Predstavte si celkom klasickú situáciu na rodinnej oslave. Stôl sa priam prehýba pod ťarchou obložených chlebíčkov, šunky, syra, jednohubiek, slaných tyčiniek a koláčikov. Každý nafasuje pohár s vínom. Všade po stole sú fľaše so sladkou kolou. Kdesi vraj je aj fľaša so sódou, ale asi sa bojí a ukrýva sa.
Oslava beží, no zrazu sa začínate cítiť unavení, už toho akosi bolo dosť. Aj víno už lezie do hlavy nejako rýchlo. Odísť by sa ešte nepatrilo. Tak teda poprosíte o kávu. Nepomôže. Hlava bolí čoraz dôraznejšie, únava rastie a začínate byť podráždení. Ak patríte medzi prchké povahy, už čoskoro sa s niekým pohádate. Aj ostatní sú už nejakí mrzutí. Čo sa to stalo? Prečo tie zvláštne pocity? Veď ste medzi blízkymi, príjemnými ľuďmi. Pravdepodobne ide o dehydratáciu. Nedostatok vody. Bežné pohostenie sa často skladá z presolených jedál. Po zvýšenom príjme soli sa potreba vody ešte zvýši. Na stoloch sú len vína a tie nemožno piť nejakým závratným tempom.
Bolí vás často hlava? Možno vám chýba len voda!
Skúste sa zamyslieť, ako ste sa cítili v poslednom čase. Ak nie celkom v pohode, potom zvážte, či vaša únava, prípadne bolesti hlavy nemôžu súvisieť s tak beznádejne jednoduchou vecou, ako je prostý nedostatok tekutín. Je absurdné, že v dnešných časoch, obklopení dostatkom a modernými počítačmi často trpíme smädom. Nevieme prečo, len nám je mizerne.
Myslite na to pri organizovaní rodinných (či nerodinných) posedení. Uistite sa, že každý človek vypil dostatok tekutín. Uistiť sa, to neznamená postaviť pred ľudí poháre s vodou. Treba dohliadnuť, že ich naozaj vypijú. Pokojne si naplánujte na posedení raz za hodinu vyzvať prítomných, aby si vypili po pohári vody. Na svoje zdravie. Možno to vzbudí úsmevy na tvárach, ale výsledkom bude čulejšia a priateľskejšia atmosféra.
Súčasná spoločnosť je nastavená tak, aby systematicky potierala prirodzené potreby ľudí. Všetko je akosi dôležitejšie než biologické funkcie.
- Počas práce sa často „nepatrí“ zájsť na záchod, alebo ísť sa „len“ napiť.
- Pri dlhom sedení na porade nie je vhodné len tak vstať a ponaťahovať si stuhnuté telo.
Tak si postupne zvykáme na to, že hoc aj telo vysiela rôzne signály, nie sú rešpektované. Postupne ich prestaneme vnímať alebo ich zle interpretujeme. Za pocitom hladu často stojí smäd. Stačilo by sa napiť a „hlad“ by bol preč.
Nečakajte na pocit smädu!
Ten sa dostaví, až keď už je strata tekutín značná. Mnoho ľudí tvrdí, že im pitie vody nechutí, že ich to obťažuje, že sa z toho veľa ciká. No áno. Pravidelné pitie má za následok aj pravidelné močenie. A voda naozaj nemá takú atraktívnu chuť, ako malinovky. Uznávam.
Prejavy dehydratácie
Prvé príznaky nedostatku tekutín nezbadáte, pretože len mierne stúpne vaša telesná teplota. Postupne, ako klesajú zásoby vody začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava. Žiaľ, len únava, nie pocit smädu. Mnoho ľudí si proti únave spraví silnú kávu. Kofeín má močopudný účinok, odvodňuje.
Už 1% dehydratácia sa prejavuje v pozorovateľnom znížení výkonnosti, pozornosti a celkového zníženia pocitu spokojnosti. To sa stane, ak v organizme chýba necelý liter vody. Prejavy dehydratácie môžu byť:
- únava, sucho v ústach, bolesti hlavy, závraty,
- podráždenosť, pocity otupenosti, apatie,
- pozorovateľný pokles výkonnosti,
- vyšší tlak krvi, kŕče.
Ak máte niektorý z uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to že príčinou môže byť „obyčajný“ smäd. Pocit smädu sa však prihlási až potom, keď stupeň dehydratácie presiahol 2%. Je škoda čakať na to…
Šoférujete v horúcom letnom dni a málo pijete? To zhoršuje pohotovosť a ostražitosť. Vaše reakčné časy budú podobné, ako keby ste si pred jazdou cvakli 2 deci vína.
O možnej dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú často zlostní, malátni, alebo len otrávení. Najmä ak to je vždy v čase, keď sa už dlhší čas nenapili. Môže ich len bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené prostým nedostatkom vody. Ak ráno niekto vypije šálku kávy, pred obedom sa už môžu prejavovať viaceré z uvedených príznakov dehydratácie. V horúcich letných dňoch sa môže nedostatok tekutín stať osudným.
Investujte jeden deň na to, že si zapíšete všetko, čo pijete. Budete mať jasno, ako stojíte s príjmom vody. Pite vždy z fľaše alebo z pohára – tak sa vám podarí presnejšie určiť, koľko tekutiny ste pojali.
Asi najrýchlejší test na stav hydratácie je množstvo a farba moču.
- Množstvo moču: Ak pijete málo tekutín, telo si veľkú časť z nich „nechá“ pre seba. Nevylúči ich močením. Preto ak chodíte močiť len zriedkakedy a je „toho“ málo, pijete nedostatočne.
- Farba moču: Čím je farba moču tmavšia, tým horšie. Zlým signálom teda je zriedkavé močenie malého množstva moču, spravidla tmavšej farby. Svetložlté alebo takmer číre sfarbenie je dobrým znakom správneho zavodnenia organizmu. Svetlá farba signalizuje, že v moči nie je veľká koncentrácia odpadových látok.
Kritérium farby moču však nemusí platiť pre tých, ktorí užívajú veľa vitamínov – buď v strave (napríklad ste jedli pečeň), alebo rôznymi vitamínovými tabletkami. Po vitamínoch (a niektorých liekoch) je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo.
Koľko toho vypiť?
Koľko vypiť si môžete vypočítať podľa tejto tabuľky, alebo vám to vyráta kalkulačka BMI na mojej stránke www.chudnutie-ako.sk/bmi.
Ak máte vypiť zhruba 2 litre vody, je v poriadku keď to bude 1 a trištvrte. Alebo 2 a štvrť. Nebude však v poriadku, keby ste vsiakli 4 alebo 5 litrov vody. Také veľké množstvo by mohlo byť dlhodobo nebezpečné.
Pri pitnom režime platí pravidlo menej naraz je viac. V horúčave, pri tréningu alebo v suchom prostredí treba piť viac. Ak vám je zima, ak sa nehýbete potom aj vody stačí menej.
Stačí piť normálnu „kohútikovú“ vodu.
Naberte si z vodovodu do pohára a pár minút ju nechajte odstáť. Ak odoberáte vodu z verejného vodovodu, prevádzkovateľ je povinný poskytnúť vám bezplatne informácie o kvalite pitnej vody dodávanej do vašej domácnosti. Dajú sa zvyčajne nájsť aj na webe dodávateľa vody. Vo väčšine oblastí je u nás kvalita vody dobrá.
Kohútiková voda v niektorých domoch je menej chutná. Zlé vodovodné vedenie, alebo časté opravy spôsobia, že voda má pachuť, je kalná, alebo obsahuje hrdzu. V takom prípade sa dá používať kanvicový vodný filter.
- Kanvicový filter si kúpite za cenu, akú vás stojí mesiac kupovania balenej vody. Potom už pijete vodu z filtra len za cenu novej filtračnej vložky. Rodina tak môže ušetriť mesačne bežne 30 € len tým, že nekupujú každý deň jednu až dve fľaše balenej vody pre každého. Ak dokonca prejdete z drahších balených malinoviek a koly na vodu, úspora za mesiac a rodinu môže byť viacnásobná. Balené vody kupujte len v prípade, že sa vám hodia. Na výlet, do auta. Nato sú skvelé. Nie však na bežné pitie doma.
- Niektoré drahšie filtračné zariadenia vodu zbavujú aj minerálov. Najmä tie, ktoré pracujú na báze reverznej osmózy. Príliš demineralizovaná voda môže viesť k poruche metabolizmu minerálnych látok, hlavne vápnika, či horčíka. To môže spôsobiť odvápňovanie kostí a zvýšený výskyt srdcovocievnych ochorení (infarktov). Aj preto sa tieto zariadenia pokúšajú vodu po filtrácii remineralizovať. Je však otázne, či dostatočne.
Odborná literatúra na túto tému sa hľadá dosť ťažko. Všade sa dajú nájsť jasajúce reklamné materiály predajcov filtrov. Neraz sú plné nezmyslov. Odborných dát je málo. Tie, ktoré sa nájsť dajú pre istotu varujú asi pred všetkými druhmi domácej doúpravy vody a na dôvažok varujú aj pred vodou balenou. Takže v tejto téme vám ani ja radšej nedám konkrétnejšiu radu.
Mne sa osvedčil kanvicový filter. Ideálne je voliť sklenený, ten sa lepšie udržiava v čistote.
Skúšal som aj kamene šungit, ale výsledky boli rozpačité. Prvý dojem fajn. Ale potom už bolo viac ťažkostí, ako osohu. Nemal som dôveru k tomu, či v kanvici nevzniká namiesto čistenia vody mikrobiologický experiment.
Nepite namiesto vody zriedenú kyselinu fosforečnú s kofeínom! Niektoré limonády sú ochutené kyselinou fosforečnou. Táto kyselina sa používa aj v prípravkoch na čistenie WC. Neodvápňujte si ňou zuby a kosti! To, že vám v žalúdku žblnká pol litra koly ešte neznamená, že ste zavodnili svoje telo.
Pozor na lákavé nápisy „bez cukru“ na džúsoch. Liter džúsu môže mať energetickú hodnotu 1 500 až 2 000 kJ. Vypiť sa dá na posedenie. Nezasýti, ale vlejete do seba zbytočne veľa rýchlej energie.
Niektoré minerálky obsahujú veľa sodíka a ten v tele zadržiava vodu (a zvyšuje krvný tlak). Minerálky nepoužívajte ako náhradu čistej vody.
Pitie čistej vody je len vecou zvyku.
Viem, možno si teraz v duchu vravíte, že na vašu obľúbenú kolu vám nesmie nikto siahnuť! Že svoje bublinky nutne potrebujete. Ale to je len pocit, ktorý v nás navodili výrobcovia a vaše chuťové poháriky. Máte rozmaznaný jazýček. Čím skôr uškrtíte kohútik s balenými nápojmi, tým skôr zistíte nielen to, že obyčajná voda sa dá piť, ale aj to, že koly a „vynerválky“ vám nebudú chýbať.
Nepite bublinky
Nepite nápoje sýtené oxidom uhličitým (CO2). Oxid uhličitý je odpadová látka, ktorej sa telo musí prirodzene zbavovať, nie je vhodné privádzať ju do organizmu umelo v nápojoch. Oxid uhličitý má odvodňujúce účinky – síce sa napijete, ale tekutiny zas rýchlo stratíte. Smäd uhasí lepšie čistá voda.
- Bublinky „prerazia“ zlú chuť nekvalitnej vody, niektorí výrobcovia lacných balených vôd to môžu zneužívať.
- Oxid uhličitý spôsobuje zrýchlenie dýchania a pulzovej frekvencie (telo registruje nadbytočný oxid uhličitý a sa snaží zbaviť sa ho vydychovaním) zbytočne tak zaťažujete svoje telo.
- Oxid uhličitý môže neželane zrýchliť činnosť žalúdka a prácu čriev.
Bublinkové vody by vôbec nemali piť ľudia so srdcovými ťažkosťami, diabetici, ani tí, čo majú ťažkosti so žalúdkom alebo trávením. Rozumné je však nepiť ich ani v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti.
Viem, že mnohým bublinky chutia viac ako obyčajná voda. Ale chuť by nemala rozhodovať o tom čo jeme a pijeme.
Na rozhodovanie používajte rozum, nie jazyk!
Nevhodný nápoj teda síce do tela na chvíľu dodá tekutinu, ale kofeín, taurín či bublinky sa postarajú, aby sa tekutina z tela rýchlejšie vylúčila. Inými slovami: napili ste sa, ale telo z toho nezíska viac tekutiny. Presne to sa hodí výrobcom – pijete a zostávate smädní? Kúpite viac! Skvelé pre nich.
Takže ak chcete podať výkon, tak povzbudzováky a energetické nápoje obsahujúce taurín či kofeín sú zlou voľbou. Ak chcete, dajte si kávu, alebo zelený čaj, ale počítajte s tým, že to v tele povzbudí aj stratu tekutín. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa ku káve podáva aj pohár vody.
- Športové rehydratačné nápoje sú pri chudnutí nevhodné. Ak si po hodinke chôdze, bicyklovania či kolobežkovania dáte pohár takého zázraku, tak pocítite príval energie a chuti cvičiť. Ten príval energie je glukóza z nápoja, ktorá sa dostala do krvi. Vaše telo práve prestalo páliť váš tuk, ako zdroj energie. Už športujete na cukor z nápoja. To je presne to, čo ste nechceli.
- Rehydratačné nápoje sú určené pre vytrvalostný šport. Po slovensky to znamená, že kolobežkujete už 2 hodiny a ďalšie dve hodiny ešte budete. Je horúčava. Vtedy je rehydratačný nápoj fajn. Aj v prípade, že chudnete.
Chcete schudnúť? Pitný režim vám v tom pomôže!