Životné ciele vás môžu motivovať strážiť si váhu

Keď už máte podstúpiť nepohodlie, musíte vedieť že sa vám to oplatí. Čo chcete v živote dosiahnuť? Chcete cestovať po svete? Podnikať? Písať knihy? Byť hercom? Mať kapelu? Mať rodinu? Všetko bude závisieť len od jedinej veci. Od stavu vášho zdravia. Potrebujete byť fit. Ak nevládzete, lebo ste tuční, škrtne vám to veľa cieľov. Keď máte bolesti, ťažko sa v živote sústredíte na príjemné veci, koníčky, prácu. Ak po päťdesiatke umriete na následky obezity, neužijete si to, čo ste celý život budovali.

Keď máte silný životný cieľ, budete mať silnejší motív udržiavať si aj svoje telo v poriadku.

Ako idú mesiace, je čoraz ťažšie stále odolávať pokušeniam. Motivácia potichu slabne. Slovo motivácia je odvodené od slova motív. Motív znamená podnet na vedomé konanie. Kto sledujete detektívky viete, že motív po slovensky znamená „prečo“. Pýtajte sa:

  • Čo chcem dosiahnuť? (Dlhodobý cieľ.)
  • Prečo to chcem, aký je motív? (Toto musí platiť aj o pár rokov.)
  • Čo som ochotný pre to spraviť a čoho som ochotný sa vzdať? (Uistite sa, že nechcete dosiahnuť výsledky zadarmo.)
  • Viem, ako na to, mám sa s kým poradiť? (Nerobte zmeny v živote len na základe povrchných rád v časopisoch.)

Často sa vám však stane, že len stratíte chuť pokračovať. Staré zvyky volajú. Dostanete chuť zas jedávať pizzu, tortu, rezne, či hranolky s majonézou. Ako odolať? Ako sa motivovať? Položte si otázku: Neprekáža vám, že váš cieľ schudnúť sa týmto odsúva na neskôr? Ak vám to nevadí, potom máte zle zvolený dôvod, prečo ste chceli zoštíhlieť; nemotivuje vás. Hľadajte iný dôvod – taký, čo vás „postaví na nohy“.

Alebo máte v povahe možno trocha nezrelosti, či nezdržanlivosti; taký človek chce výsledok, ale nechce zaň zaplatiť. Tu je univerzálna rada nemožná a skúste to radšej osobne u psychológa.

Ešte tu mám jednu otázku, ktorá by vám mohla pomôcť s motiváciou:

Čo môžem dnes urobiť pre to, aby sa môj život v budúcnosti zlepšil?

Aj po schudnutí si zapisujte všetko, čo pre vás môže mať neskôr význam. Už netreba nijako podrobne. Tých pár minút času sa obetovať oplatí. Už preto, že vás to núti myslieť na ciele. Tiež sa tak strážite. Sledujte teda aspoň:

  • obvod pása (stačí raz za 2 až 4 týždne);
  • váha (stačí raz za 2 až 4 týždne).
  • výnimky v jedení, alebo cvičení (každú si nemilosrdne zapíšte);
  • pocity (zapíšte si nálady, nápady, únavu, vitalitu a hlavne zmeny).

Taký zápis je pomerne rýchly a upozorní vás, ak niečo nie je v poriadku.

Plánujete schudnúť?

Neodkladajte chudnutie na zajtra. Odkladanie je to len výhovorka, akou sa človek často bráni nepríjemným zmenám v živote.

Zajtra bude rovnako ťažké začať s chudnutím, ako dnes. Viete prečo? Pretože zajtra bude zas len dnes. Ak sa vám nechce dnes, nebude sa vám ani zajtra.

Zmeňte tento bludný kruh! Nestrácajte čas nezmyselnými diétami, hladovkami a výhovorkami. 

Kúpte si knihu Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.