Relaxácia po športe

A teraz k športu to najdôležitejšie: Ak budete málo odpočívať a veľa cvičiť, a niečo zlé sa stane. Zvyčajne niečo, čo tento neprirodzený stav zastaví.

  • Ak cvičíte unavení, zvyčajne si nájdete nejakú úľavovú polohu pri cvičení = zlá technika = vyššie riziko úrazu.
  • Pritvrdý tréning berie priveľa zdrojov na regeneráciu, môže oslabiť imunitu. Pár tvrdých tréningov a „dostanete“ virózu, či ochoriete.
  • Pritvrdý tréning zníži zásoby krvného cukru a ak skončíte v stave hypoglykémie, je vysoko pravdepodobné, že po tréningu nevydržíte a zjete niečo nevhodné. A priberiete viac, než ste dali „dole“ tréningom.
  • Alebo vám „len“ rupnú nervy a prestane vás to celé baviť.
  • Tvrdý tréning sa môže prejaviť v podobe vrások. Pri námahe sa zhoršuje prekrvenie tváre. Robte to často a budete vyzerať vyčerpane a strhane.

Keď športovec začne trénovať priveľa, telo nestíha regenerovať. Napriek tvrdým a častým poctivým tréningom mu začne postupne klesať výkon. Podobne aj proces chudnutia sa v takom nastavení zastavuje a telo začne skôr chradnúť, ako chudnúť. Volá sa to aj pretrénovanie, alebo presnejšie „neznámy dôvod zníženej výkonnosti“.

Kedy a čo jesť pred športom a po ňom

Počas tréningu sa trávenie „vypne“. Preto je dobré nezačínať tréning s čerstvo napchatým bruchom. Ľahké jedlo si dajte asi tak hodinu pred športom. Normálna porcia jedla dve hodiny pred športom. Ťažšie jedlo tri hodiny pred športom. Ale ťažké jedlá pri chudnutí, dúfam, nejedávate.

Po tréningu nemusíte jesť nič špeciálne. Najlepšie bude najesť sa po tréningu až v čase, keď máte jesť ďalšie bežné jedlo.

Športovci si dávajú banány. Nenapodobňujte ich. Pribrali by ste z toho. Ostatne – pozrite si tie pretekárske bruchá niektorých amatérskych cvičencov v posilke. Že im ale teda poctivo pretekajú cez vzpieračské opasky!

Diabetes a šport

Diabetes mellitus 2. typu je medzi obéznymi časté ochorenie. Je možné, že sa vás diabetes nejako týka. Možno vám ho zatiaľ nediagnostikovali, ale môžu sa u vás už rozvíjať prvé ťažkosti. Už ste boli u lekára na kontrole?

Najväčšie riziko pri športe u diabetika je hypoglykémia. Pri nesprávne zvolenej záťaži, alebo pri príliš dlhom tréningu hrozí, že cukor klesne príliš. Preto diabetik musí začať len s krátkou a miernou záťažou. Postupne, na ploche týždňov, môže tréning opatrne predlžovať a zvyšovať záťaž.

Hypoglykémia nemusí nastať už počas športového výkonu. Niekedy sa môže objaviť aj 2 či 3 hodiny po záťaži, keď by to človek už nečakal. Diabetik často nemusí vôbec cítiť že ide do príliš veľkej záťaže so srdcom. Tep a tlak už môžu byť v kritickom stave, ale diabetik si možno všimne len ťažký dych.

Lekár vám dokonca možno odporučí cvičiť dvakrát denne, ale krátko. Tréning u diabetika totiž má iné účinky, ako tréning zdravého človeka. Zdravý človek môže trénovať jeden dlhší a intenzívny tréning každý druhý deň. U diabetika by to nefungovalo.

  • Dobrá správa: diabetes sa dá zmierniť aj pomocou pohybu. Šport chráni pred vznikom alebo zhoršovaním toho ochorenia. Schudnutie a pohyb môžu viesť k vymiznutiu príznakov a lekár môže znížiť či vysadiť lieky.
  • Zlá správa: väčšina diabetikov sa pohybu systematicky vyhýba. Ak vás pohyb zúfalo nebaví (dôverne to poznám!) je veľmi, veľmi, veľmi ťažké prinútiť sa k nemu.

V takom prípade vám možno pomôže sparring partner. Ale taký, ktorý vás cvičiť volá. Nie taký, ktorý sa chce uliať rovnako ako vy.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.