Niektorí autori odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. Pod pojmom otužovanie si asi každý predstaví tých, čo v zime vstupujú do riek potom, čo si vysekali v ľade dieru. Iný si môže predstaviť vaňu plnú studenej vody. Pre istotu sa do nej dajú nasypať kusy ľadu. Nič z toho vám neodporúčam ani skúšať! Experimentovanie s chladom môže byť nebezpečné!
Jednorazové podchladenie má presne opačné účinky, než chcete. Prejaví sa značným potlačením imunitného systému. Aj preto používame pojem „nachladnutie“ – keď „chytíte“ virózu. Na druhej strane dlhodobé otužvanie imunitu posilňuje. Má priaznivý vplyv na zdravie. Pomôže pri chudnutí. Podľa všetkého môže predĺžiť život. S pozorovateľným efektom otužovania však môžete počítať skôr po rokoch. Nie v horizonte prvých týždňov.
Ak sa chcete začať otužovať, skúste to. Ale skôr, než s tým začnete, preštudujte si o otužovaní čo najviac. Účinky pravidelného chladu sa testovali na mnohých ľuďoch a mali dobré výsledky. No môže ísť o chybu spôsobenú výberom. Do vzorky testovaných osôb sa totiž často prihlásia ľudia, ktorí už na začiatku sú zdraví. Slabší jedinci často neznášajú chlad a do podobného výskumu sa nikdy nezapoja. Nedá sa preto ešte zodpovedne tvrdiť, že otužovanie je dobré pre každého.
Ste v strednom, alebo vyššom veku? Máte srdcovocievne ťažkosti? V takom prípade vôbec neskúšajte žiadne ľadové kúpele, kryogénne komory a účinky chladu. V studenom prostredí môže krvný tlak rýchlo vyskočiť aj na nebezpečné hodnoty. Pokiaľ ste mladí, môžete si to vyskúšať. Je však dobré vždy mať pri sebe niekoho, kto vás bude strážiť.
Ak môžete, otužujte sa radšej v studenom vzduchu, a nie vo vode. Teplota na otužovanie stačí aj 15 stupňov. (Nie mínus 15!) Počas otužovania by ste sa nemali začať triasť. Pokiaľ začínate doma, použite sprchu. Najskôr si omývajte tvár vlažnou vodou. Potom studenou. Neskôr pridajte rýchlu sprchu rúk, nôh. Najskôr vlažnou vodou, potom studenou. Krátko. Po pár týždňoch môže byť studená voda stále studenšia. Nepotrebujete však, aby to bola úplne ľadová voda. Také otužovanie stačí opakovať 2 až 3× do týždňa. Nepreháňajte to. Ak studenú vodu nenávidíte, tak s otužovaním nezačínajte.