Stres „zruší“ schopnosť sústrediť sa

Jeden z prvých príznakov škodlivého stresu je zhoršenie pracovnej pamäti. Pracovná pamäť priebežne spracováva aktuálne informácie. Čo vidíme, cítime, počujeme, čítame, hovoríme. Riadi našu aktuálnu činnosť. Orientáciu, kde sme. Kto čo práve povedal a čo na to povieme my. V pracovnej pamäti triedime a rozhodujeme, čo spravíme ďalej. Ak je pracovná pamäť narušená, zabúdame o čom sme pred chvíľou hovorili, čo sme chceli spraviť.

Vyčerpanie pracovnej pamäti sa prejavuje tým, že skáčeme chaoticky z myšlienky na myšlienku a takmer hneď zabudneme čo sme chceli pred chvíľou spraviť. Niečo sa spýtate a zabudnete nielen že ste sa na to už pýtali, ale aj na odpoveď. Máte pocit, že sa od istej doby akosi neviete na nič poriadne sústrediť? Môže to byť signál, že ste v niečom preťažení.

V súčasnosti je množstvom podnetov a informácií stresovaná priamo pracovná pamäť. Tá má malú kapacitu a ľahko sa preto vyčerpá. Poznáte niekoho, kto si takmer stále s niekým na mobile píše krátke správy? Všimnite si, ako rýchlo zabúda či sa vás už na niečo pýtal, alebo nie. Taký človek je roztržitý a nevie sa sústrediť len na jednu vec viac, než na pár minút. To je typický signál, že vstupov „do hlavy“ prichádza príliš veľa. To je tiež stres!

Chcete si odpočinúť po práci, ale pozeráte si na počítači internet, každú chvíľu odpovedáte na správy cez mobil. V počítači otravujú reklamy. Vedľa je pustený televízor a ako tlampač tam fanatický hlas polopríčetne ziape čosi o senzačných zľavách. V kresle stále hovorí svokra. Musíte sa tváriť že ju počúvate, ale v duchu kalkulujete, čo na večeru. Priveľa vstupov naraz!

Ak cítite, že ste zahltení informáciami, mali by ste začať filtrovať vstupy do pracovnej pamäti. Niektoré neovplyvníte vôbec. Iné máte úplne pod kontrolou. Začnite riadiť to, na čo máte vplyv. Ovplyvníte najmä:

  • Médiá – nemajte zapnuté rádio a televízor, ak ich aktívne nesledujete; niekto ich používa, ako „zvukovú kulisu“, ale odsáva to pozornosť. Načo žiť v kulisách? Žite v realite! Akým informáciám pravidelnejšie venujete svoj čas? Týkajú sa vôbec vás? Cenzurujte. Čítaním časopisov či sledovaním televízie sa dozviete len o málo dôležitých veciach.
  • Chaos – pokúste sa obmedziť množstvo vecí, ktoré naraz riešite v jednej chvíli, vytvorte poradovník a začnite vždy od najdôležitejších vecí.
  • Aplikácie v mobile a sociálne siete sú nastavené tak, aby pútali pozornosť. Niektoré sú naprogramované tak zákerne, že nie je jednoduché vypnúť všetky druhy pripomienok. Ak okamžite odpovedáte na všetky správy a hovory, ste kandidát na vážne poruchy pamäti.
  • Otravní ľudia – ak vám niekto nevyhovuje, nie ste povinní s ním tráviť čas. Obťažuje vás stále počúvať švagra alebo sa dať sekírovať svokrou? Kto povedal, že ste povinní im to trpieť? Asi oni! Lebo sa im to hodí. Netrpte to! Oni s tým neprestanú, kým im budete robiť publikum.
  • Filmy a relácie v televízii. Mali by ste chuť relaxovať, ak by ste vedeli, že každých 10 minút vám niekto dá facku? Asi nie. Ale v televízii si na taký mrzký šok mnohí zvykli a akceptujú to. Volá sa to reklama. Prvý zvuk znelky je taký agresívny, ako keď na vás nečakane brechne pes! Šok, nech sa divák zobudí. Nadšené hlasy čosi predávajú naštvanému publiku.
  • Rešpektujte biorytmus – jeho narušenie je pre telo tiež záťaž.

V priebehu stresu sa uvoľňujú látky, ktoré ovplyvňujú mozog, telo, aj emócie. Stresujúci film, ktorý vzbudí strach a napätie vyvoláva aj telesnú odpoveď. Inými slovami ísť v rámci odpočinku pozerať horor je zlý nápad. Hormóny vaše telo pripravia na reakciu, ale vy len sedíte. Žiaden útek, alebo útok, na ktoré vás tie hormóny vlastne nastavili.

Telo v strese nebude chudnúť. Skôr začne chradnúť.

Preto skôr než začnete chudnúť hľadajte spôsob, ako zvládnete stres.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.