Pred chudnutím sa poraďte s lekárom!

Nadváha a obezita sú vždy signálom, že niečo robíte veľmi zle! Najčastejšie je zlý životný štýl. Potom sa treba zamerať na zmenu životného štýlu, nie na chudnutie. No u lekára sa uistite, že je to naozaj tak. Požiadajte ho, aby posúdil, či môžete chudnúť. Spraví vám pár vyšetrení. Každé tri mesiace si to zopakujte. Ak by na vás váš lekár nemal čas, náladu, alebo rozpočet v poisťovni, nevadí. Ak treba, tak si tie vyšetrenia zaplaťte z vlastného. Alebo choďte k inému lekárovi. Základné krvné vyšetrenie sa dá objednať aj v súkromných laboratóriách. Takže ak vám to nechce spraviť váš obvodný lekár, nájdete iný spôsob, ako sa to dá. Vďaka tomu uvidíte, ako sa vám lepší zdravie. Zároveň budete pod kontrolou, že je všetko v poriadku. U svojho lekára sa spýtajte na tieto veci:

  • Nie je moja obezita spoluspôsobená nejakým ochorením?
  • Neužívam lieky, ktoré obezitu môžu podporiť alebo vyvolávať?
  • Je pre mňa vhodné začať chudnúť?
  • Plánujem prejsť na pestrú stravu. Nie sú nejaké obmedzenia, alebo potraviny, ktoré by som mal z jedálnička vynechávať, kvôli liekom, alebo mojim ochoreniam?
  • Plánujem prejsť na nízkoenergetickú, vysokoobjemovú stravu s vyváženým príjmom živín a balastných látok. Jesť budem okolo 8 300 kJ denne. Je to v poriadku?
  • Plánujem ako pohyb rýchle prechádzky. Mierne zaťaženie, mierne tempo. Objem 6, neskôr možno 14 hodín týždenne. Je to v poriadku?

Nezačnite chudnúť na vlastnú päsť! Tučný človek nefunguje rovnako ako štíhly a zdravý. Veľa tučných ľudí má zdravotné komplikácie.

  • Vysoký tlak krvi, metabolické poruchy, ťažkosti s chrbticou, kolenami, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch, či pruh vyžadujú opatrnejší pohyb.
  • Cukrovka vyžaduje špeciálnu stravu a opatrne nasadzovať pohybovú aktivitu. Ak ste diabetik, možno bude pre vás bežný jedálniček na chudnutie nevhodný. Pokiaľ by ste rýchlo chudli, môže to zmeniť potrebu dávkovania liekov na cukrovku.
  • Alergie na potraviny, migrény, tráviace ťažkosti, žalúdočné vredy, či gastroezofageálny reflux, ťažkosti s pankreasom, často znamenajú škrty v jedálničku.
  • Pri niektorých chorobách (napríklad žlčové kamene) alebo ak užívate niektoré lieky (napríklad lieky na riedenie krvi) je lepšie vyhýbať sa kurkume. Radšej si to overte u lekára.
  • Grapefruity ani pomelo sa nesmú jesť ani piť v podobe džúsu, ak užívate niektoré lieky. Užívate lieky na zníženie hladiny cholesterolu, na srdce, antihistaminiká na liečenie alergie, niektoré antibiotiká, alebo iné lieky? Poraďte sa s lekárom. Týka sa to aj liekov pre pánov, ktorí potrebujú trocha pritvrdiť, či niektorých druhov hormonálnej antikoncepcie.
  • Niektoré lieky proti depresii sa nesmú kombinovať s potravinami, ktoré v jedálničku používam: parmezán, fazuľky, feferónky.
  • Ako začnete chudnúť, začne sa vám znižovať tlak krvi. Pokiaľ beriete lieky na srdce, musíte s lekárom ladiť dávkovanie.
  • Ak užívate betablokátory (lieky na srdce) nemôžete merať športový výkon pomocou tepovej frekvencie a športtesteru.
  • Beriete lieky na cholesterol? Občas si ho dajte skontrolovať. Počas chudnutia sa vám asi podarí cholesterol zraziť na lepšie hodnoty a lekár vám upraví užívanie liekov.
  • V texte odporúčam jesť veľa zeleniny. Sú však aj ochorenia, pri ktorých sa nesmú jesť niektoré druhy zeleniny.
  • V jedálničku sú jedlá zostavené tak, aby obsahovali veľa vlákniny. Pri užívaní niektorých liekov však vláknina môže spomaliť ich vstrebávanie.

Pred chudnutím je vhodné, ak vám lekár spraví niekoľko vyšetrení.

  • Interné vyšetrenie – krvný tlak, cukor, cholesterol, triacylglyceroly, štítna žľaza, pečeňové testy, kyselina močová, prípadne ďalšie;
  • merania, koľko máte v tele tuku a aktívnej hmoty;
  • je dobré dať si vyšetriť vitamín D;
  • pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so srdcom je dôležitá aj spiroergometria, ktorej výsledok určí, pri akej záťaži máte cvičiť.
  • Ak máte viac, ako päťdesiat rokov odporúčam vám pred začiatkom cvičenia podstúpiť záťažové funkčné vyšetrenie. Toto vyšetrenie netreba, kým budete chodiť len na prechádzky. Ale je dobré poznať limity vášho tela. Na 90% vám lekár odporučí začať so športom. Neskôr, keď začnete pridávať na tempe a výkone, bude funkčné vyšetrenie dôležité.

Odporúčam vám pred chudnutím navštíviť aj špecializované pracovisko, napríklad Kliniku telovýchovného lekárstva LF UK. Alebo obezitologickú ambulanciu. Odporúčam uprednostniť návštevu obezitológa, pred návštevou rôznych štúdií krásy, či výživových „poradcov“.

Užitočné je absolvovať aj vyšetrenie u fyzioterapeuta. Skoro určite máte nejaké problémy s držaním tela. Potom vám odporučí ako máte zostaviť tréning tak, aby bol nielen bezpečný, ale aj napravil, čo sa ešte dá. Viac o tom nájdete v kapitole o bolestiach chrbta. Ak sa pri vyšetrení zistí napríklad chybné držanie tela, môžete práve to športom prednostne riešiť.

  • Máte problémy s chrbticou či kĺbmi? Je potrebné, aby vás spočiatku viedol rehabilitačný lekár, alebo aspoň fyzioterapeut.
  • Časté sú problémy so srdcovocievnym systémom. Vtedy je pohybová aktivita síce vhodná, ale musí ju riadiť lekár.
  • Cukrovka sa často objavuje spolu s obezitou. V mnohých prípadoch vhodne zvolenou stravou a životným štýlom viete diabetes II. typu dostať pod kontrolu. Poraďte sa so svojím lekárom. Je možné, že odporúčania v tejto knihe vám odsúhlasí. Podobný režim, ktorý „funguje“ na chudnutie je vhodný aj pri cukrovke. Tieto veci sú však mimoriadne individuálne a čo platí pre jedného diabetika nemusí platiť automaticky aj na iných.
  • Problémy ako pruh, diastáza, epilepsia a rôzne iné choroby radšej konzultujte s lekárom.

Keď prejdete na novú stravu, mali by ste zaznamenať zlepšenie. Ak by sa ale objavili akékoľvek tráviace ťažkosti, niektoré z jedál možno pre vás nie je vhodné. V prípade, že máte tráviace ťažkosti, poraďte sa s lekárom. Gastroenterológ, alebo alergológ je odborník, ktorý môže pomôcť.

Dnes často počujete názory, že farmaceutický priemysel nás chce mať chorých. Nech len užívame ich drahé lieky. Isteže, tento biznis existuje. Ale lekári nám predsa už roky odporúčajú, aby sme sa stravovali zdravo a pravidelne cvičili. Žiaľ, často vidíme, že ľudia namiesto toho, aby zmenili životný štýl, užívajú lieky. Ochorenia sa im stále zhoršujú. Plus neželané účinky liekov k tomu. To ale nie je chyba farmaceutických firiem. To je ľahostajnosť ľudí, ktorí sú za pohodlie a hamburger ochotní platiť peniazmi aj zdravím. Naozaj by som v tom nehľadal konšpiráciu a lobby.

Máte nadváhu, vysoký tlak, cholesterol, začínajúci diabetes, bolesti hlavy a chrbta? Vhodnou výživou a pravidelným cvičením sa dá zvyčajne dosiahnuť zlepšenie aj bez liekov. Samozrejme, zopakujem to ešte viackrát: nie svojpomocne, ale až po konzultácii s lekárom. Sú totiž aj ochorenia, ktoré sa zdravým životným štýlom ovplyvniť nedajú. Potom môžu byť lieky jedinou záchranou, za ktorú môžeme byť vďační.

Dôrazne odporúčam, aby ste nechudli len na vlastnú päsť.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.