Schudnúť stačí „len“ po zdravie

Čím je človek obéznejší, tým viac zdravotných ťažkostí má. Potom účelom chudnutia nemusí byť len túžba mať zas sexi štíhlu postavu. Stačí, ak sa zlepší tlak krvi, či zmiernia prejavy cukrovky.

Stačí schudnúť o 10% a zlepší sa vám zdravotný stav!

Teda schudnutím zhruba o 10 kíl sa zníži riziko rozvoja mnohých ochorení. Samozrejme, atraktívnejším cieľom by bolo schudnúť „úplne“, do štíhlej postavy. Tu vás asi nepoteším.

Čím vyšší stupeň obezity ste na sebe dopustili, tým ťažšie sa vám podarí dostať telo nazad na „normál“.

Vypásli ste sa nad nejakých 120 kíl? Alebo ešte viac? Potom môžete počítať s tým, že sa vám podarí reálne schudnúť asi na číslo vaša výška mínus 100. To je ambiciózny, ale realistický cieľ. Už to nebudú modelkovské miery.

Ako rýchlo sa vlastne priberá?

Predstavte si, že si denne doprajete len malú výnimku. Možno koláčik, dobošku, či viac slaninky do halušiek. Alebo viac ovsených vločiek, než by malo byť. Z tejto výnimky priberiete denne možno len jeden jediný gram. To je nič, poviete si! Veď kilo má tisíc gramov. Tak poďte počítať:

  • Máte 10 rokov a začnete trocha viac maškrtiť. Ročne priberiete len 365 gramov tuku navyše. Necelého pol kila ani nevidieť.
  • V dvadsiatke sa vaše úspory tuku z detstva rovnajú 3,6 kg. Denne si ďalej doprajete tu hranolky, tam bagetku a zalejete to sladkou malinovkou, či energetickým nápojom. Nadváhu necelé 4 kilá fakt netreba riešiť…
  • V tridsiatke nabrala len trocha maškrtná žena po pôrode aspoň 5 kíl navyše. Maškrtný muž na to nepotreboval ani rodiť. K tomu už máte našetrených 7 kíl slaniny od detstva po jednom grame denne. To máme spolu 12 kíl nadváhy. Hlavne na pupku. Nie je to dráma. Ale štve vás to. V lete to vidieť. Už by ste aj chceli schudnúť, ale nedarí sa vám.
  • A už sa počítate ku štyridsiatnikom. Už nosíte 16 kíl slaniny navyše. Teraz už nebudete priberať len jediný gram denne. Bude toho viac. Ste usadlejší, energetický výdaj je stále menší. No v jedle sa neobmedzíte.
  • A tak v päťdesiatke máte nadváhu 20 kíl. Skôr však viac. V tomto veku sa už metabolizmus začína spomaľovať aj bez diét.

A to som počítal decentné maškrtenie. Jediný, maličký gram tuku nabratý denne. Plus občas nejaká tá hostina s rodinou, trochu alkoholu… To celý proces ešte urýchli. Stačí chvíľu (trebárs 30 rokov) nedávať pozor a človek je zrazu tučný. Nie, neobžieral sa denne. Ale denne sa stravoval trocha horšie.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.