Nezdržanlivosť sa dá zmierniť trénovaním

Návyk vzniká takto: „chcem > nemal by som > aj tak si dám“. Nie, nehovorím o torte. Hovorím o návyku na benevolenciu! Vravíte si možno: „diéta by mi zobrala aj tú „poslednú“ radosť zo života“.

Áno, sladkosti sú tou poslednou radosťou, ktorú by sme mali mať v živote. Lepšie je mať iné zdroje potešenia. (A nemyslím tým údeniny!)

Rozmaznanosť je stav, keď si navykneme na to, že všetko je príjemné, rýchlo a bez námahy. Potom to už trvale vyžadujú. Nepríjemné je to, že čím viac je niekto rozmaznaný, tým menej toho dokáže. Viac sa sústreďuje na okamžitý pôžitok a menej na dlhodobé ciele. Ak rozmaznáte svojho psa, postupne prestane plniť príkazy. Začne sa dožadovať toho, čo chce on a nič iné ho nebude zaujímať. V podstate sa zmocní riadenia domácnosti. Ak si zvyknete dať si maškrty, hneď ako ich vidíte a chcete, rozmaznávate sa. Výsledkom bude, že sa stávate otrokom svojich túžob. Ide vám teraz na chuť maškrta?

Aj za chvíľu bude teraz. Aj zajtra. „Teraz“ je moment, ktorý trvá po celý náš život, až do smrti. Stále je teraz!

Preto je užitočné ak sa nacvičíte povedať nie túžbe. Proti rozmaznanosti sa nedá bojovať príjemne a pohodlne.

Myslieť sa dá len na jednu vec naraz. Keď myslíte na tortu, nemyslíte na tréning. Ak chcete schudnúť, naučte sa svoju myseľ odkloniť. Donúťte sa namiesto o torte okamžite začať myslieť na niečo iné. Na čokoľvek. A zabudnete na ňu za krátku chvíľu. Časté opakovanie je ako tréning. Tak, ako sa dá časom dostať do stavu, keď musíte mať po obede koláčik, dá sa tento návyk aj odtrénovať. Ako? Nedať si po obede koláčik. Pravidelne. Po pár týždňoch si na svoj poobedný koláčik ani len nespomeniete. To isté platí aj pre nočné rabovanie v chladničke.

Chudnutie začína, ale aj končí v hlave.

Iste poznáte ten moment, keď sa pre niečo rozhodnete. Je to bod zlomu. Napríklad sa rozhodnete niečo si kúpiť. To sa odohrá ešte skôr, než zaplatíte a odnesiete si nákup. Nie je dôležité zaplatiť, ale rozhodnúť sa, že tak spravíme. Aj obézny človek je na tom podobne. Schudnúť, to je veľké rozhodnutie. Rozhodnutie obmedziť sa v mnohých pôžitkoch, zmeniť návyky, niekedy aj priateľov. To je ťažká vec! Mnohí sa odhodlávajú aj niekoľko mesiacov či rokov, kým príde onen bod zlomu. Moment, keď sa úplne rozhodnete, že veci zmeníte. Klasickým „bodom zlomu“ môžu byť aj rôzne stimuly.

  • Objavíte niekde staršiu fotku a uvedomíte si, ako vyzeráte dnes.
  • Alebo váš partner sa dal počuť, že by ste mali schudnúť.
  • Prípadne príde koniec roka, čas záväzkov.
  • Prvý infarkt.
  • Blíži sa leto a ženy zatúžia schudnúť do plaviek.
  • Po sviatkoch praskne na váhe pružina.

Podobné momenty môžu naštartovať túžbu začať chudnúť. Ale len naštartovať. Ako dlhodobá motivácia k trvalej disciplíne nie sú účinné! Už po pár dňoch odhodlanie pre vec chudnutia zvyčajne ochladne a ostáva len denná drina – príprava jedál, obmedzovanie sa, odolávanie lákadlám… Práve preto je dobré, ak svoje myšlienky o chudnutí a novom výživovom štýle nenecháte vychladnúť.

Potrebujete znova nakopnúť, ako zhodiť tie kilá? Niekedy stačí pohľad do zrkadla. Inokedy výsledky krvi u lekára. Alebo úvaha, či človek chce byť blízkym o pár rokov na obtiaž, alebo oporou.

V tejto časti sa teda pozrieme podrobnejšie na rôzne triky, ako môžete svoje rozhodnutie schudnúť upevniť a prehĺbiť.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.