Prečo používať pri chudnutí diár alebo denník?
- Keď si začnete zapisovať priebeh chudnutia, miniete tým niekoľko minút denne. Nepohodlné! Ale tých niekoľko minút za deň svoj mozog vlastne programujete. Pripomínate si, že máte zámer schudnúť. Spomínate, čo ste cez deň dosiahli.
- Chudnutie je veľká zmena v živote. Oplatí sa prísnejšie sledovať, čo sa deje. Zapisujete si denne čo ste jedli a robili? To sa hodí. Predstavte si, že za pár dní sa objavia nejaké ťažkosti. Možno únava. Možno hnačka. Možno zistíte že nechudnete. Stačí sa pozrieť do zápisníka a často objavíte príčinu, čo sa stalo.
- Ak si zapisujete jedlo a výsledky, budete sa správať disciplinovanejšie. To sa už dávno ukázalo. Pomáha aj to, ak si fotíte všetky jedlá a posielate to kamarátovi alebo niekomu kto je ochotný vás „strážiť“. Len preto aby ste si nemuseli zapísať „zlé“ jedlo si ho často nedáte.
Nie je choré tak sa starať o jedlo?
Možno si hovoríte, že takto úzkostlivo si zapisovať jedlá, pohyb a iné veci je predsa choré. Že to je možno neurotické, alebo priam posadnutosť. Hmm. Zaujímavá vec! Nikomu nevadí ak priberiete na 150 kíl. Nevadí, ak sa obézny po infarkte napcháva rezňami, či si dá tortu. No akonáhle sa pokúsi začať svoj život kontrolovať a teda riadiť, zrazu je to „choré“?
- Pokojne chudnite bez zapisovania. Bez rátania. Bez toho, že by ste mysleli na jedlo a pohyb. Lenže vieme, že toto dokáže málokto.
- Preto si dajte záväzok, že aspoň po nejaký čas si budete viesť dennú evidenciu toho, čo robíte a aké máte výsledky.
Neskôr, keď už budete presne vedieť čo robíte, už si nič zapisovať nemusíte. Niekto na to potrebuje 2 týždne, niekto možno 3 mesiace.
Šport a vaše srdce
Počas chudnutia vám odporúčam chôdzu. Správne by ste ju mali robiť tak, že si budete kontrolovať tepovú frekvenciu pomocou športtesteru. Optimálnu tepovú frekvenciu si bezplatne vyrátajte v mojej kalkulačke BMI na stránke www.chudnutie-ako.sk/bmi taký tréning posilňuje aj vaše srdce. Mám však jedno upozornenie:
Ak beriete lieky na srdce, napríklad takzvané betablokátory nesmiete sa riadiť podľa športtesteru! Tieto lieky „držia“ vašu pulzovú frekvenciu a nedovolia ju ľahko zmeniť. Ak užívate lieky, optimálne tempo pre chôdzu či inú športovú záťaž vám môže odporučiť len váš kardiológ!
Šport: bezpečnosť nadovšetko!
V športe sa sústreďte na rýchlu chôdzu. Je bezpečná. Nie je náročná. Preto je vysoká nádej, že pri nej zotrváte dlhodobo. Viem. Atraktívnejšie by bolo ísť bicyklovať – to je skvelý šport aj na chudnutie. Ale! Na bicykli vaša chrbtica nebude v ideálnej polohe. Navyše riziko úrazu dosť nepríjemne stúpa. Bicyklisti teraz so mnou asi hromadne nesúhlasia. Ale tu pozor!
- Bicyklisti sú zvyčajne štíhli športovci, ktorí sú mrštní odmalička. Ak sa zrania, rýchlo sa to hojí.
- Tučný človek je zraniteľnejší! Oveľa ľahšie sa potkne, spadne. Ak sa zraní, hojí sa to oveľa pomalšie.
Okrem toho je tu ešte jeden veľký rozdiel:
- Ak z bicykla spadne 50 kilový športovec – otrasie sa a ide ďalej.
- Ak spadne 140 kilový diabetik, môže skončiť v sadre na.
Preto pozor na rady trénerov! Tí ktorí pracujú so športovcami nemusia mať skúsenosti s tým, aké veľké obmedzenia môže obezita spôsobiť. Preto pri pohybe neradím korčule, beh, či iné dynamické športy. Ak máte chuť k chôdzi cvičiť, cvičte SM systém doktora Smíška. Je to výborný nápad! Poraďte sa s fyzioterapeutom, ktoré cviky sú pre vás optimálne a nech vás ich naučí správne cvičiť. Je to jeden z najlepších tréningov, ktorý pri chudnutí môžete robiť. Nenáročný, lacný, absolútne bezpečný. Vhodným cvičením je aj strečing. Každý deň si ponaťahujte svaly a prospejete svojmu zdraviu. Posilňovanie je fajn, ale to robte až nakoniec. Schudnúť vám príliš nepomôže. Ak máte zlé držanie tela, radšej to riešte pomocou SM systému a až neskôr pridajte aj posilňovanie.
Výnimky
Zapisujte si každú výnimku, ktorú zjete. Aj keby to mal byť len malý cukrík, jediný koláčik, alebo jedna škvarka! Jednoducho si to zapíšte a nič iné.
Zápis výnimiek má svoj dôvod. Ak raz za pár dní zjete niečo „zakázané“, nič sa nestane. Sledujte to! Ak to tak funguje, tak výnimky zvládate a sú celkom v poriadku. Žiaľ, častejšie to vyzerá inak. Dáte si napríklad koláčik s kamarátkou. O pár dní si dáte v reštaurácii hranolky. Napozajtra si dáte do kaše med. Ďalší deň neodoláte a zjete pol čokolády. Ďalší deň si ani nevšimnete ako a v káve budete mať cukor a smotanu. A večer slané lupienky… Ani si nevšimnete ako a výnimky sa začnú stávať stále častejšie.
Preto si zapisujte výnimky. Ak sa po nejakom čase vaše chudnutie zastaví, hneď budete vedieť, čo sa stalo. Veľa výnimiek.
Nasledujúca ukážka je prevzatá z knihy V bubline internetu. Ide o ilustráciu myšlienkovej pasce „dostupné má prednosť“. Zvyčajne myslíme na to, čo je pre nás rýchlo pochopiteľné. Poviete si: „Toto jedlo mám len raz za rok a inak sa stravujem dokonale a diétne. Neviem len, prečo nechudnem!“ V dennom zápise by ste však videli, ako to je s tou výnimočnosťou: