedržíte diétu. Zle sa stravujete. Nepomôžu vám diéty prísnejšie ani dlhšie.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.