Sledujte vždy len jeden cieľ

Hovorí sa: veľa psov – zajacova smrť. Ak sa sústredíte na malý počet úloh, držíte všetky pod kontrolou. Keď je úloh veľa, zlyháte. Prečo? Prepínať sa medzi úlohami vyžaduje čas a námahu. Od istej chvíle zaberie „prepínanie sa“ medzi úlohami viac času a energie, ako ich plnenie. Rýchlo stúpa vaše vyčerpanie a rastie počet chýb. Jednou z chýb potom je, že niektoré úlohy začneme zanedbávať. Máme totiž sklon uprednostňovať tie, ktoré sú nám príjemnejšie. Alebo pohodlnejšie. Zanedbávame tie, ktoré nemáme radi.

Obmedzte preto množstvo cieľov, ktoré chcete naraz splniť. Bolo by super, vzdať sa fajčenia, prestať aj spoločensky popíjať alkohol, začať cvičiť, zdravo sa stravovať a namiesto autom všade chodiť peši, alebo na kolobežke. Znie to skvele a dávalo by to aj zmysel. Taká hlboká zmena by však bola príliš vyčerpávajúca. Výsledok? Pár týždňov človek „vydrží“. Potom „praští“ všetkým a vráti sa k svojmu starému životnému štýlu. Stratí náladu TAKTO žiť. Rozumnejšie preto je odstraňovať zlé návyky postupne, pomaly a pozvoľna. Po jednom. Ale poriadne. Napríklad:

  • Najskôr sa zbavte jedov. Cigarety, alkohol a prípadne aj spoločnosť toxických ľudí. Toxickí ľudia nie sú len fajčiari. Sú to aj negativisti, ktorí všetko ofrflú, kritizujú, nadávajú. Tiež manipulátori, alkoholici a citoví vydierači. Preč s nimi z vášho života a žiadne pocity viny!
  • Potom sa pozrite na stravu. Aj tu začnite po menších krokoch. Dajte preč maškrty. Pridajte zeleninu a ovocie. Potom sa začnite trocha venovať pravidelnosti jedla. Neskôr trocha skúmajte, ako presne by mala vyzerať porcia a z čoho sa má skladať. Znova: žiadne skokové zmeny. Zmeny robte postupné, na ploche viacerých týždňov.
  • Následne sa začnite systematicky hýbať. Na úvod stačí ak denne pôjdete na kratšiu prechádzku. Neskôr rýchlejším tempom a dlhšie. Neskôr začnite pridávať aj rehabilitačné cvičenia. Silové cvičenie ešte neskôr.

Takto postupne vniknete do zmien s menším pocitom záťaže, alebo straty osobnej identity. Možno to celé potrvá pol roka, či rok. Ale potom je veľká šanca, že zmeny budú trvalé. A to už je úspech. Zhodiť pár kíl a potom zas pribrať nie je úspech. To dokáže každý.

Najľahšie sa udržíme pri myšlienkach na danú tému (aj pri motivácii) práve tak, že sa aktívne venujeme danej téme. Čítajte o chudnutí, zdravej výžive, diskutujte o týchto témach na internete, čítajte motivačné časopisy. Púšťajte si prednášky o výžive a športe od skutočných odborníkov.

Pripravte sa na boj s najbližšími

Keď začnete chudnúť, stretnete sa s odporom. Veľa ľudí nerado vidí, ak ste dlhší čas disciplinovaní. Kazíte totiž normu! „Ty si už s nami nedáš pivo? Ani na husacie hody nejdeš?“ Namiesto ocenenia vašich výsledkov začnú proti vášmu chudnutiu a dôslednosti zaznievať protesty: „Toto už fakt preháňaš! Prestaň sa až tak obmedzovať! Si chorý, keď sa tak kontroluješ. Si už posadnutý tou stravou a cvičením. To už je fanatické takto sa strážiť.“ A podobne.

Budú znevažovať vaše zámery, budú vás znehodnocovať. Najčastejšie to budú robiť tí, čo sami majú nejaký vrúbok na pažbe nezodpovednosti. Majú nadváhu? Na nich pozor! Hodilo by sa im, aby ste ani vy nemali výsledky! Keď sa totiž vy dokážete premôcť, je jasné, že oni to nezvládli. Závidia vám. Ale im sa so sebou nechce nič spraviť. Tak zaútočia proti vášmu odhodlaniu. Dozviete sa, že vyzeráte „sucho, ako keby ste mali rakovinu“. Nedajte sa zmanipulovať neschopnými.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.