Príjemné chvíle si vytvárajte aktívne

Ťažkosti totiž prídu akosi automaticky.

Nezískavajte však pozitívne emócie cez ústa a žalúdok!

Vždy, keď sa vám niečo podarí, nezabudnite sa v duchu oceniť. Nešetrite myšlienkami uznania, ktoré adresujete sami sebe vždy, keď prekonáte svoju túžbu zjesť niečo nevhodné. „Dokázal som odolať. Som fakt dobrý, zlepšuje sa mi výdrž. Som na seba hrdý.“ V našich končinách je zvykom zmýšľať o sebe v čo najväčšej skromnosti. Kto chváli sám seba je považovaný za samoľúbeho narcisa. Je to však falošný postoj. Ak sa budete štylizovať do role skromného, poníženého, bezvýznamného, pranepatrného červíčka, tento postoj vás ovplyvní. Pokiaľ plne neveríte, že dokážete schudnúť, neschudnete! Myšlienky uznania vám pomôžu budovať si sebavedomie.

Autosugescia pri chudnutí

Večer si v posteli ľahnite na chrbát. Hovorte k sebe tónom, ktorý neznesie pochybnosti. Niečo v tomto duchu: „Som spokojný. Dnes som mal dobrý deň. Darí sa mi. Jedol som vhodné jedlo, pil som primerané množstvo vody. Som rád, ako sa mi darí prekonávať lákadlá. Udržiavam si hmotnosť, nepriberám. Bol som na prechádzke. Tukové zásoby sa mi pekne míňajú. To, ako vyzerám a ako sa cítim riadim ja.“ Cieľom takých monológov je pripomínať si svoj zámer schudnúť. Je celkom ľahostajné, či potom začnete meniť svoju životosprávu preto, že ste si to „vsugerovali“, alebo „len“ častým pripomínaním ste si spomenuli na záväzok, ktorý proste myslíte naozaj celkom vážne. Ak v duchu dáte pozornosť zdravému životnému štýlu, dostanete ho.

Pritom si všímajte celkom inú vec: Dokážete si každý večer a každé ráno aspoň spomenúť na to, že chcete schudnúť? Ak áno, je to dobrý signál.

A čo keď fakt všetko zlyháva?

Sú však ľudia, ktorí chudnutie jednoducho nedokážu vydržať. Chcú schudnúť, ale nevedia sa donútiť. Tu by som radil:

Najskôr sa poraďte s psychiatrom, nie s chirurgom!

Obezita môže mať aj inú príčinu, než len prebytok jedla. Nevyriešené emočné problémy, týranie, trápenie, zneužívanie, diskriminácia, citové vydieranie, manipulátor v rodine, šikanovanie. Častá je aj depresia, o ktorej obézny ani nevie. Niekedy je v pozadí obezity zlá sociálna situácia, napríklad osamelosť.

Človek si ani neuvedomí, že jedenie možno začalo ako únik pred tým, že ho niekto ponižuje. Potom sa z toho stane aj zvyk a príčiny sa zmiešajú. Veľa problémov jednoducho naozaj začína v hlave. Preto je dobré navštíviť psychoterapeuta. Môže naozaj pomôcť. Môže vám predpísať lieky, ktoré potlačia túžbu maškrtiť, alebo zmiernia rôzne ťažkosti. Alebo vám pomocou psychoterapie pomôže lepšie zvládať životnú situáciu.

Viem, na psychológov a psychiatrov sa niektorí ľudia dívajú cez prsty. Povedia si „predsa nie som blázon!“ Ak na mňa dáte v iných radách, tak aj táto má dôvod! Za tie roky, čo sa venujem chudnutiu, som sa už rozprával s mnohými obéznymi. Prakticky vždy, ak to bola väčšia obezita sme rýchlo narazili na niečo, čo toho človeka trápilo. Niekedy sú to zranenia z minulosti, inokedy súčasné. Tam bola skutočná príčina ich obezity. Kým sa nevyriešila, chudnúť sa im zvyčajne nedarilo. Alebo vydržali len pár týždňov a koniec.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.