V bubline internetu

Kniha o tom, ako internet môže manipulovať naše názory. Kniha vás prevedie tipmi ako na internete rozpoznať klamstvo od lži. Dozviete sa, prečo sa stávame závislí od internetu a mobilov a ako sa tomu brániť. Nájdete tu zoznamy spôsobov, akými trikmi podvodníci pripravujú o peniaze dôverčivých ľudí.

4,40 

Tip: kúpte si balíček kníh
Jedálniček s denníkom + 2 darčeky
dostanete dve knihy ako darček.

Naša pozornosť je tovarom

Na internete okolo každého z nás vytvárajú počítačové systémy niečo ako informačnú a sociálnu bublinu. Je to bublina, v ktorej sa dobre cítime a nechceme ju opustiť. Ako vzniká? Systém odhadne, čo vám má zobrazovať a čo pred vami začne skrývať. Vytvorí tak pred vami nový obraz sveta. V ňom je vidieť len to, na čo zvyčajne reagujete a čo vás udrží v pozornosti. Dôvod? Aby ste boli dlhšie pripojení. Čím dlhšie ste pripojení, tým viac môžu na vás IT firmy zarobiť.

Aký obraz o svete si vytvoríte? Len taký, aký sa dá zložiť z filtrovaných čriepkov z vašej osobnej sociálnej, informačnej internetovej bubliny. Váš obraz sveta je teda spolu-vytvorený algoritmami súkromných firiem! To sú nové problémy doby, na ktoré nie sme celkom pripravení.

Na internete nájdeme odpovede na naše otázky. Ale aké sú to odpovede? Neraz nás odvedú celkom chybným smerom. Prečo? Pretože na internete je dosť ľudí, ktorí zarábajú na tom, ak vás uvedú do omylu. Potom vám ľahšie niečo predajú. Títo špekulanti vedia veci naaranžovať tak, aby sa zmocnili našich peňazí. Spomeňte si na weby šarlatánov. Tvária sa, že nám dávajú rady o zdraví. Zneužívajú náš strach, ktorý lživými článkami sami vytvárajú. V skutočnosti vám však len podsúvajú predaj zbytočných produktov. Neváhajú šíriť hlúposti, poplašné správy, hoaxy. Živia sa tým.

V novej knihe sa preto venujem mnohým z týchto trikov. Oplatí sa ak o nich viete. Ak poznáte princípy nátlakového predaja a myšlienkové pasce, nenaletíte. Nedovolíte, aby niekto manipuloval s vašou zvedavosťou či strachom. Ľahšie rozoznáte znaky podvodu.

Používate sociálnu sieť? Mali by ste mať úplne jasno v jednej veci: Ste bezplatný výrobný nástroj v ich fabrike na peniaze. Váš životný čas a pozornosť je ich produktom. Vy sa pozeráte a sociálna sieť zarába. Vie speňažiť váš čas, vašu pozornosť a vaše osobné údaje.

Sociálna sieť je nahraditeľná. Bežným životom. Avšak ak nahradíte bežný život sociálnou sieťou, vo výsledku sa budete cítiť horšie. Len si to všimnete s oneskorením, pretože sociálna sieť vás príliš rozptyľuje. 

Normálne by stačilo poradiť, aby sme na internete jednoducho použili zdravý rozum. Lenže internet a sociálne siete sú prostredie, ktoré zdravý rozum aktívne ohlupujú. Preto je dobré, ak poznáte stratégie, akými na nás útočia. Potom sa viete aspoň čiastočne brániť.

Miro Veselý

Autor knihy v bubline internetu

Tieto veci ma v poslednej dobe znepokojujú. Ak ich budete poznať, máte väčšiu šancu že si ubránite zdravý rozum i svoje peniaze. Preto som posledný rok o tom písal knihu. Volá sa V bubline internetu

O tom, čo sa dozvieme vo veľkej miere spolurozhodujú algoritmy vyhľadávacích systémov a sociálne siete. Majú miliardy viac-menej závislých občanov po celej planéte. Určujú, čo sa dozvieme a čo nie. Majú v rukách našu komunikáciu i možnosť vypnúť ju. Tieto firmy majú možnosť priamo či nepriamo zmeniť rozloženie síl na tejto planéte. Môžu meniť dejiny.

Tieto firmy sledujú každý váš krok. Vedia kto ste, kde práve ste, čo vás teší a trápi. Ako vyzeráte, s kým a čo si píšete. S kým sa poznáte a kde nakupujete. Keby sa niektorá z týchto firiem volala KGB, nikomu by sa nepáčilo, že majú o nás toľko informácií. Ale nevolá sa tak. Takže nevadí. Či?

Hlavným cieľom nadnárodných firiem je udržať našu pozornosť. Môžete sa brániť, tajiť svoju polohu, meno, fotoaparát, či šifrovať dáta. Vyžaduje to však z vašej strany značné a trvalé úsilie. Nikto však nemá rád frustráciu a prekážky. To vyhľadávače a sociálne siete veľmi dobre vedia! Preto vždy zariadia: Aby bolo pohodlnejším dať im údaje, než sa tomu brániť.

Počítačovanie aj mobilovanie sú činnosti, ktoré uľahčujú a urýchľujú vznik zdravotných problémov. Keď na vás doľahnú ochorenia, keď vás už telo „nepustí“, vaša hra tým končí. Nemôžete robiť. Nemôžete sa tešiť. Tento svet prestane pre vás byť príjemným miestom. Je zariadený len pre zdravých. Nepodľahnite technológii! Neobetujte jej svoje zdravie a životný čas viac, než si zaslúži.

Kúpte si túto knihu. Pomôže vám zorientovať sa v rozbúrenom mori internetových stránok.

Pozrite si toto video o knihe:

Pozrite si toto video o zahltení:

Plus mnoho informácií pre tých, ktorí v internete vidíte príležitosť. Pre tých, ktorí ste sa tiež rozhodli (tak ako ja) pomocou internetu živiť. Ponúkať služby. Predávať produkty. Zarábať na vlastné živobytie. Dávať prácu ďalším ľuďom. Pre vás mám tiež slušnú porciu odporúčaní. 

Aj časť knihy určenú pre tvorcov webu však odporúčam čítať všetkým. Aj keď sami web nerobíte, budete si môcť prečítať informácie “zo zákulisia” tvorby webov. O to lepšie porozumiete súvislostiam. Nenecháte sa napáliť podvodníkmi. Rozpoznáte však kvalitné weby.

Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí sa snažia do vašej hlavy vyhodiť svoje smetie, vytlačiť svoj hnis a vyliať si svoju zlosť. Nespravte si z hlavy skládku cudzieho odpadu.

Miro Veselý

Autor knihy v bubline internetu

  • Ako tvorca webov mám skúsenosti s internetovým marketingom, predajom. 
  • Ako spisovateľ viem povedať, ako vznikajú informácie na internete. 

 

20 rokov skúseností s internetom nájdete pretavených v knihe V bubline internetu. Viac, než marketing a tvorba webov ma v poslednej dobe začínajú zaujímať širšie súvislosti. Aký vplyv majú internet a počítačová technika na naše zdravie? Ako ovplyvňuje množstvo informácií a trvalý príval správ našu pracovnú výkonnosť? Je skvelé, že z našich osobných údajov algoritmus dokáže zložiť službu, ktorá nám účinne pomáha. Avšak tie isté údaje sa dajú zneužiť a namieriť proti nám. Môžu dokonca zničiť systém, ktorý nám prináša slobodu, život v mieri, mnohé životné istoty, na ktoré sme si tak zvykli, že ich už ani nevnímame. Bolo by však veľmi nepríjemné stratiť ich.

Názory čitateľov

Ked som si tuto knihu vyberal zaujimala ma len tema zavislosti mladych na internete. Prekvapilo ma ze tam je viac tem nez som cakal. Najma suvislosti okolo toho ako sa tu zneuziva tema zdravia. S tym by sa malo nieco naozaj robit. Urcite z toho pouzijem na hodinach informatiky niekolko dolezitych faktov. Ziaci sa casto pytaju take otazky ake by ste nevymysleli.

Lubos

Prave som docitala knizku V bubline internetu. Siahla som po nej, lebo internet vyuzivam pri svojej praci velmi casto aj sukromne a akosi sa niekedy stracam v tom informacnom marazme, co asi nie je len moj pripad. Navyse poznam aj ine knizky tohto autora a vyhovuje mi jeho styl pisania. Hlada suvislosti a zrozumitelne vie sprostredkovat svoje zavery, s ktorymi z vacsej casti suhlasim. Musim sa priznat, ze ma prekvapili informacie o praktikách velkych IT firiem a informacnej vojne. O natlakovych predajnych technikach som uz co-to vedela. Rady tykajuce sa tvorby webovych stranok su tiez poucne, ale mozno by sa viac hodili do knizky zameranej na tuto specificku temu. V kazdom pripade bola knizka pre mna velmi prinosna a chcem Vam touto cestou za nu podakovat.

Jana

Túto knihu dostala naša teenagerka a v priebehu niekoľkých dní ju aj prečítala. Následne sa dostala do rúk aj nám rodičom. Kniha je perfektná a som rada, že niekto otvorene napísal toľko dôležitých a použiteľných informácií o našom online živote. Mali by si to prečítať všetci ktorí sa začínajú rozkukávať po internete.

Ale aj nám, ktorí sme online už dlhšie, má čo povedať. Po jej prečítaní som sa zamyslela nad veľa vecami. Pri scrolovaní obrazovky najznámejšej sociálnej siete som sa len pousmiala, keď som videla znova konkrétneho bežca kde všade behal cez víkend a presne som vedela od koho pribudne fotka s kávičkou kvázi ledabolo nafotenou na pozadí nejakej (znova inej) európskej metropoly 🙂 Aj kto pripojí zdielačky článkov ktoré znova prinášajú šokujúce zistenia ohľadne energií ako naposledy bombastická teória o zemskej energii pri obliekaní sukne cez hlavu 🙂 A kto to nerobí takto, ten je proti nám! 🙂

Ešte ako doplnenie k vašej knihe by bolo skvelé rozanalyzovať aj život rôznych záujmových skupín na soc. sieťach, kde môžete mať pocit, že v téme ako výživa psa či starostlivosť o záhradu natrafíte na cenné praktické informácie. Kdeže, je to len verzia “svedkov jehovových” v bledomodrom. V každej skupine pár fanatických vodcov, ktorí robia všetko najlepšie, najdokonalejšie a hlavne najzdielanejšie, ktorí zásobujú skupinu denno denne svojimi dokonalými aktivitami/príspevkami/fotkami a tí ostatní ich môžu slepo obdivovať, pritakávať ich názoru, dávať páčikov a srdiečka, občas sa nesmelo spýtať v pléne (tak, aby dodržali pravidlá skupiny), a hlavne nikdy nenapísať svoj skutočný názor alebo čokoľvek, čo by robili inak, ako líder 🙂

Ďalšia zaujímavosť ktorú som si všimla na online živote je dokonalý život niektorých, ktorí zdanlivo zdieľajú svoj úspech, možnosti, finančnú situáciu resp. sociálny status. Predhadzujú to publiku vo forme fotiek dokonalého života, ktorému iní so svojim obyčajným životom nesiahajú ani po členky, avšak vždy, keď dostanú konkrétnu otázku na ich životný štýl či spôsob riešenia nejakej otázky, odpovedajú veľmi vyhýbavo alebo odpovedať úplne zabudnú 🙂 Otázka totiž nepasuje do ich scenára zvaného JA a kulisy (teda tí ostatní).

Vaša kniha ma len utvrdila v mnohom, čo som tušila a možno nechcela pripustiť, že to tak je.

Klára

Pozrite si niekoľko ukážok z knihy V bubline internetu

V bubline internetu

Kniha o tom, ako internet môže manipulovať naše názory. Kniha vás prevedie tipmi ako na internete rozpoznať klamstvo od lži. Dozviete sa, prečo sa stávame závislí od internetu a mobilov a ako sa tomu brániť. Nájdete tu zoznamy spôsobov, akými trikmi podvodníci pripravujú o peniaze dôverčivých ľudí.

4,40 

Miro Veselý - jednoducho o zložitom

Od roku 1997 sa venujem internetu. Na prelome tisícročí som písal web digi-foto.sk o tom ako fotografovať. V tom čase som bol tučný. V roku 2004 som schudol a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Aktuálne sa venujem filmovaniu videí nielen pre vlastný Youtube kanál, ale aj pre zákazníkov. Občas píšem články o filmovaní, strihu a farbení videa.

Nemôžem zaručiť, že podobné výsledky ako vidíte na fotografiách a vo výsledkoch chudnutia dosiahne každý. 
U rôznych ľudí sa chudnutie a jeho priebeh môžu líšiť.
Konzultujte so svojím lekárom vhodnosť chudnutia a plánované zmeny životného štýlu.