Relaxácia po slovensky znamená uvoľnenie. V širšom zmysle ju teda budeme chápať ako opak stresu, opak námahy, opak nerváku. Ako odpočinok. Ako niečo príjemné a ľahké. Pozeranie filmu, čítanie knihy. Hru na hudobný nástroj. Voľný čas strávený s partnerkou a rodinou. Klebetenie. Spánok.
Je dobré, ak si v živote nájdete čas na primeranú relaxáciu. Dobré je, aby to bolo pestré. Nestačí, ak vo voľnom čase budete len pozerať na TV. To je pasívna relaxácia. Nestačí ak budete vo voľnom čase len hubárčiť. To je aktívna relaxácia. Striedajte to.
Dlhodobé vyčerpanie bez relaxácie vždy vedie aj k zlyhávaniu „vôľových“ rozhodnutí. Nielen k únave.
Čím viac pracujete, tým menej odpočívate. Inými slovami teda „hromadíte vyčerpanie“. Taký stav preťažuje telo i vôľové rozhodnutia. Normálny režim je namáhať sa a potom primerane dlho odpočívať.
Keby ste, napríklad, príliš tvrdo trénovali bez odpočinku, po nejakom čase sa vám začnú míňať rezervy. Trénovali by ste síce tvrdo, ale boli by ste stále slabší a menej výkonní. Volá sa to aj pretrénovanie. Ak by ste s tým neprestali, ochoreli by ste. Podobné to je aj v bežnom živote. Náročná práca, potom si naparíte tvrdý tréning, rodinné povinnosti a nakoniec polomŕtni padnete do postele s mobilom v ruke a málo sa vyspíte? To je to isté. Chvíľu sa taká záťaž vydržať dá. Možno aj pár mesiacov, niekto pár rokov. Potom niečo „praskne“. Buď sa poškodia vzťahy s ľuďmi, alebo sa objavia zdravotné ťažkosti. Niekto unikne do alkoholizmu, iný sa začne prejedať. Neviete vopred, čo to bude. Preto je lepšie neísť na hranicu úplného vyčerpania. Nemali by ste mať pocit, že robíte niečo nepovolené, zakázané, že sa len flákate, ak si dáte raz za čas po tréningu športovú masáž. Odpočinok je nutnou súčasťou zdravého životného štýlu.
Veľa ľudí má dnes vysokú pracovnú záťaž. Chcú bývať v peknom, kúpiť si nové veci, jazdiť autom, užiť si drahšiu dovolenku. Zvyčajne pracuje manžel aj manželka. Niekedy aj v dvoch zamestnaniach. To tu pred 100 rokmi nebolo. Čo sa stalo, že kedysi stačilo, že zarábal len muž? Súvisí to so všetkými tými skvelými vymoženosťami, ktorých máme plné byty? Hromadíme veci. V byte máte zrejme tisícky možno aj niekoľko desať tisíc predmetov, vecí, drobností, veľkostí, haraburdia. V staršom rodinnom dome to bývajú státisíce vecí. Na to sa zmenili peniaze, ktoré ste museli zarobiť na úkor svojho voľna a života. Boli dobre investované?
Spánok
Dnes vďaka technike môžeme mať aj z noci deň. Ale to nie je zdravé. Správne by sme mali zaspávať krátko po zotmení a vstávať spolu so slnkom. Nebyť elektriky a rôznych prístrojčekov by vám veľmi nezostalo nič iné. Tak by to ale malo byť. Potrebujeme tretinu z času dňa na spánok.
Dnes však dosť ľudí trpí nedostatkom spánku. Mnohým chýba hodina aj dve spánku denne. To sa nedá dohnať víkendovým dospávaním. Vždy keď to oklamete, idete proti sebe. Nedostatok spánku sa prejavuje rôzne. Vyčerpanosťou, zlou náladou, predčasným starnutím, ale aj zlým chudnutím.
Autori motivačnej literatúry radia, aby ste vstali skôr a získali tak o pol hodinu času viac. To je zlý nápad! Nevyspatý človek má väčšiu chuť jesť a menej spraví. Je ako spomalený. Ak môže, odpočíva. Úspornými pohybmi „spáli“ menej energie. Má podstatne slabšiu „vôľu“. Nuž a okrem iného: čím dlhšie bdiete, tým viac stihnete zjesť. Nevyspatosť je silný stresujúci faktor.
V stave vyčerpania náš mozog pracuje inak. V menej kritickom režime. Oveľa ľahšie skočíte na lep podvodníkovi, reklame na nejakú hlúposť. Keď ste nevyspatí spravíte viac chýb. Navyše unavený človek radšej ide po „vychodených chodníčkoch“, než by sa snažil o niečo nové. Dlhodobý nedostatok spánku zvyšuje riziko cukrovky. Preto spite denne 7 až 8 hodín.
Spánku treba venovať tretinu života.
Inak tie zvyšné dve tretiny nebudú stáť za veľa.
Nevyspatí a unavení, máte málo trpezlivosti. Ponocovaním vypnete svoju pevnú vôľu a ľahšie zlyháte. V chudnutí, aj iných dôležitých veciach.
Ako zlepšiť kvalitu spánku? Kofeín je najčastejším dôvodom nespavosti. Pijete viac, ako dve kávy za deň? Alebo aj energetické nápoje? Kofeín sa z tela odbúrava pomaly. Jedna káva môže „účinkovať“ aj 15 hodín. Viem, povzbudí len na chvíľu. Veľa ďalších hodín však môže brániť spánku. Vydržte pár dní bez kávy a uvidíte, či zaspíte. Ak áno, nepite kávu vôbec. Alebo pite kávu len doobeda. Jednu, najviac dve.
Prostredie v ktorom spíte má tiež zásadný vplyv na kvalitu spánku. Dostatok vzduchu, ticho, správna teplota a tma. Zariaďte si, aby vám v izbe nesvietil do očí budík, či lampa pouličného osvetlenia. Kvalitná by mala byť aj posteľ a jej vybavenie. Rušivé môže byť aj chrápanie partnera. Chrápanie a najmä apnoe znižuje kvalitu spánku. Ak máte vy, alebo váš partner tento problém, bezodkladne ho riešte so svojím lekárom. Niekedy spánku bráni stres, strach, alebo niečo, čo vás trápi. Poraďte sa s psychológom.
Pred spaním nepoužívajte mobil, ani si nepíšte správy. Svetlo z týchto zariadení a myšlienky na napísané veci oddialia čas zaspávania aj o pol hodinu.
Neužívajte tabletky na spanie. S tabletkami síce zdanlivo pekne zaspíte, ale spánok s liekmi nemá potrebnú kvalitu a účinok. Hlavne pozor nato, aby ste nebežali v manažérskom režime, keď cez deň so zákazníkmi vypijete 8 káv „na čulosť“ a večer si dávate tabletku „na spanie“. Potom vyrabujete o štvrtej ráno chladničku a ani si to nebudete pamätať.
Ak spíte málo (5 až 6 hodín) je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že budete tuční. Takže vypnite televízor a sociálne siete a choďte spať.