Vitamín D a chudnutie

Vitamín D je dnes už označovaný skôr za hormón, než za vitamín. V knihe o chudnutí sa mu venujem podrobne aj preto, že pri obezite je časté, že jeho biologická dostupnosť je horšia, než u štíhlych ľudí.

Dlhodobý nedostatok vitamínu D je pre zdravie vážnym problémom. Znížené až nedostatočné hladiny vitamínu D má v súčasnosti vyše 75% ľudí na Slovensku. Prečo? Je to logické. Hlavným zdrojom tvorby vitamínu D je slnečné svetlo. Lenže my bývame, pracujeme a voľný čas trávime v miestnostiach. Tam slnko nesvieti. Ani v aute sa veľmi neopálite. Keď sa už idete nakoniec párkrát do roka opaľovať, tak si dáte krém s ochranným faktorom. Takým spôsobom nedosiahnete potrebnú hladinu vitamínu D. Vitamín D sa síce nachádza aj v strave, žiaľ v príliš malom množstve. Preto je nedostatok vitamínu D tak častý už aj u dospievajúcich.

Nedostatok vitamínu D pritom môže byť v pozadí v prípadoch, ak mávate často nádchu, zápaly prínosových dutín, zápaly priedušiek (bronchitídy), alebo častejšie a ľahko nachladnete. Optimálna hladina vitamínu D má totiž priaznivý vplyv na imunitu, slúži dokonca ako prevencia a podpora liečby pri ochoreniach ako je astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, cukrovka, osteoporóza, či rakovina. Zvýšená spotreba tohto vitamínu je napríklad počas chorôb, po operáciách, aj pri zlomeninách. Mnohé z týchto problémov sa pritom často vyskytujú práve v súvislosti s nadváhou a obezitou.

Hladinu vitamínu D si preto dajte skontrolovať počas preventívnej prehliadky u lekára. Keby sa okúňal vyšetrenie vykonať kvôli poisťovni, navštívte priamo laboratórium. Cez internet sa môžete objednať, ako samoplatca. Vyšetrenie stojí okolo 20 eur.

  • Ak máte nízku hladinu, začnite užívať vitamín D v dávke okolo 6 až 8 tisíc IU denne. Napríklad Devit 2000 tri až štyri tobolky denne. Za tri mesiace opakujte vyšetrenie hladiny vitamínu D. Cieľom je, aby ste dosiahli hladinu vitamínu D v krvi nad 60 µg/l (alebo nad 150 nmol/l).
  • Keď dosiahnete túto hladinu, môžete znížiť dávkovanie vitamínu D. Na udržanie potom užívajte 2000 až 4000 IU denne. (Ešte pred pár rokmi sa odporúčali oveľa nižšie dávky. Ukázalo sa však, že nestačia.)

Vitamín D môžete užívať dlhodobo a nie je pravdepodobné, že by ste sa ním predávkovali. Po prerušení užívania vitamínu D, alebo pri nedostatočnej dávke však zas začne pomaly klesať hladina vitamínu D. Takže ho užívajte denne, dlhodobo a zhruba raz za rok si kontrolujte jeho hladinu v krvi.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.