Schudli ste? Tak už nepriberte!

Či ste už schudli 5 alebo 50 kíl, čaká vás už len posledné krátke obdobie: zvyšok života. Čo s ním? Ak ste mali ťažkosti s nadváhou či obezitou, počítajte s tým, že si už navždy budete musieť stále dávať pozor. Budete sa musieť strážiť. Navždy. Možno to vnímate ako nespravodlivosť, ale nedá sa nič robiť. Žiaľ, veľká väčšina ľudí sa pri chudnutí dostane len po schudnutie. O pár mesiacov ich znova vidíte tučných. Čo sa stalo?

Udržať si novú váhu je ťažké preto, že mnohí chudnutie používajú iba ako nástroj na zbavenie sa pár kíl slaniny.

Pár mesiacov sebazaprenia, nech nie som taký tučný. Po schudnutí nastane uspokojenie. „Už som v poriadku“. A mnohí sa postupne vrátia k starému životnému štýlu. Tu a tam výnimka. Občas vynechaný tréning. Stále viac výnimiek. Na tréningy nezvyšuje čas. Čoraz viac sa to podobá tomu životnému štýlu, ktorý ich už raz priviedol k obezite. Zákonite sa to zopakuje.

Preto: Nedajte si za cieľ chudnutie, ale zdravší životný štýl.

To je trvalý, dlhodobý cieľ, ktorý nemá koniec. Dáva zmysel dodržiavať ho, pretože vám to po zdravotnej stránke prospeje.

Nesnažte sa schudnúť do dokonalej postavy. Ak ste roky trpeli obezitou, počítajte s tým, že dokonalú postavu už nedosiahnete. Ak ste obézni, nedajte si za cieľ schudnúť „do plaviek“, či znovu získať „perfektnú figúru“. Na ňu ste mali myslieť, kým ste tučneli. Uspokojte sa s cieľom schudnúť pre zdravie. Dajte si za cieľ schudnúť „len“ na štíhlosť primeranú veku a predchádzajúcej hmotnosti. Ak ste boli obézni a meriate napríklad 170 centimetrov, nemali by ste sa snažiť schudnúť na menej ako 70 kíl (výška mínus 100).

Aj keď sa zameriate na zdravší životný štýl, v prvej fáze vás bude zaujímať jeho najviditeľnejší efekt: chudnutie. Sledujte to.

Chudnutie má mať svoj začiatok, priebeh a aj koniec.

Ako ukončiť proces chudnutia a prejsť na normálnu stravu?

O tom je táto kapitolka. Po schudnutí by ste nemali skokovo meniť stravovací režim! Ak ste doteraz jedli okolo 8 000 kJ energie denne, váš metabolizmus je na to nastavený. Keby ste teraz skokovo prešli na vyšší príjem energie, začali by ste mierne priberať. Preto musíte pridávať čo najpomalšie.

  1. Oproti predchádzajúcemu režimu teda obohaťte svoj denný príjem energie len o 500 kJ na deň. Nemusíte to počítať cez tabuľky, prax už máte. Oproti režimu počas chudnutia môžete začať mierne uberať z bielkovín a odvážnejšie pridávať pomalé sacharidy. Napríklad si dajte väčší krajec chleba, než ste si dávali počas chudnutia. Nič navyše si za deň nedoprajte. Z denného príjmu okolo 8 000 kJ sa teda dostanete na 8 500 kJ. V tomto režime zotrvajte asi týždeň. Potom sa odvážte a odmerajte si pás.
  2. Ak ďalej chudnete, prihoďte denne o ďalší kúsok jedla viac. Denne teraz zjedzte napríklad 9 000 kJ energie. A o týždeň znova na váhu.
  3. Ak váha ukazuje, že stále chudnete, pokračujte od bodu 2. Pokiaľ sa chudnutie začína spomaľovať, ponechajte množstvo jedla a pohybu bez zmeny. Dalšie týždne sa pravidelne kontrolujte. Akonáhle váha „drží“ a vy nechudnete a ani nepriberáte, je všetko v poriadku. Skúste pridávať stále o trocha stravy viac tak, aby ste ale nepriberali. K tomu, samozrejme, musíte primerane cvičiť, alebo aspoň chodiť na prechádzky.
  4. Cieľom je, aby ste sa dostali zhruba na čísla, ktoré sú primerané vášmu veku a pracovnej záťaži. Inými slovami, aby ste jedli toľko, koľko je pre vás primerané. Nie je vhodné, aby ste boli dlhodobo v podvýžive.

Žiaľ, už nikdy sa nesmiete vrátiť k starým nešvárom typu jedenie bez kontroly. Maškrtenie, jedenie nevhodných potravín, nepravidelné jedenie, pasívny životný štýl bez športu či návrat k popíjaniu alkoholických nápojov. To všetko by vás vrátilo nazad do sveta tučných.

Po schudnutí sa vaša hmotnosť bude trvale tlačiť smerom nahor. Vaše brucho bude chcieť byť väčšie.

Nadobudnete pocit víťaza. Už ste schudli, už sa vám nič zlé nemôže stať. A tak si dovolíte tu a tam malú výnimku. Stále častejšie. Pozor na to!

Rád by som vás upozornil, že čím častejšie si povolíte tento výnimočný režim, to znamená, že trochu pribrať na výnimkách, potom rýchlo trochu schudnúť a znovu, tým bližšie budete k jojo efektu. Preto:

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.