Pevná vôľa

Máte slabú vôľu? Nevadí! Vôľa sa dá trénovať rovnako, ako svaly.

  • Pravidelná mierna záťaž vás posilní.
  • Preťažovanie spôsobí zlyhanie.

Slabá vôľa je spravidla len výhovorkou, nie popisom stavu. „Chcel by som síce schudnúť, ale nemám pevnú vôľu.“ To čo sú za reči? Buď chcete naozaj schudnúť, alebo chcete žiť v pohodlí. Nesťažujte sa na slabú vôľu. Možno nemáte vôľu chudnúť, ale akú pevnú máte vôľu, pokiaľ ide o to dať si tortu! Slovíčko „ale“ vás prezradí. Výrok „Chcem schudnúť, ale…“ je sebaklam. Preformulujte to na pravdivý výrok. „Chcel by som síce schudnúť, ale nechce sa mi v tej veci inak nič podniknúť.“

Nedokážete sa „naštartovať“ či „nakopnúť“? Nemáte „dostatok motivácie“ vydržať? To sú len krajšie znejúce slová pre lenivosť opustiť zónu pohodlia. Čo s tým? Trénujte to! Príklad takého tréningu: Idem v nákupnom centre okolo točiaceho sa stojanu so zákuskami. „Táto torta, to je niečo. Dal by som si. Ale dnes odolám. Mám to, čo som pred rokmi tak veľmi chcel. Som štíhly. Čo všetko by som vtedy pri hmotnosti 115 kíl dal za to mať 80 kíl? A teraz ich mám. Tak to predsa nezahodím.“ No a idem preč.

Môžeme premýšľať o tom, ako nerovnomerne je na zemeguli distribuovaný telesný tuk. V niektorých krajinách ľudia umierajú na podvýživu, v iných na obezitu. Je to rovnako nespravodlivé ako to, že si dnes nemôžem dať tortu. Chcel by som. Chutila by mi. No nemôžem.

Je to kruté? Priložím pár krutejších:

  • Čo by asi spravil človek alergický na oriešky?
  • Čo by spravil diabetik? Čo by spravil celiatik?
  • Čo človek s ťažkosťami so žlčníkom?
  • Čo človek s laktózovou intoleranciou?

Ani oni totiž túto tortu tiež nemôžu. „Ak to zvládnu iní, zvládnem to aj ja.“ Takéto úvahy môžete skúsiť do seba hustiť skôr, než niečo začnete jesť. Pochváľte samých seba a uznajte si, čo ste už doteraz dokázali. Ak sa v hlave „naladíte“ na chuť dokázať to, tak to aj dokážete. Budete tak dobrí, ako sami sebe dovolíte byť. A aj to je vec návyku. Očakávať od seba skvelý výsledok.

Čím častejšie odoláte, tým ľahšie sa vám bude odolávať.

Ako sa mám donútiť nejesť sladké? Dá sa na to ísť niekoľkými spôsobmi:

  • Racionálne – uvážte to rozumom. Je naozaj nevyhnutné teraz zjesť celú čokoládu? Nestačí kúsok? Je potrebné zjesť ten malý kúsok hneď? Čo tak najskôr vypiť pohár vody a zjesť dve paradajky? Potom si dajte desať minút na rozmyslenie. Trocha zeleniny alebo pohár vody často človeka celkom zbavia hladu a smädu. Za desať minút zabudnete, že ste niečo chceli. Ak naďalej budete mať chuť, potom si dajte ten kúsok čokolády.
  • Mechanicky – sladkosti nesmiete mať poruke. Žiadne zásoby.
  • Emocionálne – ak sa vám žiada niečo dobré, alebo príjemné, nemusí to nutne ísť cez krk. Prečítajte si pár aforizmov, zavolajte niekomu milému. Pustite si dobrú pesničku. Spravte niečo, čo vás poteší.
  • Náhradná chuť – kúpte si žuvačku.
  • Priestorovo – utečte z dosahu nezdravých pochutín. Choďte na prechádzku, do kina, kolobežkovať, na návštevu, na brigádu, upratujte, cvičte, zaspievajte si, viac spite. Robte niečo iné, ale neseďte pri maškrte.

Odoprite si koláčik a nabudúce vám to pôjde ľahšie. Odoprite si však všetku radosť, čo ste mali radi a za pár dní buchnete o zem všetkým. Pevnou vôľou preto neplytvajte. Môže sa minúť rovnako, ako trpezlivosť.

Sebaovládanie „žerie“ energiu!

Nielen psychickú, ale aj fyzickú. Je vyčerpávajúce odolať a nedať si tortu. Preto sa občas stane, že sa vám po čase odriekania a sebazaprenia postupne „minie sila“ a prestanete sa „ovládať“. Alebo si možno nedáte na návšteve ani jednu dobrotu, ale domov sa vrátite celkom vyčerpaní (z dlhého odolávania) a ľahšie spravíte nejakú chybu – možno sa pohádate s manželom.

Naplánujte si preto zdroje radosti…

S prechodom na nový životný štýl sa vo vašom živote objaví nečakane veľa nepohodlia. Zjednodušíme jedlo. Dobroty sú pre mnohých zdrojom radosti. Pridáme šport. Odpočívanie či práca za počítačom sú pre mnohých príjemné a šport ich otravuje. Namiesto sledovania televízie by ste mali ísť skôr spať. Čo ak tá televízia pre vás bola zdrojom aspoň lakomej trochy zábavy?

Ak sme dlhodobo zbavení pocitu spokojnosti, je to vyčerpávajúce. Pocit nepohody vás zaťažuje podobne, ako keby ste vykonávali namáhavú činnosť. Trebárs nosili vrecia s cementom. Vyčerpanie znamená, že stúpa únava, klesá sústredenosť, stúpa množstvo chýb.

Sú veci o ktorých je známe, že rýchlejšie vyčerpávajú vaše odhodlanie a pevnú vôľu. Strážte preto najmä týchto 7 situácií:

  1. Keď musíme robiť to, čo robíme neradi. To je jeden z najsilnejších oslabovačov pevnosti vôle. Vydržíte to síce, ale veľmi vás to vyčerpá. Preto pri chudnutí odporúčam čo najmiernejší režim. Aj preto je výhodné ak v práci robíte činnosť, ktorá vás baví.
  2. Rozptyľovanie. Asi najhorší zdroj vyčerpania. Ak sa musíte prepínať stále na inú tému, unaví vás už len to. Chcete pracovať, ale stále zvoní mobil?
  3. Odolávanie pokušeniu. Mali by ste pracovať, ale kolegovia vedľa v kancelárii sa veľmi dobre na čomsi hlasno zabávajú.
  4. Keď musíte potláčať a skrývať emócie. Možno vás niekto štve a nemôžete uniknúť. Niečo veľmi chcete ale stále sa to nedá. Alebo by ste niečo chceli zmeniť a nedovolia vám to. To všetko produkuje emócie, často negatívne až agresívne. Ak ich musíte navyše aj skrývať, likviduje to vôľu.
  5. Keď musíte v niečom pokračovať aj napriek tomu, že sa bojíte. Strach, neistota, obavy sú tiež emócie, ktoré rozleptávajú vôľu. Ak je súčasťou vašej práce to, že vás často skúšajú, môže vás to postupne znechucovať.
  6. Keď uprednostňujete dlhodobú odmenu pred krátkodobou. Je veľmi efektívne ak idete smerom k dlhodobým cieľom. Možno sa na celé mesiace „zbavíte odmeny“ v nádeji že neskôr „to príde“. Vypaľuje to vôľu. Nie je dobré pracovať dlhodobo ako otrok s vedomím, že odmena príde neskôr. Denne si doprajte radosť, potešenie, zábavu alebo pohodu.
  7. Keď sa dlhodobo musíte učiť stále nové veci. V detstve a skorej mladosti to zvládame ľahšie. Ak ale budete vystavení stále novým úlohám a zakaždým sa musíte prispôsobiť inej situácii, vyčerpáva vás to. Je dobré ak niektoré veci v živote a práci máme zautomatizované. Vtedy môže mozog trocha odpočívať. Preto je dobrým nápadom najskôr sa mesiac len vzdelávať v oblasti chudnutia. Nič iné. Potom začnite robiť postupné zmeny v živote. Rozložíte tak záťaž na dlhšie obdobie.

Z týchto bodov si potom viete odvodiť, čo môžete spraviť pre to, aby vám pevná vôľa neslabla. Aspoň nie zbytočne. Predstavte si, že si cez deň zapisujete červené a zelené bodky pri každej činnosti. Čo sa vám páči je zelená a čo vám je nepríjemné to bude červená bodka. Ak je bodiek obidvoch farieb zhruba rovnako, ste v poriadku. Je to vyvážené.

Potom, čo do života pridáte chudnutie a cvičenie, prevážia červené bodky. Ste v nerovnováhe. To však dlho nevydržíte… Preto hneď ako zmeníte svoj životný štýl, robte si o to viac radosti, o čo viac si musíte uprieť pohodlie a maškrty.

Bežný deň pred chudnutím ste si možno dali dobošku, krémeš, kus klobásy a špagety. Možno ste sa neobťažovali dať si raňajky. Asi to bude celkom pekný kŕdlik zelených bodiek. Keď chudnete, zapíšete si samé červené bodky. Keksíky zakázané. Údeniny tiež. Žiadne vysedávanie. Treba cvičiť. Museli ste jesť tofu a nie rezeň. Museli ste jesť kaleráb. Ak porovnáte také dva dni, tak je na prvý pohľad jasné, že pri chudnutí ľudia majú veľa zlých zážitkov. Je to únavné.

Tak ako sa môže vyčerpať sval, vyčerpá sa aj vôľa.

Keď ste odpočinutí, vyspatí a dobre naladení, ľahko sa pustíte aj do ťažkej úlohy. Porovnajte to ale s iným dňom. Zle ste spali a ešte aj krátko. Je vám zima. Nemáte silu „držať ešte aj nejakú blbú diétu“. Ako-tak odolávate pokušeniam. Potom ale šéf niečo ofrfle. Vo vás sa niečo zlomí a idete dolu do bufetu. Dáte si pizzu a čokoládu. Máte toho tak akurát dosť!

Aby ste „vydržali“, potrebujete vyvážiť všetky červené bodky novými zelenými bodkami. Zdravší životný štýl vám jednou hrsťou síce zakazuje jesť niektoré jedlá, ale druhou hrsťou dáva iné, tiež chutné. Cieľom je, aby ste každý deň hodnotili ako pomerne príjemný.

Hľadajte si zdroje zábavy a radosti. Filmy, zaujímavé knihy, divadlo, stretnutia s dobrými priateľmi. Aj pasívna zábava má svoje miesto v živote. Robte niečo, z čoho máte radosť. Koníčky, umenie sú na to ideálne. Hra na hudobnom nástroji, amatérske kapely, divadlo, záhradka, modelárstvo. Aktívna záľuba je užitočná, najmä ak pri nej niečo tvoríte; môže to byť zdrojom veľkej radosti. Stretávajte sa s novými ľuďmi, spoznávajte nové miesta. Alebo pomáhajte druhým.

Venujte pozornosť tomu, čo chcete dosiahnuť

O našu pozornosť sa hlasným spôsobom stále uchádza mnoho podnetov. Reklama, médiá, kolegovia, mobil, brechajúci pes od susedov. Ľudia nepríjemní a otravní dokážu najúčinnejšie získať pozornosť. Stačí, aby ste mali vo svojom okolí pár takých ľudí a máte vážny problém s časom.

  • Venujete pozornosť súrnej veci a vynecháte tréning? Časom bude na vás doliehať ešte viac súrnych vecí.
  • Nemáte čas stretávať sa s kamarátmi, pretože niekto iný si stále vynucuje vašu pozornosť? Stratíte kamarátov a posilníte si vzťahy s dotieravcami.
  • Problémoví zákazníci vás vo firme zamestnajú natoľko, že sa nestihnete venovať vašim najlepším zákazníkom? Stratíte tých dobrých zákazníkov a budete stále živoriť s problémovými.

Nič cennejšie, ako vašu bdelú pozornosť nemáte. Ak niekoho počúvate, dávate mu maximum, čo môže od vás získať. Venujete mu svoj životný čas.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.