Pozor na vaše okolie

V literatúre o úspechu sa často cituje, že váš život bude podobný, ako má päť vašich najbližších známych, alebo priateľov. To zvyčajne platí aj v súvislosti s obezitou. Prečo to tak je? Ich obezita môže mať rovnaké príčiny. Trebárs rovnaký bufet, kam spolu chodievate. Prečo o tom píšem? Náš životný štýl (a teda aj obezitu) ovplyvňuje silný psychologický faktor – porovnávanie sa.

Porovnávame sa s druhými a podvedome dorovnávame prípadné rozdiely. Sme stádovité tvory. Napodobňujeme sa, porovnávame. Keď vaši priatelia priberú, ľahko priberiete aj vy. Ak je niekto tučnejší ako vy, poviete si „nie som na tom až tak zle“.

Prečo vadí, keď sú ľudia okolo vás tuční? Pretože potom môžete mať „len“ nadváhu a stále budete mať dobrý pocit, že ste v skupine najštíhlejší.

Navyše vaši tuční priatelia priberajú z nejakých príčin. Pravdepodobne vás budú pozývať na grilovačky, hostiny, večierky. Nejako sa stravujú a nejako žijú. Ak napodobníte ich životný štýl, priberiete tiež.

Žiaľ, keď prejdete na zdravý životný štýl, zistíte, že vaše cesty sa rozchádzajú s cestami niektorých vašich blízkych. Vy plánujete cez víkend túru, známi grilovačku. Vy potrebujete dlhšie spať, oni večer idú na pivo.

Pri chudnutí je dobré, ak na to nie ste sami. Ak známi idú grilovať a vy nie, trhá to vzťahy. Keď celá rodina a známi žijú nezdravo, je to vážny konflikt. Najlepšie, ak si čo najskôr začnete vytvárať nové priateľské vzťahy. S niekým, kto už dávnejšie schudol. Alebo s niekým, kto nikdy nebol tučný, a žije zdravo. Pokúste sa vyhľadávať spoločnosť ľudí, ktorí už žijú tak, ako chcete začať aj vy. Často ich stretnete v lese, v posilňovniach, okolo bicyklov, kolobežkárov, či medzi bežcami. Nenájdete ich v cukrárni. Ani v pivárni.

Celkom sa vyhýbajte ľuďom, ktorí zaťažujú

Tento tip sa mi ľahko píše, ale mnohým sa ťažšie vykoná. Niekto má tú smolu, že má nepríjemných príbuzných. Potom je každá rada drahá. Skúste si však spísať na papier zoznam ľudí, s ktorými sa zvyknete častejšie stretávať.

  • Každého, kto má väčšiu nadváhu prečiarknite. Vyhýbajte sa obéznym, keď chudnete! Nechcete byť tuční, tak si musíte prestať s tučnými hrkútať. Len by vás od chudnutia odhovárali. Nenápadne, ale účinne.
  • Ďalej. Sú urážliví? Radi trucujú? Vedia sa na vás hnevať, kričať? Zaťažujú vás svojimi problémami a nezaujímajú sa o tie vaše? Sú nudní? Chvastajú sa? Požičiavajú si a nevracajú? Tárajú? Sú vám nesympatickí? Za každú z takých vlastností prečiarknite jednou čiarkou meno takého človeka.

Teraz už máte niektoré mená preškrtané viackrát, iné len raz, či ani raz. Teraz poďme hľadať vašich vhodných spojencov.

Má zmysel pre humor? To je dôležitá otázka. Človek, ktorý sa vie zasmiať, keď poviete niečo vtipné, či vás dokáže pobaviť, je cenný. Zaslúži si tučný obdĺžnik okolo mena. Zmysel pre humor je jeden z najjednoduchších testov. Je zvyčajne indikátorom dobrého duševného zdravia, aj inteligencie. To sú vlastnosti ľudí, s akými by ste sa mohli stretávať častejšie, než s ľuďmi hlúpymi, podozrievavými, domýšľavými, vzťahovačnými, namyslenými, neznášanlivými či žiarlivými. Všetky tieto nepríjemné vlastnosti nájdete práve u ľudí, ktorí nemajú zmysel pre humor. Nedokážu brať veci s nadhľadom. Vyhľadávajte spoločnosť ľudí, ktorí sú múdrejší ako vy, chudší ako vy. Alebo aj bohatší ako vy. Ktorí športujú. Vítaní sú aj ľudia, ktorí už dokázali schudnúť skôr ako vy.

Návyky rozhodnú o tom, či uspejete

Veľká časť nášho konania beží na automatiku. Všetky opakujúce sa činnosti robíme buď bezmyšlienkovite, alebo s minimálnou kontrolou. Umývanie zubov, nákup v obchode, cesta do práce, šoférovanie, obliekanie, nakladanie porcie na tanier. Kým tieto činnosti zvládame rutinne, nemusíme sa namáhať. Mozog rád odpočíva. Neveríte? Overte si to. Skúste len trocha zmeniť zabehnuté veci a uvidíte, aké to je ťažké.

Založte si ruky opačne, než to robievate. Určite ste zvyknutí dať si vždy jednu ruku navrch. Dajte si ju dolu! Nepodstatná vec, ale budete sa cítiť nepohodlne a stále vám to bude prekážať. To je ukážka návyku. Stačí chvíľu nedávať pozor a ruky si dáte tak, ako sa ste boli zvyknutí. Umyte si zuby druhou rukou, než to robíte bežne. Aj to je nepohodlné, pretože nemáte „nacvičené“ pohyby pre obidve ruky. Jedna to zvláda majstrovsky, druhá je ťarbavá. Je ťarbavá preto, že ju nepoužívate. Alebo skúste začať variť v cudzej kuchyni. Doma naspamäť viete kde čo je. Siahate takmer naslepo a práve to vám šetrí čas. V cudzej kuchyni musíte stále rozmýšľať a hľadať.

Zvyky sú v živote užitočné. Šetria čas premýšľania. Ak sa nám niečo osvedčí, nabudúce je pohodlnejšie zopakovať to znova, než to skúšať inak. Miniete tak menej energie. Prečo o tom píšem? Pretože na rovnaký problém nepohodlia narazíte aj pri chudnutí. Musíte zrazu inak variť – vlastne ako keby ste boli v cudzej kuchyni. Musíte jesť iné jedlá, kupovať iné potraviny, začať cvičiť. Stále aby ste na niečo dávali pozor, zapisovali.

Zmena životného štýlu je taká ťažká preto, že nemôžete ísť podľa toho, na čo ste už zvyknutí. Musíte stále dávať pozor, strážiť, hľadať. To je veľká námaha pre mozog. Je to nepohodlné. Preto máme tendenciu vracať sa k starým zvyklostiam. Volá sa to aj zóna pohodlia. Radi sa zdržiavame v navyknutom režime, aj keď je to, aj objektívne pre nás nevýhodné. Je pohodlnejšie mať bolesti chrbta a necvičiť, než začať s cvičením a bolestí sa zbaviť.

Kontrolujte svoj nákupný zoznam! Čo nekúpite, to nezjete. Ak nebudete mať doma nevhodné jedlo, nebudete ho jesť. Tak môžete vopred ovplyvniť svoje budúce správanie – nevznikne návyk jedávania nevhodností. Môžete síce zo zvyku ísť maškrtiť do špajze. No nič v nej nenájdete. Viete čo sa stane? Váš zvyk chodiť hľadať do špajze klobásky sa po pár mesiacoch stratí. Vznikne nový zvyk: v špajzi nie je nič zaujímavé. Netreba tam po nociach chodiť nakúkať.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.