Práca postojačky

V sede sa mení fungovanie tela smerom k horšiemu dýchaniu, horšiemu tráveniu, spomaľuje sa metabolizmus. Preto je výhodné pri práci aspoň časť pracovného času stáť. Dnes dostať stoly s možnosťou rýchlej zmeny jeho výšky. Ak robíte na počítači veľa, odporúčam vám kúpte si taký stôl. Postojačky podáte lepší výkon.

Dýchanie je postojačky lepšie. Využívajú to speváci, rečníci, moderátori. V týchto profesiách sa často stojí. Brušná oblasť nie je postojačky natlačená na bránicu. S lepším dýchaním sa zaisťuje aj lepší výkon mozgu.

Postojačky sme nastavení na akciu, konanie. Na prácu, nie na zaháľanie. Nie je problém pohnúť sa, dokonca je to príjemné. Posediačky sme nastavení viac na odpočinok. Na prijímanie, nie dávanie. Naše reakcie budú stereotypné a orientované tak, aby sme sa museli čo najmenej hýbať.

Státie pri práci je únavné. Už po prvých dňoch som si vďaka tomu viac uvedomil, čo je dôležité a čo nie. V pohodlnom kresle nie je problém len tak bezcieľne si pozerať internet. Skúste sa však k Facebooku postaviť! Už o pár minút zistíte že sa vám nebude chcieť postojačky čítať tie somariny, čo sa odtiaľ valia, ako splašky kanálom. Únava vás rýchlo upozorní, že robíte niečo málo dôležité. Státie pomáha rýchlo rozpoznať priority.

Práca postojačky teda môže byť riešením pre tých, ktorí prevažnú časť dňa len sedia. Nie. Nie je to priamo šport. Ale pre telo je to pestrejšie.

  • Nerobte skokové zmeny. Ak ste doteraz sedeli 8 hodín denne, neprepnite sa na státie 8 hodín denne. Rýchlo by ste to vzdali, pretože by vás bolel chrbát, aj nohy. Na státie prejdite pozvoľna, najskôr tak polhodinku denne. Potom postupne pridávajte.
  • Nikdy neseďte dlho. Robte si prestávky a ak môžete, striedajte sedenie a státie v pravidelných intervaloch. Stačí, ak z pracovného dňa aspoň 2 hodiny postojíte a už to značne pomôže.
  • Práca postojačky sa dá riešiť buď kúpou špeciálneho stola na státie, alebo navrhnite pracovisko tak, že časť času budete stáť a časť sedieť – ak časť práce robíte na stole pri kresielku a iné práce postojačky.
  • Rozvrhnite si pracovisko tak, aby ste často museli vstať z kresla. Skrinky nech sú umiestnené ďaleko.
  • Ak môžete, všetky rokovania robte postojačky, alebo aj pri prechádzke. Viem, nie vždy sa to dá. Ale niekedy áno.
  • Zvážte využitie fitlopty namiesto kresla. Nie na celú pracovnú dobu, ale na nejakú hodinu dve dňa je to výborná zmena.

Ako si vybrať vhodný stôl na prácu postojačky?

Musíte stáť vzpriamene, nie zhrbene. Pracovná doska stola musí byť presne vo výške lakťa. Výrez v doske umožní oprieť si lakte bez predklonu. Monitor vo výške očí a dosť ďaleko. Nekupujte teda stôl bez výrezu pre vaše telo! Potrebujete dostať lakte na stôl bez toho, aby ste sa museli predkloniť. Ak používate 2 monitory, alebo jeden väčší, stôl musí byť dostatočne dlhý, nielen široký. Plus aj pevný, aby techniku udržal.

Ani státie nie je ideálna poloha. Je to trvalé statické zaťaženie. Ľudia, ktorí pracujú prevažne postojačky trpia mnohými ťažkosťami. Najznámejšie sú asi kŕčové žily. Státie preťažuje svaly. To môže viesť k ich postupnému skracovaniu. Neskôr to môže spôsobovať chybné držanie tela. Navyše u obézneho môže práca postojačky neúmerne zaťažovať kolená a členky.

Ako teda pracovať? Zo dve hodinky robte postojačky, zo dve hodinky seďte. A ak je to len trocha možné, raz za hodinu až dve by ste sa mali trocha pretiahnuť, pohnúť.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.