Pohyb sa nedá ničím nahradiť

Postupne odbúravame zo svojho života pohyb. Prejdeme pár krokov z bytu do auta. Z auta do výťahu v garáži na pracovisku. V práci sedíme. Potom domov. Sadnete si k televízoru. Prirátajte nevhodnú stravu – grilovačky, rauty, reštaurácie, niekedy alkohol. Nazve sa to životným štýlom úspešného človeka. Možno blahobytom. Žiaľ, tento blahobyt poškodzuje zdravie. Je to nebadaný, pomalý proces. Nedá sa priamo pocítiť.

Človek len postupom rokov akosi po troche slabne. Možno je dokonca aj spokojný, ako dobre sa mu darí: „Aha, už 10 rokov sa mi nezmenila hmotnosť“, povie. „To ste mali plno rečí o obezite a mýlili ste sa. Nehýbem sa, jem čo chcem a váha sa mi nemení!“ A veru… Váha naozaj ukazuje stále zhruba rovnaké číslo. No v skutočnosti náš pohodlím znehybnený občan už dávnejšie začal priberať. Stráca svaly a nadobúda tuk. Na váhe sa to nejaký čas naozaj neukáže. Len opasok je trocha tesnejší. Prejde pár sto metrov a už cíti únavu. Najradšej by si sadol. Ak musí ísť rýchlejšie, zadýcha sa. Schody sú tak trocha problém. Už pri sadnutí si do hlbokého kresla tuší, že bude problém z neho vstať. Aj tak sa prejaví nedostatok pohybu v prvých fázach.

Choďte peši, ak sa nemusíte viezť. Choďte po schodoch, ak nemusíte ísť výťahom. Stojte, ak nemusíte sedieť. Seďte, ak nemusíte ležať. Ak nemusíte, nejazdite autom, ale choďte. Aj malé pohyby sa počítajú.

Riešenie obezity je podobné, ako keď vás bolí zub. Musíte ísť k zubárovi, ktorý vám spôsobí ešte väčšiu bolesť, aby to celé skončilo. Mnohí sa preto zubárovi dlho vyhýbajú… Ak chcete schudnúť, musíte začať robiť práve to, čomu ste sa roky vyhýbali. Musíte dohliadnuť na jedenie a začať s pohybom.

Ak sa už roky málo hýbete, pravdepodobne máte tieto ťažkosti:

  • rýchlo a ľahko sa unavíte, cítite sa slabší; aj po malej námahe sa zadýchate;
  • možno máte často studené ruky a nohy;
  • horšie spíte;
  • niekedy vám „búcha“ srdce a neviete prečo a čo to znamená;
  • bolí vás hlava a často aj chrbát; niekedy máte pocity závratov;
  • ste nervóznejší, než v minulosti.

Takéto príznaky sú typické dôsledky pohodlného životného štýlu.

Prečo začať so športom pozvoľna, opatrne a pomaly?

Odporúčania, ktoré nájdete v mojich knihách majú jedno spoločné: odporúčam mierne cvičenie a veľmi pozvoľný štart. Tento prístup vám dá pomalšie výsledky, mám však na to vážny dôvod.

Keby ste nasadili tvrdý tréning, šlo by chudnutie určite rýchlejšie. Nie je však isté, ako dlho by ste sa z takého chudnutia tešili. Tvrdý tréning je nepohodlný a odsáva z vašej pevnej vôle plnými dúškami. Hrozí, že to zalomíte a vzdáte. S tvrdým tréningom tiež prudko stúpa riziko rôznych vážnych zranení. Alebo tvrdý tréning nestihnete zregenerovať a ochoriete. Tomu chceme predchádzať. Preto za vami nestojím s píšťalkou a neženiem vás na plný výkon. Nie ste na súťaži. V rekreačnom a rehabilitačnom športe platí to isté čo v umení: menej je viac.

Nemusíte a ani nesmiete cvičiť do strhania. Stačí, keď športom „spálite“ okolo 8 000 až 10 000 kJ za týždeň. Už to stačí a prejaví sa priaznivý účinok na zdravie. To je okolo 5 hodín rýchlej chôdze za týždeň.

Aj pomalá chôdza, nakupovanie, práca, upratovanie síce spália energiu. Ale tieto činnosti veľmi nepomáhajú chrániť zdravie. Ani páliť tuk. Tu je skrytý ten rozdiel medzi pohybom a športom.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.