Obezita nie je dôsledkom nedostatku liekov v tele

Liek od lekára môže niekedy trocha pomôcť, ale „neschudne vás“. Niektoré lieky môžu trocha pomôcť s trpezlivosťou zvládnuť nastavený režim. Iné zas znižujú vstrebávanie tuku z tráviacej sústavy asi o 30%. Tuk, ktorý sa vďaka lieku nevstrebe, odchádza z tela stolicou. Pred použitím takého lieku je však vhodné položiť si otázku. Načo mám do tela vkladať 2 látky, z ktorých jedna má fungovať proti druhej? Jednoduchšie je proste nejesť tučné. Dávalo by vám zmysel dať si večer kávu a zároveň tabletku na spanie?

Výrobcovia potravinových doplnkov vedia celkom presne, čo chce počuť zákazník, aby kúpil. Je to biznis a tomu je podriadené všetko. Na obaloch nájdete vždy taký text, ktorý výrobok predá. Aj za cenu vynechania faktov.

  • Kulturista chce počuť slová „anabolický“, „rast svalov“ a „zvýšenie sily“. Predávajú superlatívy MEGA, MAX, ULTRA, HIGH, MUSCLE a podobné.
  • Obézny chce počuť slová „spaľovanie tukov“, „termogenéza“, „rýchle chudnutie“, „diéta“. Preto na výrobkoch čítate FATBURNER, FATKILLER, MEGADIÉTA, SLIM, LÍNIA, FIT. No a samozrejme: ŽIADNY JOJO EFEKT!

Pozor na jednu myšlienkovú pascu. Ľudia si často kúpia výživový doplnok, začnú cvičiť a k tomu ešte nasadia aj zdravšiu stravu. Schudnú a tešia sa z toho. Potom majú pocit, že schudnúť im pomohol ten výživový doplnok… Pravda je však taká, že rovnaký výsledok by dosiahli aj so samotnou úpravou stravy a pohybu. Ak vám známa bude tvrdiť že schudla vďaka nejakému zázraku, skúste nenápadne zistiť, čo ešte v živote zmenila okrem toho.

  • „Spaľovače tuku“, teda kofeín, taurín… Sú to tobolky obsahujúce rôzne „povzbudzováky“, ktoré vás môžu mierne „nakopnúť“. Nečakajte po nich chudnutie. Ak pijete aj kávu, dosť pravdepodobne pocítite akurát silnejšie búšenie srdca. Silnejšie prípravky radšej konzultujte s trénerom a lekárom – zasahujú už do fungovania organizmu (zvyšovaním krvného tlaku, zrýchlením činnosti srdca…). Odporúčam nepoužívať. Podobné, ale zdravšie výsledky dosiahnete ak budete pravidelne piť zelený čaj.
  • Chróm, CLA, karnitín, jablčný ocot a iné „zázraky“ vám nepomôžu schudnúť. Kto mi neverí, môže si ich kúpiť a overiť toto tvrdenie.

Treba užívať výživové doplnky?

Nemám rád knihy, v ktorých autor píše o účinkoch jednotlivých výživových doplnkoch. Taký výpočet účinkov totiž zvyčajne vyznie takmer až senzačne. Ak to veľmi preženiem, bývajú to tvrdenia typu: „Vitamín E pomôže pleti k lepšej kondícii. Zinok posilní imunitu. Horčík chráni srdce. Arginín pomáha s potenciou. Glutamín s regeneráciou. Metionín bráni vypadávaniu vlasov. Taurín chráni srdce. Koenzým Q10 zníži únavu i tlak krvi. Melatonín pomôže zaspať. Nikotínamid mononukleotid zastaví starnutie.“ Opakujem, tieto tvrdenia som zámerne zjednodušil a prehnal pre skratku a názornosť. Čítate to a zistíte, že aj vy chcete mať krásnu pleť, veľa sily, zdravé srdce a spolu s lepšou potenciou aj veľa vlasov. Nuž a, samozrejme, dosť bolo starnutia! Tak čo? Šup do obchodu nakupovať produkty? Necháte tam dve stovky mesačne a zistíte, že sa vlastne dohromady nič nezmenilo.

Preto je lepšie ak si pred nákupom výživových doplnkov dobre overíte, či vôbec majú zmysel pre vás. Všetky vitamíny, minerály, stopové prvky sa totiž prirodzene nachádzajú v bežnej, pestrej strave. Možno niektoré sú známe tým, že ich je menej. V súčasnosti je to asi selén, alebo zinok. Ich opatrné doplnenie vo forme výživového doplnku by potom mohlo dávať zmysel.

Často však nie je s kým sa poradiť. Lekár bude v odporúčaniach zvyčajne skôr opatrný. Študovať v zahraničnej literatúre je náročná úloha. Naproti tomu ak narazíte na niekoho, kto výživové doplnky predáva, ten je vyškolený v manipulácii, pardon, chcel som napísať v predaji. Presvedčí vás, že bez plnej igelitky výživových doplnkov mesačne už možno nedožijete ani do zajtra. Jasné, že odporúča, keď to predáva.

V tom je problém výživových doplnkov. Je to dobrý biznis. Kde sa točí veľa peňazí, obšmieta sa zvyčajne aj húfik podvodníkov. Bežný človek nemá ako zistiť, či výživový doplnok vôbec obsahuje tú látku, kvôli ktorej ho kupuje… Takže musíte pátrať aj po tom, či daný výživový doplnok aspoň vyrába dôveryhodná farmaceutická firma a nie celkom neznámy výrobca. V prípade nákupu cez internet hrozí ešte aj to, že podvodník predáva výrobok, ktorý má rovnaké označenie aj obal, ako vyrába známa firma. Len obsah je iný.

Preto keď plánujete niečo začať užívať, vždy si to overte z viacerých zdrojov a ujasnite si niektoré dôležité otázky. Napríklad či daný výživový doplnok je pre vás prospešný. Či nie je v konflikte s liekmi, ktoré užívate. Aká je odporúčaná dávka? Veľa výrobcov vyrába doplnky s nedostatočnou dávkou účinnej zložky. Nuž a nakoniec či je výrobca daného výživového doplnku dôveryhodný. Iste nebudete kupovať tabletky niekde v hypermarkete pri pokladni, či v drogérii. Žiaľ, ani lekárne už dnes nie sú celkom zárukou istoty.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.