Fake news a dezinformácie

Akútna hrozba pre Slovensko sa v posledných dňoch veľmi vyhrotila. Spýtali sme sa preto troch kompetentných, čo presne sa deje. Máme si už začať robiť zásoby potravín a vody? Bude dosť liekov? Kedy nepriateľ zaútočí?

Sami vidíte, že situácia je napätá a odborníci to potvrdzujú! Najmä sa však pri takejto správe predpokladá, že si nebudete overovať niektoré podrobnosti. Napríklad takú maličkosť, že títo ľudia neexistujú. Mená a funkcie som si vymyslel. Tváre vygeneroval robot umelej inteligencie thispersondoesnotexist.com. Tí ľudia nikdy neexistovali. 

Presne takto vznikajú takzvané fakenews na dezinformačných weboch. Proste si vycucajú z prsta čokoľvek ich len napadne a publikujú to. Cieľom je naštvať, šíriť skepsu. Rozleptávať dôveru k demokracii a posilňovať chaos.

Je to vlastne informačná vojna – to je proces, ktorý už v tejto chvíli na internete prebieha podobným spôsobom, ako som vám práve teraz ukázal. Niektoré weby a niektorí autori píšu vymyslené správy v ktorých útočia na naše city. Sú mimoriadne presvedčiví, ale ich cieľom je manipulácia našej nálady.

Uvidíte na vlastné oči výjavy, ktoré sa nikdy nestali

Nie je otázka či sa to stane. Už vznikajú falošné správy. Zatiaľ v technicky slabej kvalite. Skúsené oko podvrh ihneď rozpozná. Nesústredený divák si klam nevšimne. Časť ľudí to už dnes ovplyvňuje. Neskôr však bude ťažké rozlíšiť, či sledujete reportáž, alebo umelo ilustrovanú falošnú správu.

V priestore internetu prebieha proces, ktorý sa nazýva aj informačná vojna. Tá sa odohráva len v hlavách. 

Pozor na tých, ktorí na internete hlučne odmietajú všetko fungujúce. Podsúvajú nám falošný pocit bratstva, spiklenectva, či viery, aby si získali našu dôveru. Vyčerpaní z informačného chaosu, roztržití a nesústredení podľahneme myšlienkovým konštruktom, ktorým by sa vysmialo aj dieťa.

Nepriatelia zasievajú myšlienky a nálady, ktorými ovplyvňujú postoje obyvateľstva. Prekáža im liberalizmus. Nehodí sa im občianska spoločnosť. Radi by určovali, čo je ešte sloboda a čo už zakážu. Podsúvajú nám účelové lži. Broja proti vzdelanosti, samostatnosti, nezávislosti, vede a kritickému mysleniu. Spochybňujú oficiálne médiá. Tie totiž v demokratickom priestore slúžia ako kontrolný mechanizmus. Bez neho sa k moci ľahšie dostanú sily, ktorým demokratické zriadenie nevyhovuje. Dezinformátori preto spochybňujú všetko, čo funguje: 

„Kvalita potravín v obchodoch je zlá, znalosti odborníkov sú mizerné, novinári sú podplatení.“ Vytvárajú zmätok. Cieľom je, aby ľudia nevedeli, komu sa dá veriť. Aby stratili oporné body, vnímali neistotu a strach. V tej chvíli sa s ľuďmi dá lepšie manipulovať.

Tvrdia, že názor laika má mať „v mene demokracie“ rovnakú váhu, ako názor odborníka. Že vulgárne osobné urážky názorového protivníka sú oprávnené „v mene slobody slova“. Nepáči sa vám ich arogancia? Hneď vám vynadajú, že chcete zaviesť „cenzúru“. 

Neskočte na lep arogantným demagógom. Majú elastické pravidlá hry. Pre nich platí vždy len to, čo sa im práve hodí. Ak začnú prehrávať, zmenia pravidlá.

Stovky webov nahlodávajú naše kritické myslenie a snažia sa nás ovplyvniť. Chcú, aby sme plnili ich obchodné, politické, alebo strategické ciele. Možno neovplyvnia hneď vás. Vaši kamaráti ich len občas zdieľajú. Váš vzťah dôvery ku kamarátom sa po troške prenáša aj na informácie, ktoré zdieľajú. Vidíte hlúposť? Ale zdieľal ju kamarát ktorého si vážite! Čo ak na tom niečo je? A už vám do hlavy prúdi propaganda. Tá pôsobí pomaly. Spomeňte si na výrok „100-krát opakovaná lož sa stáva pravdou“. Viem. Nestane sa ňou. Ale zvykneme si na ňu, ako na fakt. Po roku či dvoch už  zabudnete, odkiaľ tie postoje máte. Už sú vašim „majetkom“. Už sa nimi začínate riadiť. Kto naletí propagande, nevie že to je propaganda. Nevie, že je práve na webe podvodníka. Naopak! Má pocit nadradenosti. Myslí si, že rozkryl skutočnú pravdu. Že pochopil. Dostáva sa do informačnej a sociálnej bubliny. Nevie že sa stal obeťou informačnej vojny.

Tieto sily sú nateraz informačným agresorom so zdanlivo ľudskou tvárou. Ak získajú moc, zostane agresia bez tváre.

Dezinformačná mediálna masáž nalomí časť obyvateľstva do stavu neistoty a zmätku. Neskôr stačí túto názorovo roztrieštenú a zneistenú časť populácie vhodne nasmerovať. Deje sa to a už vidíme aj výsledky. Vo voľbách sa stále viac presadzujú osobnosti, ktoré by bez internetovej propagandy a mediálnej masáže nemali šancu dostať sa k moci. Tieto sily potom legitímnou cestou môžu presadzovať záujmy cudzej mocnosti. 

Boj v informačnej vojne bude prehratý do chvíle, kým oni budú intenzívne šíriť propagandu a my ju budeme čítať. Čítať možno len preto, že kvalitnejšie texty sú zamknuté. Alebo algoritmom vyhľadávača potlačené vo výsledkoch. Tak vzniká prostredie s informačnou asymetriou. Na jednej strane strategická komunikácia síl, ktoré nás premyslene ovplyvňujú. Na druhej strane takmer nič, čo by tvorilo protiváhu týmto silám. 

 Bežný čitateľ tak je vystavený demagógii, propagande a nátlakovému predaju. Často si ani neuvedomí, čo sa deje. V sebaobrane pred chaosom začne veriť, že „pravda je uprostred“, alebo že „pravda ani neexistuje“. O pár rokov neskôr sa názory posunú ešte ďalej. Mnohí budú mať pocit, že pravda je na strane tých, ktorí túto informačnú kampaň spustili. Cieľom týchto kampaní je postupne a nenápadne ovplyvniť (ochromiť) náš rozhodovací proces, oslabovať našu schopnosť porozumieť súvislostiam.

Ak tento stav označíme za informačnú vojnu, tak môžeme s poľutovaním konštatovať, že prehrávame. Málokto si totiž zatiaľ uvedomuje že ide o útok. Preto sa ani nepokúšame brániť. Nie je čas. Práve cinkol mobil.

Záver

Problémom je to, že slušných ľudí je síce väčšina, ale sú ticho. Naproti tomu dezinformátori sú hluční a jednotní. Preto ich posolstvo je jasne čitateľné. Tým sa stáva myšlienkovo dostupné a ľudia mu uveria.

Ak budeme tolerovať šírenie propagandy, môže to ohroziť samotný systém v ktorom žijeme.

  • Ak aj vy považujete tieto riziká za dôležité, budem rád ak budete tento článok zdieľať.
  • Zaujíma vás viac podrobností? Prečítajte si moju knihu V bubline internetu.

Tieto myšlienky sú vybraté z knihy

V bubline internetu

Napísal som ju aby ste sa nestali otrokmi v cudzej továrni na peniaze.

Ukážem vám v nej veľa manipulatívnych techník, ktorými nám špekulanti predávajú nezmyselné výrobky a aj myšlienky. Ukážem vám, ako sa Google a Facebook aktívne a cieľavedomo snažia vyvolať našu závislosť od ich infraštruktúry. Prečo to robia? Pretože na tom, že predajú našu pozornosť skvelo zarobia. Ak o tom viete, môžete sa podľa toho zariadiť. V knihe nájdete aj mnoho ukážok techník nátlakového predaja a mnohé myšlienkové pasce. Nech neskočíte na lep podvodníkom, šarlatánom a propagande.

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.