Tipy, ako sa vážiť

Vážte sa ráno, vždy v rovnakom čase. Pred vážením si môžete ostrihať nechty na rukách a nohách, odlakovať nechty. Očistiť pleť, nekrémovať. Oholiť sa (tvár, pod pazuchami a všetko, čo sa holiť dá), umyť si zuby. Nezabudnite sa vysmrkať a trocha vyplakať. Na WC zo seba vytlačte všetko, čo sa vytlačiť dá. Zložte si retiazky, prstene, piercing, okuliare. Aspoň na chvíľu odložte mobil. Nech ste pred vážením čo najľahší.

Vážte sa vždy na rovnakej váhe. Neporovnávajte výsledky váženia, ak sa vážite na rôznych váhach. Iná váha vám môže ukázať odlišné číslo. Jediná informácia, ktorú sa tak dozviete bude fakt, že jedna z použitých váh váži zle. (Alebo obidve.) Váhy sú často citlivé na rovnosť podložky. Veľa bytov má krivé podlahy. Pred vážením preto skúste nájsť miesto, na ktorom bude váha celkom jednoznačne a bezproblémovo stáť pevne a rovno. Iné číslo odvážite, ak sa na váhu postavíte viac dopredu, dozadu, možno ak inak rozkročíte nohy. Skúste si na váhu „vyliezť“ niekoľkokrát tesne za sebou. Výsledok by zakaždým mal byť viac-menej rovnaký.

Ako odvážiť viac ako 150 kíl? Odvážte sa odvážiť sa!

Osobné váhy zvyčajne vážia len do 120 až 150 kíl. Potom sa dá vážiť tak, že si kúpite dve váhy (nemusia to byť dve celkom rovnaké váhy). Každou nohou sa postavte na jednu váhu a výsledok obidvoch váh stačí zrátať.

Váhu teda môžete rôzne oklamať. Hladovaním sa môžete zbaviť aj dvoch kíl črevného obsahu. Ak úplne prestanete soliť, zrazíte ďalšie tri kilá. Ak viac hodín pred vážením nebudete piť, máte o ďalšie kilo menej. To je mínus 5 až 6 kíl. A ak sa smiem spýtať: koho by ste tým oklamali?

Chcete štíhle číslo na váhe a veľké brucho nad ňou?

Pri chudnutí nie je dôležitá presná váha, ale trend. Potrebujete vedieť, čo sa deje s vašou hmotnosťou v dlhodobom horizonte. Je jedno, či ste schudli zo 120 kíl na 90, alebo zo 115 na 85. Dôležité je, že 30 kíl je preč. To, či vaša osobná váha ukazuje na gram presne alebo trocha nepresne, vám môže byť srdečne jedno. Aj tak vám o chudnutí povie viac krajčírsky meter!

Ak budete sledovať denný alebo týždenný priebeh chudnutia a vážite sa pravidelne, potom si vynášajte trendové čiary. Celkom najjednoduchšia je taká, ktorá spojí začiatok a koniec. Hneď vidíte, ako sa darí.

Chudnutie sa z pravidelného tempa zmenilo na kolísajúce. Pozrite sa teraz rýchlo do poznámok. Čo sa to stalo? Neraz vidíme, že chudnúci sú často nespokojní s bežným pomalým a pravidelným tempom chudnutia. Pridajú tréning, pritvrdia diétu. To im vydrží pár dní. No za tie dni sa zvyčajne niečo stane.

Pritvrdý tréning: „odstrelíte“ si imunitu a ochoriete. Šup do postele. Alebo proste nezvládnete ten nápor na vôľu: „zlyháte“. Aj pevná vôľa sa môže vyčerpať. Zvyčajne po pritvrdení režimu nasleduje znechutenie a uvoľnenie.

Aj preto odporúčam chudnúť pozvoľna a nie rýchlo.

Odporúčam: vážte sa s rozvahou. Neberte výsledky váženia príliš vážne. Vážne berte len obvod pása.

Vyberte si váhu

Pojem digitálna váha vzbudzuje rešpekt, ilúziu vysokej presnosti. No aj digitálna váha je vlastne mechanická. Akurát má výstup vyvedený nie na „ručičku“, ale na displej. Digitálna váha teda nemusí byť o nič presnejšia ako stará váha, vyrobená pred mnohými rokmi. Drahšia digitálna váha už však orientačne vypočíta aj percento telesného tuku. To je číslo, ktoré síce nebude nikdy presné, ale môže naznačovať, čo sa v tele deje.

Výsledky si vždy zapisujte! Kto si nezapisuje svoju hmotnosť, má pocit, že všetko si zapamätá. A naozaj – nie je problém pamätať si, že minulý týždeň som vážil 83,7 a tento týždeň som vážil 82,6 kila. Ale už si určite nebudete pamätať váhu pred troma mesiacmi, alebo staršie výsledky.

Veľa ľudí chce schudnúť, ale ich „opatrenia proti obezite“ sú chaotické. Taký človek pár dní chudne. Potom nejaká výnimka výsledky zhorší. Každú chvíľu diéta, pol kila dolu, potom sa kilo vráti… Bez zápisu sa tak dá stratiť aj niekoľko mesiacov času, pretože človek si ani neuvedomí, že jeho hmotnosť sa dlhodobo vlastne ani príliš nemení. Práve zápis pomôže odhaliť fakt, že je čas zmeniť stratégiu chudnutia.

Opakované chudnutie a priberanie totiž často spôsobí to, že hmotnosť tela sa príliš nemení. Vplyvom nezmyselných diét a zvyčajne aj nedostatku pohybu človek stráca aktívnu svalovú hmotu a naberá tuk.

Sú rôzne druhy tuku v našom tele

Ak je tuk umiestnený hlavne na stehnách, čo je typické u žien, nazýva sa gynoidný typ ukladania tuku. Niekedy sa to označuje, ako hruškovitá postava. Druhý druh obezity sa nazýva androidný, pretože je častý u mužov. Tuk sa ukladá predovšetkým v oblasti pupka. Človek s androidnou obezitou pripomína guľu alebo jablko – na tenkých nohách guľa a zas tenké ruky.

Ak sa vám tuk ukladá len na stehnách a zadku, možno sa vám to nepáči na vzhľad. Zdravie však touto obezitou až tak netrpí. Ak sa vám však tuk hromadí na brušku, je to vždy varovný signál. Niečo nie je v poriadku s vašim životným štýlom! Neskôr to bude zhoršovať aj zdravie.

Tukové tkanivo sa ukladá aj okolo čriev. Časť aj pri srdci. Orgány obézneho človeka sú doslova obrastené tukom. Čistili ste pri varení mäso? Srdcia, či žalúdky sliepok, hovädzie, či bravčové sú obrastené chuchvalcami tuku. Ten tuk tam nemá čo hľadať. Viete si asi predstaviť, že toto nadbytočné tukové tkanivo tlačí na orgány, sťažuje ich prácu.

Schválne si raz kúpte hovädzie alebo bravčové srdce. Uvidíte, ako neuveriteľne hutný je ten tuk. Tvrdý, pevný, nepríjemný. Práve tak tvrdo a pevne potom taký tuk objíma aj vaše srdce a bráni mu v riadnej činnosti.

Koľko tuku v tele je normálne množstvo?

Tukové tkanivo je jedným z orgánov ľudského tela, nie je to len „zásobáreň energie“. Vylučuje desiatky rôznych látok (hormóny, cytokíny), ktoré ovplyvňujú zdravotný stav, metabolizmus. Preto nie je vhodné snažiť sa schudnúť až celkom „na doraz“. Ak máte podváhu, musíte vec rýchlo riešiť s lekárom. Pre zdravie môže byť nebezpečnejšia, ako obezita.

Koľko tuku máme mať v tele?

  • Ženy 18 – 35 % tuku v tele.
  • Muži 10 – 25 % tuku v tele.

Percento tuku v tele stúpa s vekom. Mladí by sa mali pohybovať skôr na spodných hodnotách. Zmierte sa však s tým, že domáce meranie percenta tuku v tele je nepresné.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.