Začnite chudnúť v zelovoci, nie v lekárni

Na trhu je mnoho produktov, ktoré sľubujú rýchle chudnutie. Alebo aspoň podporu pri chudnutí. Dajú vám nádej, že ak zaplatíte, môžete ďalej jesť, čo vám len hrdlo ráči a nebudete priberať. Vždy je to lož.

Niet preparátu, ktorý by fungoval! Viete, odkiaľ to viem? Z televízie. Pozrite sa, prosím, na niektoré obtlstlé celebrity. Herci, politici, podnikatelia. Dokonca aj lekári. Naši alebo svetoví. Sú v oveľa lepšej finančnej situácii ako bežný občan. Majú lepšie známosti. Najlepších lekárov. Skúsili nejednu diétu, a nič. Stále ich vidíme tučných a tučné. Myslíte si, že keby existovala nejaká účinná tabletka, nekúpili by si ju? Kúpili! Bárs by stála aj celý majetok.

Možno kdesi v spomienkach sa vám vynorí dokonca aj reklama, v ktorej sa niektoré zo známych osobností dali (za peniaze) počuť, že vďaka niektorému z prípravkov schudli trebárs tridsať kíl. To je super. Ale nie je to na nich akosi vidieť. Keby ten prípravok fungoval, myslíte si, že by celebrity boli ochotné stáť na (pod nimi prehýbajúcich sa) doskách, ktoré znamenajú svet? Ťažko. Neverte reklame. Je to biznis s vašou lenivosťou.

Nepomôže vám ani tá najnovšia tabletka z reklamy. Ale neverte mne! Overte si to sami. Počkajte asi 2 mesiace. Ak to funguje, dozviete sa o tom od nadšených kamarátok alebo kamarátov, ktorí už medzitým viditeľne zhodili. Dovtedy nekupujte, ale čakajte. Poučte sa z chýb druhých. Nerobte ich vy.

Zázračné tabletky však naozaj dostať. Zázrak spočíva v tom, že výrobca stále znova a znova dokáže vytiahnuť peniaze z peňaženiek naivných občanov.

Samozrejme, chudnutie sa dá mierne ovplyvniť. Len nie tak výrazne, aby to veľmi stálo za tie peniaze. Výrobcovia vždy zveličia možnosti a vznikne tak lákavé posolstvo. V hlavách tučných sa rozbehne príbeh nádeje:

  • Čo keby to náhodou predsa len fungovalo?
  • Aj keď to ešte nikomu nezabralo, možno ja budem výnimka.
  • Skúsim, budem dúfať a uvidím. Za pokus nič nedám (len peniaze).
  • Musím už niečo spraviť! Toto je niečo. Spravme to!
  • Je to drahé, ale za kvalitu sa predsa vždy platí. Či?

V podobných úvahách sa potom človek stále viac blíži k lekárni. Alebo v horšom prípade k niektorej podivnej internetovej stránke. Tam sa ponúkajú rôzne preparáty sľubujúce odbúranie tuku, synergický efekt, utlmenie hladu, rýchle chudnutie z problémových partií, žiadny jojo efekt…

…a iné výnimky zo zákona zachovania tuku na obéznych!

Tabletiek na chudnutie je tak veľa druhov, že človek prestane rozmýšľať nad tým, či si má vôbec nejaké kúpiť. Už rozmýšľa nad tým, ktoré.

  • Predsa NIE JE MOŽNÉ, aby aspoň jedny nefungovali, keď je toľko rôznych!
  • Predsa NIE JE MOŽNÉ, aby nám v lekárňach toľko magistier a magistrov s vysokoškolským vzdelaním predávalo niečo, čo nepomáha! Či?

Takto môže – právom – uvažovať obézny. Lenže ono to JE MOŽNÉ. Zároveň je to aj smutný obraz doby. Lekáreň vždy bolo miesto, kde sa predávajú lieky. Látky, ktoré dokázateľne pomáhajú. Takže ak tam predávajú niečo, čo sľubuje pomoc pri chudnutí tak obézny má pocit dôvery. Sú to farmaceuti. Im predsa môžeme dôverovať. Hmm. Rokmi sa to však akosi pomenilo. V lekárňach predávajú aj tabletky, ktoré vám síce neublížia, ale ani nepomôžu. Nečudo, že sa potom šíria nálady proti farmaceutickému priemyslu.

Nemáme liek, ktorý by riešil príčinu obezity.

  • Kto je ochotný zaprieť sa a zmeniť životný štýl na racionálny, zistí, že to ide aj bez liekov. Natrvalo.
  • Kto chce schudnúť v pohodlí, ten ešte stále nepochopil, že pohodlie a rozmaznanosť (zvyk okamžite vyhovieť svojím potrebám bez ohľadu na dôsledky) sú najčastejšou príčinou obezity. Myslite na to, keď nabudúce stará mama postaví pred vás parené buchty s maslom a cukrom.

Nuž a čo lieky na chudnutie od lekára? To už je skôr otázka na vášho lekára. Situácia sa priebežne stále mení. V súčasnosti (2021) sa z dôvodu mnohých nežiaducich účinkov väčšina starších liekov na chudnutie už nepoužíva. Neželané účinky boli vyšším rizikom, ako prínos liečby. Navyše:

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.